Kampania Społeczna „Stop Pożarom Traw”

W powiecie wołomińskim w okresie od 1 stycznia do 22 marca 2019 r. odnotowano 101 pożarów traw, gałęzi i krzaków na nieużytkach rolnych. Najwięcej takich zdarzeń miało miejsce w gminach Tłuszcz, Radzymin i Wołomin.

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński i generał brygadier Leszek Suski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, rozpoczęli Kampanię Społeczną „Stop Pożarom Traw” w miesiącu obejmującym okres roku, w którym pożarów tego typu jest najwięcej.

W 2018 roku strażacy wyjeżdżali do pożarów traw średnio co 10 min. Według statystyk, pożary traw stanowiły 1/3 wszystkich pożarów. W gaszenie tych pożarów traw zaangażowanych było wielu strażaków – mówił Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński. Jednocześnie zwrócił uwagę, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, ratownicy mogą nie dojechać na czas tam, gdzie są bardziej potrzebni.

W ubiegłym roku Straż Pożarna odnotowała ponad 49 tys. pożarów traw i nieużytków, w których 81 osób zostało rannych – nadmienił Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski.

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku, a szczególnie w okresie wiosennym. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności stanowią doskonały materiał palny, co w połączeniu z działalnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów (największa liczba pożarów traw przypada na marzec i kwiecień). Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Pomimo rosnącej świadomości społecznej dotyczącej złych skutków wypalania trawy, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. Niestety jest to błędne myślenie. Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym dla ludzi i zwierząt. Ponadto, jest przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych. W roku 2018 w pożarach traw zginęło 7 osób, a straty materialne wyniosły ok. 33 mln złotych – alarmuje resort spraw wewnętrznych i administracji. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia.

Źródło: PSP Wołomin

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.