Jadów na ludowo

15 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Jadowie odbył się X Powiatowy Przegląd Twórczości Ludowej i Rodzimej. To już dziesiąty, jubileuszowy Przegląd Twórczości, który odbył się w Jadowie. Z tej okazji impreza rozpoczęła się od wręczenia pamiątkowych statuetek z okazji X-lecia Przeglądu.

Największą atrakcją imprezy był żywiołowy występ Zespołu Pieśni i Tańca ?Sokołowianie?. Zespół choć istnieje od 2002 roku dał mnóstwo koncertów w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody, wyróżnienia i dyplomy, promując polską kulturę narodową i ludową.

Tancerze i pieśniarze zaprezentowali w Jadowie piękne tańce, pieśni i muzykę Podlasia Południowego. Chodzony, tupacz, polka wiśniewska, polska zawierucha, polka galopka, polka przechodzona, śpiuch, korebeczka, krakowiak to tańce, które wchodzą w skład ?Suity podlaskiej?… A wszytko wykonywane w oryginalnych strojach regionalnych.Niedzielna uroczystość odbyła się pod patronatem Starosty Wołomińskiego oraz Wójta Gminy. – Chociaż pan Marszałek wycofał się tym razem, jako nasz sponsor, to ta impreza była, jest i będzie.

I tu dziękuję panu Staroście, który zawsze wspiera nasz przegląd. Ta impreza ma wielu stałych bywalców i sympatyków. Dziękuję, że przybywacie ? podkreślił Stanisław Żak, wójt Jadowa.

Na podziękowania wójta Żaka odpowiedział Maciej Urmanowski, starosta wołomiński ? Chciałbym obiecać, że dopóki powiat będzie istniał, zawsze będziemy wspierać przegląd. Impreza ta w skali powiatu jest prawdziwą perełką, a waszą ikoną.

Sylwia Kowalska