Informacja burmistrza Zielonki dotycząca bieżącej działalności Urzędu

– Nadeszła wiosna, czas budzącego się życia. I tak się dzieje w przyrodzie. Jednak patrząc na niemal wyludnione ulice polskich miast, obrazek ten nie napawa radością. Ale jest to stan przejściowy. Dzięki staraniom nas wszystkich, jestem pełen nadziei, iż, co prawda z pewnymi trudnościami, ale wyjdziemy z tej sytuacji obronną ręką.  – pisze do mieszkańców Kamil Michał Iwandowski, burmistrz Miasta Zielonka

Najważniejsze jest życie i zdrowie, z całą resztą jakoś sobie poradzimy.
Jest to czas wyjątkowy, gdyż wszyscy funkcjonujemy z wieloma uciążliwymi ograniczeniami, zarówno w domowej codzienności, jak też w działalności zawodowej.
Miasto jednak musi funkcjonować, dlatego Urząd realizuje zadania w możliwie najszerszym zakresie, na jaki zezwala obecna sytuacja.
Przede wszystkim reagujemy na bieżące zalecenia i zakazy związane z pandemią, to są priorytetowe działania. Kilka dni temu poinformowałem przedsiębiorców o ofercie pomocowej skierowanej do nich na czas kryzysu.

Miał to być rok realizacji wielu planów inwestycyjnych, które z uwagi na trwającą pandemię i jej skutki, będą z dużym prawdopodobieństwem musiały być zweryfikowane i okrojone. Przedsięwzięcia już rozpoczęte kontynuujemy.
Właśnie zakończyły się prace w terenie związane z wykonaniem oświetlenia na terenie „Koszarowca”. Jak tylko dostawca energii elektrycznej – PGE Dytsrybucja – zamontuje licznik, oświetlenie zostanie uruchomione.

Prowadzimy obecnie kilka inwestycji drogowych. Modernizujemy ulice Młodzieżową i Nauczycielską. Prace powinny zakończyć się w ostatnich dniach kwietnia br. Zgodnie z informacją wykonawcy budowy ulicy Polnej, w najbliższy piątek zostanie ukończona podbudowa. W kolejnych krokach odbędą się pomiary zagęszczenia i firma przystąpi do wykonania nawierzchni z kostki.

Ścieżka pieszo-rowerowa, która powstaje na terenie Glinianek też jest już w bardzo zaawansowanej fazie prac. Wykonano pierwszą warstwę podbudowy ciągu pieszo – rowerowego, ścieżki rowerowej oraz parkingu rowerowego, ułożono okablowanie do zasilania latarni wzdłuż ciągu pieszo rowerowego oraz zamontowano fundamenty słupów oświetleniowych wzdłuż ciągu pieszo – rowerowego.
Uzgodniliśmy z wykonawcą budowy ulicy Bankowej, że prace drogowe, zostaną rozpoczęte po zniesieniu obostrzeń związanych z koronawirusem, gdyż sytuacja jest bardzo dynamiczna i mogą zostać wprowadzone kolejne ograniczenia. Zatem bezpieczniej będzie zaczekać z rozkopaniem drogi.

Powstaje też ciąg pieszo-rowerowy w ulicach Leśnej i Kilińskiego.

Ponadto porządkujemy tereny zielone w naszym mieście. Obecnie prace trwają na Placu Jana Pawła II. Zapewne zauważyli już Państwo zmiany m.in. na skwerze Matki Teresy z Kalkuty, w okolicy budynku Policji oraz Poczty. Tereny te zostały uporządkowane i przygotowane pod wiosenne nasadzenia kwiatowe.

Jest to też okres sprawozdawczy. Wczoraj przedłożyłem Przewodniczącej Rady Miasta Zielonka sprawozdanie z realizaji budżetu Miasta Zielonka za 2019 rok. Miesjkie jednostki również w tym czasie składają sprawozdania z ich działalności w roku ubiegłym.
Ponadto obecnie realizujemy wypłaty w ramach przyznanych stypendiów sportowych oraz stypendiów dla osób niepełnosprawnych uczących się.

Z racji wprowadzenia stanu epidemii, odwołane są w najbliższym czasie wszystkie wydarzenia kulturalne i sportowe. Mieliśmy zaplanowanych wiele wydarzeń związanych z obchodami 60-lecia, część z nich, co najmniej te z terminami kwietniowymi i majowymi, z przyczyn obiektywnych 15:19 01.04.2020.

Obecnie, z uwagi na pogłębiającą się z każdym dniem depresję w sektorze gospodarki, co niewątpliwie przełoży się na pogorszenie sytuacji finansowej Miasta, wstrzymaliśmy rozpoczęcie kolejnych zadań inwestycyjnych, by nie dopuścić do utraty płynności finansowej za kilka miesięcy. Na ten moment nie rezygnujemy ostatecznie z rozpoczęcia ich w tym roku, ale wstrzymujemy je. Musimy być teraz ostrożni w wydatkowaniu miejskich środków, bo nie wiemy jak długo stan epidemii się utrzyma i czy nie powtórzy się jesienią, a taką możliwość sygnalizują epidemiolodzy i naukowcy. – czytam w obszernym liście burmistrza Miasta Zielonka

Więcej informacji z Zielonki

Zielonka - Czasowa zmiana trasy linii L40 od 18 marca

Zielonka – Czasowa zmiana trasy linii L40 od 18 marca

Od środy 18 marca 2026 r. do odwołania pasażerowie korzystający z linii L40 muszą liczyć się ze zmianą trasy autobusów w kierunku Centrum [...]
0 komentarzy
Zielonka - Twórcza i charytatywna niedziela

Zielonka – Twórcza i charytatywna niedziela

Pogoda jest już wiosenna, w końcu wiosna już za tydzień. To zachęca do wyjścia z domu. Niedzielę warto spędzić w Zielonce, gdzie czekają [...]
0 komentarzy
Dwa srebrne medale dla UKS Bankówka Zielonka na Mistrzostwach Polski 3 vs 3

Dwa srebrne medale dla UKS Bankówka Zielonka na Mistrzostwach Polski 3 vs 3

Podczas Mistrzostw Polski w unihokeju w formule 3 na 3, które odbyły się 8 marca 2026 roku, nasze drużyny UKS Bankówka Zielonka wywalczyły [...]
0 komentarzy
Zielonka - Porządkowanie miasta po zimie

Zielonka – Porządkowanie miasta po zimie

W Zielonce już widać pierwsze oznaki zmiany pory roku. Zakład Gospodarki Komunalnej rozpoczął coroczne prace porządkowe po zimie. Na ulice wyjechał specjalistyczny sprzęt, [...]
0 komentarzy
Zielonka – Miejska dotacja do 5000 zł na przyłącze gazowe. Trwa nabór wniosków

Zielonka – Miejska dotacja do 5000 zł na przyłącze gazowe. Trwa nabór wniosków

UM Zielonka zachęca do skorzystania z miejskiego wsparcia na wykonanie przyłącza gazowego i instalacji gazowej. Rozpoczął się kolejny nabór wniosków w programie dotacyjnym, [...]
0 komentarzy

Zielonka – Pierwsza w tym roku zbiórka tekstyliów

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią pozimowe porządki – także w garderobach. To dobry moment, by przejrzeć szafy, odłożyć niepotrzebne ubrania, buty i [...]
0 komentarzy
Zielonka - Informacja o unieważnieniu planu dla rejonu ul. Podleśnej

Zielonka – Informacja o unieważnieniu planu dla rejonu ul. Podleśnej

3 marca 2026 r. w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdzono nieważność uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. Podleśnej. Czym jest [...]
0 komentarzy
Zielonka - budynek nowego żłobka nabiera kolorów

Zielonka – budynek nowego żłobka nabiera kolorów

Budowa pierwszego w Zielonce samodzielnego budynku Miejskiego Żłobka na Osiedlu Poligon wchodzi w kolejny ważny etap. W ostatnich tygodniach wykonawca zrealizował szereg prac [...]
0 komentarzy
Zielonka - Marcowa Zielona Sobota w PSZOK

Zielonka – Marcowa Zielona Sobota w PSZOK

Po zimowej przerwie wraca Zielona Sobota – akcja odpowiednia na wiosenne, domowe porządki. Zalegające w domach elektroodpady – stare baterie, telefony, odbiorniki radiowe [...]
0 komentarzy
Zielonka - Wykaz nieruchomości przeznaczonych do oddania w najem

Zielonka – Wykaz nieruchomości przeznaczonych do oddania w najem

Burmistrz Miasta Zielonka podaje do publicznej informacji wykaz nieruchomości przeznaczonych w najem. Z pełną treścią ogłoszeń można zapoznać się pobierając załącznik u dołu [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.