Kolejna dotacja dla Powiatu Wołomińskiego. Środki wzmocnią ochronę ludności i obronę cywilną

Kolejna dotacja dla Powiatu Wołomińskiego. Środki wzmocnią ochronę ludności i obronę cywilną

Powiat Wołomiński otrzymał 338 549,33 zł dotacji od Wojewody Mazowieckiego na realizację zadań własnych w ramach programu Ochrona Ludności i Obrona Cywilna. Pozyskane środki mają zostać przeznaczone na działania, które zwiększą gotowość powiatu do reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Jak przekazało starostwo, pieniądze zostaną wykorzystane między innymi na opracowanie projektu budowlanego hali magazynowej w Zagościńcu. Obiekt ma służyć potrzebom ochrony ludności i obrony cywilnej, a więc stanowić zaplecze dla działań podejmowanych w przypadku zagrożeń wymagających szybkiej organizacji pomocy, sprzętu i zasobów.

Drugim ważnym elementem zadania będzie zakup agregatów prądotwórczych. To sprzęt, którego znaczenie szczególnie mocno widać podczas awarii energetycznych, gwałtownych zjawisk pogodowych, długotrwałych przerw w dostawach prądu czy innych zdarzeń wpływających na funkcjonowanie mieszkańców i instytucji publicznych. W takich sytuacjach możliwość zapewnienia zasilania awaryjnego bywa jednym z warunków sprawnego działania służb i jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Dotacja została przyznana w ramach obszaru II programu OLiOC, czyli Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Dla samorządu powiatowego to kolejne wsparcie finansowe przeznaczone na budowanie systemu, który nie jest widoczny na co dzień, ale ma kluczowe znaczenie wtedy, gdy dochodzi do zdarzeń nadzwyczajnych.

W ostatnich latach coraz wyraźniej widać, że bezpieczeństwo mieszkańców nie ogranicza się wyłącznie do działań służb ratunkowych prowadzonych już po wystąpieniu zagrożenia. Równie ważne jest wcześniejsze przygotowanie: odpowiednia infrastruktura, miejsce do przechowywania wyposażenia, sprawny sprzęt, procedury i możliwość szybkiego uruchomienia pomocy tam, gdzie będzie potrzebna.

Starostwo podkreśla, że pozyskane środki są kolejnym krokiem w budowaniu nowoczesnego i skutecznego systemu bezpieczeństwa w powiecie. Inwestycje w zaplecze techniczne oraz sprzęt awaryjny mają pozwolić lepiej reagować na różnego rodzaju zagrożenia i skuteczniej chronić mieszkańców.

Wsparcie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego ma znaczenie nie tylko finansowe. Pokazuje również, że ochrona ludności i obrona cywilna stają się coraz ważniejszym elementem lokalnej polityki bezpieczeństwa. W praktyce chodzi o to, aby powiat był przygotowany nie tylko na codzienne interwencje, ale także na sytuacje wymagające koordynacji działań, zaplecza logistycznego i szybkiej mobilizacji zasobów.

Dla mieszkańców efekty takich inwestycji mogą być mniej widoczne niż budowa drogi czy remont szkoły, ale ich znaczenie ujawnia się w momentach najtrudniejszych. Właśnie wtedy odpowiednio przygotowana infrastruktura, dostęp do sprzętu i sprawna organizacja mogą decydować o tempie reakcji oraz skuteczności pomocy.

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

MKS Wicher Kobyłka na podium Pucharu Świata w Kielcach!

MKS Wicher Kobyłka na podium Pucharu Świata w Kielcach!

Kobyłka po raz kolejny udowodniła, że jest miejscem, w którym rodzą się wielkie sportowe talenty. Zawodnicy MKS Wicher Kobyłka wrócili z Pucharu Świata [...]
0 komentarzy
Jednogłośne wotum zaufania i absolutorium dla wójta Gminy Dąbrówka

Jednogłośne wotum zaufania i absolutorium dla wójta Gminy Dąbrówka

Rada Gminy Dąbrówka jednogłośnie udzieliła wójtowi Zenonowi Zadróżnemu wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. Decyzja radnych jest jednym z [...]
0 komentarzy
Odpady niebezpieczne przy ul. Łukasiewicza w Wołominie. Samorządy mówią jednym głosem: muszą zniknąć jak najszybciej

Odpady niebezpieczne przy ul. Łukasiewicza w Wołominie. Samorządy mówią jednym głosem: muszą zniknąć jak najszybciej

Problem składowiska odpadów przy ul. Łukasiewicza 11 w Wołominie był tematem wyjazdowego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Spotkanie poświęcono odpadom niebezpiecznym [...]
0 komentarzy
Kolejna dotacja dla Powiatu Wołomińskiego. Środki wzmocnią ochronę ludności i obronę cywilną

Kolejna dotacja dla Powiatu Wołomińskiego. Środki wzmocnią ochronę ludności i obronę cywilną

Powiat Wołomiński otrzymał 338 549,33 zł dotacji od Wojewody Mazowieckiego na realizację zadań własnych w ramach programu Ochrona Ludności i Obrona Cywilna. Pozyskane [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 16 do 22 czerwca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. 10 wypadków i 35 nietrzeźwych [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.