IV Bieg Nocny Marek

Niepowtarzalny klimat nocnego biegu już po raz czwarty sprawił, że w sobotę (24 czerwca br.) Marki zostały opanowane przez biegaczy, a Stadion Miejski tętnił życiem od rana do późnych godzin nocnych. Kilkuset zawodników i tłumy kibiców wystawiają tej cyklicznej imprezie najlepsze świadectwo.

W programie IV Biegu Nocny Marek znalazły się biegi dziecięce na czterech dystansach, marsz nordic walking i cieszący się od wielu lat ogromną popularnością, 10-kilometorowy nocny bieg ulicami miasta.  W tym roku trasa biegu głównego wiodła ulicami: Wspólną, Brzozową, Stawową, Sowińskiego, Zajączka, Ząbkowską, Braci Briggsów, ponownie Ząbkowską, Lisa Kuli, Sokolą, Zabawną, Główną, Przyleśną, Ceglaną, Księżycową, Krętą, Mokrą i znowu Wspólną do mety zlokalizowanej na stadionie miejskim.

Na starcie zameldowało się kilkuset biegaczy z całego kraju. Punktualnie o godzinie 21:00 wystrzelił sędziowski pistolet, a gorąco dopingowani przez kibiców zawodnicy rozpoczęli zaciętą rywalizację.
W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajął Artur Wiśniewski z klubu 1BLOG z czasem 35 minut i 28 sekund. Drugi na mecie był reprezentant Markowych Biegaczy ? Sylwester Kuśmierz, który 10-cio kilometrowy dystans pokonał w 35 minut i 43 sekundy. Trzecie miejsce zajął Michał Nowosielski reprezentujący klub ?Z biegiem Narwi?, uzyskując czas zaledwie 2 sekundy gorszy od zdobywcy drugiej lokaty.
W kategorii kobiet niezaprzeczalne zwycięstwo odniosła Anna Szyszka z Prefabet Śniadowo Łomża, która ukończyła bieg z czasem 38 minut i 21 sekund. Drugie miejsce zajęła Karolina Lewandowska (klub Dream Run) z czasem 41 minut i 20 sekund , a trzecia lokata przypadła reprezentantce Entre.PL Team – Paulinie Lipskiej.  Jej czas to 41 minut i 59 sekund.
Drużynowo zwyciężyli Markowi Biegacze, za nimi uplasowali się zawodnicy z klubu Ekobiegi, a ostatnie miejsce na podium  przypadło reprezentantom  Klubu Biegacza Ożarów Mazowiecki Biega.

Nie mniej zaciętą rywalizację stoczyli uczestnicy odbywającego się na dystansie pięciu kilometrów marszu Nordic Walking. W kategorii kobiet zwyciężyła Agata Tuzimek z czasem 38 minut i 49 sekund, drugie miejsce zajęła zawodniczka  klubu Kenko – Monika Matuszczak (38 minut i 54 sekundy), a trzecie Anna Antczak (38 minut i 56 sekund). Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Krzysztof Człapski,  który trasę marszu pokonał w czasie 32 minut i 46 sekund, drugi był Tomasz Kościelny (33 minuty i 49 sekund).  Po 33 minutach i 56 sekundach, jako trzeci  dotarł na metę Jan Jezierski  z klubu Trucht Tarchomin Team.

Najwcześniej, bo już o godzinie 17:15 wystartowali do biegów  najmłodsi zawodnicy, rywalizując na czterech dystansach. W biegu na 200 m. pierwszą lokatę wśród dziewcząt zdobyła Oliwia Sosnowska, a wśród chłopców Kacper Kaczmarczyk, na  dystansie 400 m. najlepsi byli Martyna Nowakowska i Mateusz Barański, a 800 m. najszybciej pokonali Beata Kaźmierczak i Kacper Domaszczyński. W najdłuższym biegu dzieci, na dystansie 1200 m. zwyciężyli Karolina Krajewska i Patryk Zieliński.

Wspaniała atmosfera, ogromne emocje i doping kibiców, towarzyszyły zawodnikom na każdym kilometrze zawodów. Na szczególne słowa uznania zasługują organizatorzy  IV Biegu Nocny Marek – Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze, Klub Sportowy Markowi Biegacze i Urząd Miasta Marki.  Wzorcowo  oznakowana trasa, zlokalizowany mniej więcej w połowie dystansu punkt nawodnienia i pakiet startowy w którym znalazły się m.in. bidon, izotonik, latarka i apteczka to niezwykle istotne dla zawodników elementy biegów  długodystansowych.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy,  a organizatorom życzymy kolejnych, równie udanych edycji mareckiego nocnego biegu.

Relacja: Aleksandra Olczyk
Zdjęcia: Jarosław Marek Komorowski