II Zlot Starych Traktorów na Mazowszu

IMGP6293

II Zlot Starych Traktorów na Mazowszu, jubileusz 50-lecia popularnej „trzydziestki” czyli ciągnika Ursusa C-330 oraz jedyne w swoim rodzaju wybory Miss C-330, stanowiły nie lada gratka dla fanów pojazdów rolniczych.

Inicjatorem tego zyskującego coraz więcej sympatyków wydarzenia jest Arkadiusz Śliwiński, założyciel i prezes Stowarzyszenie Miłośników Starych Traktorów „Sagan”, którego nazwa nawiązuje do ciągnika Ursus C-45 (zwanego potocznie „saganem”). To dzięki ogromnej pasji i zaangażowaniu pana Arkadiusza Śliwińskiego w miniony weekend (1-2 lipca br.) do Woli Rasztowskiej przyjechały zarówno zabytkowe, kolekcjonerskie maszyny, jak i pojazdy, które nadal wykorzystywane są do pracy w polu. A było ich w tym roku niemało, kilkadziesiąt traktorów, charakterystycznym warkotem silników obwieściło w sobotę (1 lipca) rozpoczęcie II Zlotu Starych Traktorów na Mazowszu. Adresowana do pasjonatów i miłośników ciągników oraz mieszkańców terenów wiejskich, impreza zdobywa coraz większy rozgłos, nie tylko w województwie mazowieckim, ale też w innych rejonach kraju. To już nie tylko spotkanie kolekcjonerów zabytkowych modeli, ale też ważne forum wymiany doświadczeń pomiędzy użytkownikami pojazdów rolniczych.

2017-07-18_150907

Podczas zlotu odbyły się m.in. wybory Miss Ursusa C-330 oraz oficjalne 50-te urodziny tego kultowego modelu, który do seryjnej produkcji został wprowadzony w lipcu 1967 r. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nazywany pieszczotliwie „Ciapkiem”, Ursus C-330 jest nadal produkowany w Indiach pod nazwą Escort 335, co wystawia doskonałe świadectwo jego konstruktorom.
Rajd traktorów urokliwymi drogami gminy Klembów, którego trasa wiodła z Woli Rasztowskiej przez Sitki, Klembów, Lipkę, Ostrówek i Rasztów, umożliwił mieszkańcom wspomnianych miejscowości obejrzenie z bliska tej niezwykłej kawalkady. Oprócz stacjonarnej wystawy ciągników, publiczność z uwagą obserwowała także zawody traktorzystów, w tym wyścigi „trzydziestek”, pokazy strażackie oraz występy lokalnych artystów. Nie zabrakło konkursów i zawodów dla młodszych i starszych widzów. Zlotowi towarzyszył jarmark wyrobów regionalnych, podczas którego można było skosztować pysznych wędlin, serów, miodów i wielu innych smakołyków.
Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych uczestnikach zlotu, oddając do ich dyspozycji tak bardzo lubiane przez dzieci dmuchańce, oczywiście w kształcie ciągnika.
Zaprezentowane traktory cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, przywołując niejednokrotnie wspomnienia z czasów dzieciństwa. Mimo, że zdecydowana większość pojazdów czasy swojej świetności ma już dawno za sobą, to trzeba przyznać, że właściciele dokładają wszelkich starań, aby jak najdłużej pozostały sprawne.
Pozostaje mieć nadzieję, że również w przyszłym roku współorganizatorzy – Stowarzyszenie Miłośników Starych Traktorów „Sagan”, Starostwo Wołomińskie i spółka URSUS zorganizują w Woli Rasztowskiej kolejny Zlot Starych Traktorów.

Relacja: Aleksandra Olczyk
Zdjęcia: Jarosław Marek Komorowski

 

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.