Inauguracja działalnośći Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego

Na uroczystości inauguracji Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego przybyło wielu znakomitych gości. Wśród nich byli m.in. nowo mianowany wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, starosta powiatu wołomińskiego Adam Lubiak oraz poseł na Sejm Piotr Uściński.

Do Marek przyjechali również przedstawiciele władz sąsiednich miast. Było przecięcie wstęgi, wręczenie pamiątkowego klucza, a także okolicznościowe przemówienia przedstawicieli naszego miasta oraz gości. Wybraliśmy dla Państwa kilka najciekawszych cytatów.
Jacek Orych, burmistrz Marek
Początki tej inwestycji sięgają niemal 10 lat wstecz.  Z osobistą satysfakcją, dziś, z tego miejsca dziękuję wszystkim tym, którzy mieli odwagę wtedy mówić, że jest potrzebna, że Marki zasługują na wielofunkcyjny obiekt na miarę XXI wieku. Głęboko wierzę, że będzie to nasza wizytówka na długie lata.
W trakcie budowy MCER interesowały się nie tylko media lokalne, ale również ogólnopolskie. Odwiedzali nas redaktorzy czasopism i portali z branży budowlanej i upowszechniali w kraju ideę budynku zeroemisyjnego, która przyświecała nam projektując ten obiekt. O zeroemisyjnych, samowystarczalnych energetycznie szkołach mówił niedawno premier Mateusz Morawiecki podczas expose. Panie Premierze, dziś w Markach nie tylko taka szkoła, ale pierwsze w Polsce centrum edukacyjno-rekreacyjne staje się faktem! 

Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki

Chciałbym pogratulować społeczności Marek. Dawaliście Państwo wsparcie tym, którzy tworzyli ten wspaniały obiekt. To miejsce, w którym wiele będzie się działo. Być może Marki staną się jakąś potęgą sportu amatorskiego.
Poradziliście sobie z dużym zobowiązaniem. Będzie to jednak trudne zadanie na przyszłość dla całej społeczności, to także wyrzeczenie. Ale jako świeżo upieczony wojewoda chcę przypomnieć, że jeśli jest taki zapał inwestycyjny, to mamy wiele projektów, które możemy robić razem. Myślę, że my, ludzie z samorządu i rządu, mamy wspólną odpowiedzialność i wspólne możliwości. W ujęciu finansowym jest wiele programów, z których warto korzystać. Wiem, że z niektórych korzystacie, ale i na przyszłość do tego namawiam. Jest wiele obszarów, które możemy wspólnie finansować ? nie ma co ukrywać, z dużą przewagą finansów z budżetu państwa.

Piotr Grubek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich
Inwestycję sfinansowaliśmy z emisji obligacji. Staramy się pozyskiwać zewnętrzne dofinansowania. Obecnie trwa ocena wniosku złożonego przez spółkę w Ministerstwie Sportu. Dzisiaj też dostałem informacje, ze w końcu zostanie rozstrzygnięty konkurs w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w którym również braliśmy udział. Mam nadzieję, że z wynikiem pozytywnym.

Adam Lubiak, starosta powiatu wołomińskiego

Do tej pory nasz powiat słynął przede wszystkim z przeszłości, z wydarzeń historycznych. Dzięki Mareckiemu Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnemu pokazujemy, że na swoim terenie mamy obiekt, który wychodzi w przyszłość.

Piotr Uściński, poseł ziemi wołomińskiej
Dzieci i młodzież będą się tu uczyły ze świadomością, że ten obiekt jest zeroemisyjny, niezależny energetycznie. To powinno budować świadomość klimatyczną, że tak właśnie powinno być. Tak wychowani ludzie będą inaczej patrzeć na kwestie ekologiczne niż ich rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Gratuluję mieszkańcom Marek tego przepięknego obiektu.

Listy skierowali też przedstawiciele najwyższych władz

List premiera Mateusza Morawieckiego

Szanowni Państwo,

Dzisiejsze otwarcie Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego, pierwszego w Polsce tak zaawansowanego ekologicznie budynku użyteczności publicznej, to wyjątkowe święto dla całej społeczności Marek. Dziękując za zaproszenie na to wydarzenie, wszystkich Państwa serdecznie pozdrawiam.

Inaugurujemy dziś działalność obiektu, który jest krokiem ku przyszłości. Zaprojekowany jako kompleks ?zeroenergetyczny?, w którym zastosowane zostały odnawialne źródła energii i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, jest dowodem ? godnym szczególnego uznania ? odpowiedzialności za środowisko. Jest dowodem odpowiedzialności wobec obecnych i przyszłych pokoleń. Pragnę więc wyrazić moje uznanie i przekazać gratulacje wszystkim osobom, które przyczyniły się do zrealizowania tej największej w historii Marek inwestycji. Będzie ona niewątpliwie wyznaczać nowe standardy i kierunku rozwoju miasta. Jestem przekonany, że Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne już wkrótce stanie się nie tylko miejsce spotkań i aktywności mieszkańców Marek, ale także Warszawy i okolic. Stanie się inwestycją, która może inspirować kolejne miasta oraz gminy.

Szanowni Państwo, raz jeszcze gratuluję sukcesu. Życzę, aby kolejne lata przyniosły urzeczywistnienie równie ambitnych planów i zamierzeń.

Łączę serdeczne pozdrowienia

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

List marszałka Adama Struzika

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękuję za zaproszenie na uroczyste otwarcie Mareckiego Centrum Edukacyjno- Rekreacyjnego. Trudno nie zauważyć, że Marki to wielki plac budowy. Powstają nowe mieszkania, rośnie liczba mieszkańców. W tej sytuacji niezbędne są inwestycje w rozbudowę bazy kulturalno-edukacyjnej. W ostatnich latach oddano do użytku dwa przedszkola zbudowane w systemie modułowym, rozbudowano jedną szkołę, a druga jest powiększana. Jednak, jak słusznie zauważają mareccy samorządowcy, perłą w koronie jest Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne, które ma szansę stać się ośrodkiem aktywności nie tylko mieszkańców miasta, ale także dla osób z Warszawy i okolic.

To pierwszy w Polsce budynek użyteczności publicznej zaprojektowany w tak energooszczędnym standardzie. Dzięki stosowaniu najbardziej innowacyjnych technologii kompleks będzie zużywał tyle energii, ile sam wyprodukuje. To również w pierwszy w kraju budynek z bagiennym dachem. Przystosowano go do pozyskiwania wody z deszczówki i nieustannego optymalizowania zużycia energii w poszczególnych punktach centrum. Zastosowane technologie przyczynią się do efektywnej ochrony środowiska, komfortu użytkowania i wydajności budynku.

Chciałbym wyrazić szczery podziw dla śmiałych wizji i odważnej decyzji mareckich samorządowców, sprawnie realizowanych przez spółkę Mareckie Inwestycje Miejskie. Słowa podziękowania należą się także generalnemu wykonawcy ? firmie Budimex. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz efektywnym metodom organizacji pracy i zarządzania, budowa centrum zajęła Budimeksowi zaledwie 19 miesięcy! Zaś mieszkańcom Marek życzę, aby ten nowoczesny kompleks dobrze służył uczniom, miłośnikom sportu oraz wydarzeniom kulturalnym.

Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego

List ministra Dariusza Piontkowskiego

Szanowny Panie Burmistrzu,

Z wielką radością przyjąłem informację o otwarciu Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego, które stanowi pierwszy tak zaawansowany ekologicznie budynek użyteczności publicznej w Polsce.

Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania tego nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu. Dzięki staraniom władz samorządu lokalnego oraz efektywnej współpracy z innymi podmiotami, uczniowie mają zapewnione doskonałe warunki do zdobywania wiedzy, uprawiania sportu, a także rozwijania własnych pasji i zainteresowań. To prawdziwa inwestycja w rozwój młodego pokolenia.

Uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz całej społeczności samorządowej życzę wszelkiej pomyślności.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników uroczystości.

Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.