Juniorzy walczyli o tytuły

Kolejną prestiżową imprezą może pochwalić się Radzymin. W ostatnią niedzielę w hali ROKiS odbyły się finały XIX Mistrzostw Polski Juniorów w Karate Kyokushin w full-contact.

W sobotę zawodnicy z całej Polski rywalizowali w bojach eliminacyjnych, zaś w niedzielę odbyły się emocjonujące walki finałowe. Zanim doszło do zaciętych pojedynków pomiędzy najlepszymi juniorami w kraju, uroczystego otwarcia zawodów dokonał burmistrz miasta Radzymina Zbigniew Piotrowski, sympatyk karate i propagator sportu, który objął również honorowy patronat nad imprezą. Głównym organizatorem Mistrzostw Polski był Międzyszkolny Klub Sportowy Karate Kyokushin Radzymin z sensei Tomaszem Lenkiewiczem na czele. O wychowawcy młodych mistrzów karate wypowiadał się ciepło prezes Polskiej Organizacji Karate Kyokushin Andrzej Drewniak: – To dobry duch tego ośrodka, wykształcony nauczyciel, który zachęcił wielu młodych ludzi do uprawiania karate.
Poza uroczystymi przemowami, nie zabrakło pokazów. Mistrzowie kraju Marcin Uroda i Marta Hanisz zaprezentowali układy ?kata?. Na macie pojawiły się również tancerki ze studia tańca Agustina Egurroli. Na zakończenie efektowny pokaz swoich umiejętności dał sam sensei Tomasz Lenkiewicz.
Jednak najważniejsze tego dnia były walki finałowe, które były niezwykle emocjonujące ? kilkakrotnie o tytule decydowała dogrywka, zaś trzykrotnie waga ciała. Najpierw rywalizację rozpoczęły juniorki. W kumite do 55 kg puchar dla najlepszej zawodniczki odebrała Monika Sowa z Chorzowa, która po dogrywce pokonała Joannę Popczyk z Opola. W kategorii powyżej 55 kg zwyciężyła jedynie wagą ciała Agata Kaliciak z Wrocławia. Brązowy medal w tej rywalizacji zdobyła reprezentantka klubu z Radzymina Edyta Parys.
Po juniorkach na macie pojawili się najlepsi juniorzy. W kategorii do 60 kg Konrad Kozubowski pokonał w pierwszej rundzie Piotra Słowutę. Najwięcej emocji było z pewnością w finale juniorów w kumite -65 kg. Marcin Uroda po dramatycznej walce pokonał Macieja Millera z Warszawy. Pierwsza runda nie przyniosła rozstrzygnięcia, również dogrywka była bardzo zaciętym widowiskiem. W pewnym momencie wydawało się, że walka zakończy się przed czasem. Marcin Uroda doznał kontuzji, jednak nie była ona na tyle groźna, żeby nie kontynuować pojedynku. Na dłoni zawodnika z Opola pojawił się opatrunek, zaś na kimonie Millera ślady krwi przeciwnika. Dogrywka zakończyła się remisem. Wycieńczeni zawodnicy udali się na ważenie, jednak okazało się różnica wagowa między nimi to zaledwie jeden kilogram, co oznaczało trzecią rundę. W ostatnim starciu kilkakrotnie Marcin Uroda próbował efektownym uderzeniem zapewnić sobie zwycięstwo. W efekcie był stroną przeważającą w tym pojedynku i zdobył tytuł mistrza. W kategorii -70 kg Will Gerard z Suwałk pokonał jednogłośnie na punkty Karola Barona z Tarnowskich Gór. W kumite -75 kg najlepszy okazał się bezapelacyjnie Robert Romiszewski z Warszawy, który dzięki dwóm świetnym akcjom zakończył walkę przed czasem, otrzymując ippon. W kategorii -80 kg wazari dało zwycięstwo Marcinowi Prachnio z Warszawy, zaś w najcięższej kategorii powyżej 80 kg Michał Malesa wygrał po dogrywce z ?ukaszem Lemieszko z Ełku. W kumite juniorów w lekkim kontakcie zwyciężył Will Gerard, zaś wśród juniorek Maria Raś.

Marcin Pieńkowski