Inicjatywa Elżbiety Radwan, burmistrz Wołomina – dwie kadencje również dla parlamentarzystów

Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan chce, by ograniczenie liczby kadencji dotyczyło nie tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale także parlamentarzystów. Liczy na referendum w tej sprawie.

Czy pomysł wołomińskiej burmistrz – Elżbiety Radwan w sprawie referendum o wprowadzeniu dwukadencyjności również dla parlamentarzystów zyska poparcie społeczne? Jak donosi Portal Samorządowy z takim pomysłem burmistrz Wołomina wystąpiła na odbywającym się w tym tygodniu Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich.

Zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem wyborczym, który wszedł w życie z końcem stycznia br. wprowadzono dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W noweli zapisano, że przepis ten „nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy”.

– Chodzi o to, żeby wybory były rzeczywistymi wyborami, a nie tylko głosowaniem – tłumaczył Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.

Pojawiają się też opinie, że ograniczenie liczby kadencji powinno objąć także posłów i senatorów.

– Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów powinna zostać rozszerzona na posłów – oceniał podczas grudniowej debaty w Sejmie Piotr Zgorzelski (PSL).

czytaj więcej: Dwukadencyjność nie tylko dla samorządów. Burmistrz chce referendum

 

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.