Komisja Wspólna będzie dalej pracować nad KPO

Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Powołaniem specjalnego, rządowo-samorządowego zespołu roboczego ds. Krajowego Planu Odbudowy zakończyła się dyskusja nad projektem KPO na KWRiST 30 kwietnia br. Zespół spotka się 5 maja br.

Po raz kolejny projekt Krajowego Planu Odbudowy był głównym tematem dyskusji podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, która odbyła się 30 kwietnia w trybie telekonferencji. Przedstawiciele strony samorządowej nie zaopiniowali nowej wersji projektu, przekazanej przez rząd późnym wieczorem 28 kwietnia br. Podkreślali, że co prawda sporo ich uwag zostało uwzględnionych, jednak aby móc wydać pozytywną opinię, konieczne jest doprecyzowanie zapisów i spełnienie kilku postulatów. Dotyczyły one m.in.

  • zwiększenia części dotacyjnej w stosunku do pożyczkowej dla JST,
  • doprecyzowania kwestii składu Komitetu Monitorującego KPO, a także zapewnienia mu prerogatyw do podejmowania decyzji o kryteriach podziału środków,
  • włączenia województw samorządowych do systemu wdrażania KPO,
  • przekazania tzw. ustawy wdrożeniowej do zaopiniowania przez KWRiST,
  • zmianę proporcji rozdziału środków z KPO ? zwiększenie udziału JST, które dziś mają otrzymać zaledwie 30% środków, z czego połowę w części pożyczkowej, podczas gdy administracja rządowa otrzyma aż 80% środków dotacyjnych,
  • przedstawienia założeń reformy ochrony zdrowia, zwłaszcza w kontekście zapisów o wzmocnieniu i scentralizowaniu nadzoru nad szpitalami, a także zapewnienia wsparcia dotacyjnego dla szpitali powiatowych i wojewódzkich.

? Kluczowe zmiany nie zostały w projekcie KPO doprecyzowane, więc nie możemy dziś wydać opinii do tego projektu i dlatego prosimy o dalszą pracę nad KPO ? mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i członek Komisji Wspólnej z ramienia Związku Miast Polskich. Zapewnił jednocześnie, że samorządowcy są gotowi do rozmów nad poprawianiem projektu KPO nawet w czasie długiego weekendu.

Wzmacnianie roli samorządu
Zmiany wprowadzone w KPO w stosunku do pierwotnej wersji idą w kierunku wzmocnienia roli samorządu terytorialnego. Przekłada się to na zwiększenie aż o 1/3 puli środków przeznaczonych dla JST, przekonywał wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda. Jako przykład podał znaczące, bo aż o 700 mln euro w części dotacyjnej (i 150 mln euro w części pożyczkowej) zwiększenie środków dla samorządów na zadania związane z ochroną zdrowia czy zwiększenie partycypacji samorządu w zakupie taboru dla kolei regionalnych z 400 na 900 mln euro.
Wiceminister zapewnił też, że znacząco zmieniły się zapisy dotyczące udziału przedstawicieli zarówno samorządu terytorialnego, jak i organizacji pozarządowych w Komitecie Monitorującym KPO. W myśl obecnych zapisów Komitet będzie najważniejszym organem z punktu widzenia wdrażania KPO. Rząd rozważa też zamianę pożyczek na dotacje dla JST (to, co będzie pożyczką dla Polski może być zamienione na dotację dla JST, jednak pod warunkiem dobrej kondycji finansów publicznych państwa).
? Nasza elastyczność jest tu duża. Zaczynamy gigantyczną drogę, którą wspólnie będziemy przemierzać przez 5 lat. Będziemy się spotykać co miesiąc i ustalać, co dalej ? przekonywał W. Buda i deklarował otwartość na oczekiwania społeczności lokalnych.

Brak opinii nie wstrzymuje prac rządu KPO będzie przedmiotem posiedzenia Rady Ministrów, mimo że nie ma stanowiska Komisji Wspólnej.
? Nie blokuje to prac w ramach rządu, bo kwestie formalne zostały w konsultacjach z samorządami dotrzymane ? powiedział prowadzący obrady wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker. I zaproponował powołanie specjalnego zespołu roboczego, który dalej pracowałby nad poprawieniem zapisów Krajowego Planu Odbudowy. Zespół zbierze się po raz pierwszy 5 maja br.

W maju po raz kolejny Komisja spotka się dwa razy Wiceminister Szefernaker zaproponował, by w maju Komisja Wspólna spotkała się dwukrotnie ? najpierw, 19 maja na posiedzeniu roboczym, by zaopiniować projekty aktów prawnych, a tydzień później, 26 maja na specjalnym spotkaniu z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. To drugie spotkanie miałoby się odbyć już stacjonarnie, o ile pozwolą na to warunki epidemiczne.

Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Więcej informacji z Mazowsza

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od  17 do 23 czerwca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o tym, gdzie na Mazowszu unikać kąpieli, ponad 2,9 mln [...]
0 komentarzy
Prawie 4,8 mln zł z sejmiku Mazowsza dla powiatów otwockiego, legionowskiego i wołomińskiego

Prawie 4,8 mln zł z sejmiku Mazowsza dla powiatów otwockiego, legionowskiego i wołomińskiego

Remont dróg lokalnych, zakup wozów strażackich, renowacja przydrożnych kapliczek i miejsc pamięci, warsztaty dla seniorów, badania i akcje profilaktyczne czy wsparcie dla schronisk [...]
0 komentarzy
Samorząd wspiera budowę i modernizację oczyszczalni ścieków

Samorząd wspiera budowę i modernizację oczyszczalni ścieków

Ponad 32 mln zł trafią do gmin i miast z całego Mazowsza na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Dzięki temu poprawi się jakość życia [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Legionowskim i Nowodworskim

W dniach od 15 do 19 czerwca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Legionowskiego i Nowodworskiego. Opis Start Koniec [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od  13 do 19 czerwca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Kobyłka z trzema dotacjami z Mazowsza. Pieniądze trafią do strażaków, seniorów i na odnowienie kapliczki

Kobyłka z trzema dotacjami z Mazowsza. Pieniądze trafią do strażaków, seniorów i na odnowienie kapliczki

Kobyłka pozyskała kolejne środki z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Podpisano trzy umowy dotyczące dofinansowań na zadania ważne dla mieszkańców: modernizację strażnicy OSP Kobyłka, [...]
0 komentarzy

Już w sobotę MAZOpiknik w Nowym Mieście nad Pilicą!

13 czerwca samorząd województwa mazowieckiego zaprasza do Nowego Miasta nad Pilicą na piknik rodzinny pełen atrakcji. W programie m.in. wielkie plenerowe gotowanie, degustacja potraw [...]
0 komentarzy
Szachowe emocje w Ciechanowie - Mistrzostwa Mazowsza Juniorów w Szachach Klasycznych 2026

Szachowe emocje w Ciechanowie – Mistrzostwa Mazowsza Juniorów w Szachach Klasycznych 2026

W dniach 6–7 czerwca 2026 roku w Hali Sportowej CLKS Mazovia w Ciechanowie odbyły się Mistrzostwa Mazowsza Juniorów w Szachach Klasycznych. Turniej zgromadził [...]
0 komentarzy
LOTTO Poland Bike Marathon w Legionowie

LOTTO Poland Bike Marathon w Legionowie

Kolarski peleton LOTTO Poland Bike Marathon znów pokazał charakter! Mimo deszczowej pogody aż 550 miłośników dwóch kółek stawiło się na starcie w podwarszawskim [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.