Kolędowanie w nowych aranżacjach w Wołominie

Z talentem absolwentów i uczniów wołomińskiej Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego mieliśmy do czynienia wielokrotnie. Tym razem z ich udziałem w sali Miejskiego Domu Kultury w Wołominie zorganizowany został oryginalny koncert kolędowy.

Choć o bożonarodzeniowym klimacie pomału zapominamy, można było poczuć go na nowo za sprawą koncertu polskich i zagranicznych kolęd oraz pastorałek. Piątkowy wieczór zaskakiwał nowymi aranżacjami znanych utworów. A przyczynili się do tego: kwintet smyczkowy ?ArsPolonia?, Maria Romejko-Duch (sopran) i Maciej Gronek (tenor). Na fortepianie zagrał Paweł Rozbicki – dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Wołominie, który także poprowadził koncert.

301_koledyPoprzez liczne działania artystyczne szkoła stała się wspaniałą, godną uznania wizytówką całego powiatu wołomińskiego. Większość mieszkańców z całą pewnością niejednokrotnie słyszało o dokonaniach uczniów i absolwentów tej szkoły, bowiem często prezentują swój talent podczas uroczystych wystąpień. Tak stało się i tym razem. Muzyka w ich wykonaniu zawsze chwyta za serce. Claude Debussy napisał kiedyś, że ?Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne ? nie potrafi oddać wyrazu, muzyka jest tworzona dla niewyrażalnego?. Jakże ciężko wyrazić emocje związane z bożonarodzeniowymi wzruszeniami, przemyśleniami i przeżyciami. Wówczas właśnie muzyka staje się szeroko rozumianym przekaźnikiem. Słuchacze piątkowego koncertu byli zachwyceni, choć czasem zaskoczeni nowatorskim podejściem do utworów.

Dla wiernych sympatyków młodych muzyków z wołomińskiej szkoły oraz dla tych osób, które chciałyby poznać ich niezaprzeczalny talent dobra wiadomość. W sobotę, 23 lutego o godzinie 17.00 chór, orkiestra i soliści z tejże szkoły wykonają Symfonię wielką bitwę wyrażającą ?Bitwa pod Możajskiem? Karola Kurpińskiego oraz Baśń o Pyzie Mazowieckiej Szymona Kawalli.

Sylwia Kowalska