Koncert Marcina Wyrostka w Urlach

MarcinWyrostek38

W ramach VIII Festiwalu Muzyki Kameralnej w Urlach, w minioną sobotę, 8 lipca br. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej odbył się koncert znanego polskiego akordeonisty Marcina Wyrostka, zwycięzcy polskiej edycji programu Mam Talent.

Marcin Wyrostek swoją pasję i talent rozwijał najpierw pod kierunkiem ojca, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze. Edukację muzyczną kontynuował u prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą. Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych w kraju i za granicą m.in. w Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Jest także członkiem Śląskiego Kwintetu Akordeonowego działającego przy Katedrze Akordeonu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.

MarcinWyrostek19
W ramach projektu Marcin Wyrostek Band (dawniej Corazon), którego jest założycielem nagrał cztery autorskie płyty, za które otrzymał potrójną platynę oraz nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyki 2010 w kategoriach Album Roku Muzyka Kameralna oraz Fonograficzny Debiut Roku (za płytę „Magia del Tango”), podwójną Platynową Płytę za krążek Coloriage (2012 r.) i Platynową Płytę za album For Alice (2015 r.). Obecnie zespół ukończył prace nad najnowszym albumem Polacc, który wzbogacił wcześniejszy, międzynarodowy repertuar o utwory inspirowane muzyką polską. Album ukaże się na przełomie 2017 i 2018 r. Marcin Wyrostek wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i ethno-folk.
W październiku br. Marcin Wyrostek Band weźmie udział w najważniejsze europejskim wydarzeniu muzycznym – Targach Muzyki Świata WOMEX, podczas których wystąpi na scenie regionalnej Kato Connections w sali kameralnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
W czasie koncertu w Urlach artyście towarzyszyli Marcin Jajkiewicz (wokal), Mateusz Adamczyk (skrzypce), Piotr Zaufal (gitara basowa) i grający na instrumentach perkusyjnych Bogusz Wekka.

MarcinWyrostek16

Licznie przybyła publiczność wysłuchała improwizacji w oparciu o kompozycje m.in. Johanna Sebastiana Bacha (Preludium g-mol BWV 535), Witolda Lutosławskiego („Nie oczekuję dziś nikogo”) oraz Piotra Zaufala („Śmierć Marii Królowej Szkotów”).
Festiwal Muzyki Kameralnej organizowany cyklicznie od wielu lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach oraz Mazowiecki Instytut Kultury, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem melomanów, którzy wypełniają wnętrze kościoła do ostatniego miejsca.
W ramach festiwalu, co roku w lipcowe i sierpniowe soboty, odbywa się cykl koncertów, podczas których prezentowane są znane i lubiane utwory muzyki klasycznej. W bieżącym roku w Urlach wystąpią m.in. Kwintet Dęty Drewniany Reed Connection, sopranistka Milena Lange i Kwintet Smyczkowy Impressione oraz Fair Play Quartet.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.