Huzarzy Śmierci nad Bugiem

korzeniewski

Rekonstrukcja potyczki Huzarów Śmierci z bolszewikami będzie punktem kulminacyjnym uroczystości, które odbędą się w Kuligowie nad Bugiem już w najbliższą sobotę – 9 września. Widowisko historyczne rozegra się w malowniczej scenerii nadbużańskich łąk.

W sierpniu 1920 roku w Kuligowie nad Bugiem doszło do potyczki Dywizjonu Jazdy 1. Armii, występującego pod groźnie brzmiącą nazwą „Huzarzy Śmierci”, z bolszewikami.
W szeregach Dywizjonu walczył Samodzielny Szwadron Policji Konnej. – Dlatego uroczystości w Kuligowie noszą tytuł „Policjanci w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 roku” – mówi Radosław Konarzewski, wójt Dąbrówki.
W tym roku, podobnie jak uprzednio, honorowy patronat nad uroczystością objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.
Tegoroczne uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 mszą św. w miejscowym kościele. Następnie odbędzie się złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą udział Policji w wojnie 1920 roku w asyście sygnalisty i Kompanii Honorowej Policji.
W towarzystwie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tłuszcza z miejsca złożenia kwiatów wszyscy goście przejdą nad Bug, gdzie rozpocznie się festyn z aktywnym udziałem Policji.
Tu Biuro Historii i Tradycji Policji zaprezentuje elementy umundurowania i wyposażanie funkcjonariuszy z okresu międzywojennego. Będzie także pokaz tresury psów policyjnych i pokaz dastylokopijny. Niemałą atrakcją będzie pokaz Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, które pokaże m.in. sprzęt, jakim się posługuje.
Organizatorzy przygotowali także dla dzieci rękodzielnicze warsztaty edukacyjno-historyczne pt. „Zobaczę… dotknę… odkryję… nic co polskie nie jest mi obce…”.
Rekonstrukcja potyczki Huzarów Śmierci z bolszewikami rozpocznie się o godz. 17.15. Widowisko według scenariusza Jarosława Stryjka zaprezentuje Stowarzyszenie Edukacyjno – Historyczne 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich.
– Cieszmy się Niepodległą! Spotkajmy się w Kuligowie 9 września – zaprasza na uroczystości wójt gminy Dąbrówka, Radosław Korzeniewski.

Huzarzy_Plakat_A3_v.1.14.7m

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.