Konferencja – „Harcerska Szkoła” – Tłuszcz, 8 września 2025 r.

Konferencja - „Harcerska Szkoła” – Tłuszcz, 8 września 2025 r.

W sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Tłuszczu odbyła się konferencja pod hasłem „Harcerska Szkoła”, poświęcona współpracy szkół z Towarzystwem Skautowym HORN. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy ośmiu szkół podstawowych gminy oraz instruktorzy harcerscy.

Otwarcie obrad

Konferencję otworzyła Pełnomocnik Burmistrza Tłuszcza Beata Dzięcioł, podkreślając rolę harcerstwa w wychowaniu patriotycznym i społecznym młodzieży. Harcerze wręczyli dyrektorom symboliczne upominki promujące HORN.

Sonda uliczna

W przeddzień konferencji przeprowadzono sondę uliczną pt. „Czy harcerstwo jest potrzebne?”. Wzięły w niej udział 24 osoby – zdecydowana większość oceniła działalność harcerstwa pozytywnie. W wypowiedziach powtarzały się wspomnienia obozów i przyjaźni, wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna”, wskazywanie harcerzy jako wzoru dla młodzieży oraz obawy przed dominacją mediów społecznościowych. Wyniki potwierdziły, że mieszkańcy gminy postrzegają harcerstwo jako potrzebne i wartościowe. Autorką sondy była pion. Martyna Pacuszka, przy współpracy sam. Antoniny Rogowskiej.

Harcerstwo w badaniach opinii Polaków

Dane ogólnopolskie pokazują, że harcerstwo cieszy się wysokim zaufaniem społecznym. Według badań CBOS z lat 2006–2016 ufało mu ponad 70% Polaków, a w badaniach ZHP aż 97% rodziców polecało harcerstwo innym. Wyniki te znacząco przewyższają średni poziom zaufania do organizacji pozarządowych w Polsce (ok. 63%).

Prezentacje i wystąpienia

W trakcie obrad:
– hm. Tomasz Pękalski – prezes TS HORN, przedstawił dorobek i plany organizacji,
– hm. Radosław Kabaciński – komendant Hufca „Zalew”, zaprezentował działalność hufca,
– hm. Zbigniew Wilczyński – przewodniczący KSI, zaprezentował program „Harcerska Szkoła”,
– phm. Anna Mędrzycka – drużynowa gromady zuchowej w Jasienicy, podzieliła się doświadczeniami,
– pwd. Paweł Napiórkowski – przewodniczący Środowiskowego Kręgu Instruktorskiego, zadeklarował wsparcie,
– hm. Danuta Sieradzka – członkini KSI, wskazała na rolę Rad Przyjaciół Harcerstwa,
– hm. Wojciech Jeger – przyboczny ŚKI, omówił wsparcie dla drużyn,
– pion. Martyna Pacuszka – reprezentantka harcerzy starszych, przedstawiła działalność drużyny w Tłuszczu.

Propozycje współpracy

Zaprezentowano konkretne rozwiązania dla szkół: porozumienie o współpracy z TS HORN, zapewnienie lokalu na harcówkę, wyznaczenie opiekuna z Rady Pedagogicznej, kursy dla przyszłych drużynowych oraz formalne włączenie harcerstwa w program wychowawczy szkoły. Podkreślano także korzyści: promocję szkoły, mniejszą liczbę problemów wychowawczych, bogatszą ofertę zajęć, prestiż oraz integrację środowiska.

Motywowanie nauczycieli

Beata Dzięcioł przedstawiła propozycje motywacji: finansowe (dodatki, odpłatne koła), zawodowe (awans, szkolenia, publikacje), prestiżowe (nagrody, odznaczenia, wyróżnienia) oraz praktyczne wsparcie (materiały, pomoc instruktorów, granty). Podkreśliła, że sukces programu zależy od dyrektorów i nauczycieli, którym należy stworzyć realne warunki do działania.

Wnioski

Ustalono m.in.: w każdej szkole powinny działać co najmniej dwie jednostki (zuchowa i harcerska), działalność harcerska zostanie formalnie wpisana w programy wychowawcze szkół, szkoły zapewnią lokal na harcówkę, a nauczyciele-opiekunowie będą systematycznie nagradzani i wspierani. Najbliższe spotkanie organizacyjne odbędzie się 29 września 2025 r. o godz. 14.00.

Uczestnicy

Delegacja TS HORN: hm. Tomasz Pękalski – prezes TS HORN, hm. Radosław Kabaciński – komendant Hufca Harcerskiego „Zalew”, hm. Zbigniew Wilczyński – przewodniczący Komisji Stopni Instruktorskich, hm. Danuta Sieradzka – członek KSI, phm. Anna Mędrzycka – drużynowa gromady zuchowej w Jasienicy, hm. Wojciech Jeger – przyboczny Środowiskowego Kręgu Instruktorskiego, pwd. Paweł Napiórkowski – przewodniczący ŚKI, pion. Martyna Pacuszka – organizatorka sondy i reprezentantka harcerzy starszych.

Szkoły i dyrektorzy uczestniczący

  • SP im. Jana Pawła II w Tłuszczu – dyrektor Sławomir Klocek
  • SP im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu – dyrektor Anna Rychta
  • SP im. Janusza Korczaka w Jasienicy – dyrektor Małgorzta Staniszewska
  • SP im. Zofii Solarzowej w Miąsem – dyrektor Renata Tymińska
  • SP im. ks. Jana Twardowskiego w Stryjkach – dyrektor Ewelina Wojtyra
  • SP im. Wacława Sieroszewskiego w Kozłach – brak przedstawiciela
  • SP im. Wacława Podkowińskiego w Mokrej Wsi – dyrektor Monika Kalinowska
  • SP im. Jana Kielaka w Postoliskach – dyrektor Marzena Boruc

📸 Dokumentację fotograficzną przygotowała Gmina Tłuszcz.

Sporządził: hm. Zbigniew Wilczyński

Więcej informacji z Tłuszcza

Szkoła i przedszkole w Stryjkach zyskają nowe drzwi ewakuacyjne. Gmina Tłuszcz inwestuje w bezpieczeństwo

Budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stryjkach zostanie dostosowany do obowiązujących wymogów przeciwpożarowych. Gmina Tłuszcz podpisała zlecenie na wykonanie prac modernizacyjnych, które mają poprawić bezpieczeństwo [...]
0 komentarzy
Piętnaście lat aktywności, spotkań i pasji. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tłuszczu świętował jubileusz

Piętnaście lat aktywności, spotkań i pasji. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tłuszczu świętował jubileusz

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tłuszczu obchodził jubileusz 15-lecia działalności. Uroczystość była okazją do podsumowania lat pracy środowiska, które na stałe wpisało się w [...]
0 komentarzy
Tłuszcz usprawni obsługę spraw planistycznych. Umowa z wykonawcą obowiązuje do końca 2026 roku

Tłuszcz usprawni obsługę spraw planistycznych. Umowa z wykonawcą obowiązuje do końca 2026 roku

Gmina Tłuszcz zawarła umowę na sporządzanie projektów decyzji o warunkach zabudowy oraz decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. To dokumenty, bez których [...]
0 komentarzy

Niemal 1,4 mln zł dla gminy Tłuszcz. Powstaną przydomowe oczyszczalnie ścieków

Gmina Tłuszcz otrzymała niemal 1,4 mln zł dofinansowania z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Pozyskane środki mają wesprzeć inwestycję [...]
0 komentarzy
Ulica Aksamitna w Postoliskach

Ulica Aksamitna w Postoliskach

Burmistrz Tłuszcza, Beata Skulimowska podpisała umowę na modernizację ulicy Aksamitnej. Dla mieszkańców tej części miejscowości to wiadomość istotna, bo chodzi o odcinek drogi, [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.