Konstytucja Biznesu ułatwi prowadzenie firmy

zoltek

O tym, czym jest Konstytucja Biznesu, dlaczego ją wprowadzono i od kiedy obowiązuje, oraz o tym czym będzie zajmował się Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem – właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki

– W ubiegłym tygodniu rozmawialiśmy o Konstytucji Biznesu. Czy warto coś jeszcze dodać?
– W poprzednim tygodniu nie mówiliśmy o kolejnych zmianach, które będą dotyczyć przedsiębiorców.
– Jakie to jeszcze zmiany?
– Pojawi się nowy portal. W zasadzie będzie to rozwinięcie istniejącej już strony www.biznes.gov.pl. Nowy portal ma umożliwiać wnoszenie opłat urzędowych, ale również ma umożliwiać uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach albo składkach ZUS. Nowy portal przypomni przedsiębiorcom o zbliżających się terminach urzędowych,
a także poinformuje nas o najważniejszych zmianach w prawie. Dodatkowo będą tam publikowane wyjaśnienia dotyczące zagadnień prawnych, budzących najwięcej wątpliwości.
– To taki trochę interaktywny portal?
– Tak. Cyfryzacja w kontaktach z urzędami już od wielu lat jest wprowadzana konsekwentnie. Już dziś każdy może założyć sobie konto w portalu pue.zus.pl, gdzie można samodzielnie sprawdzić chociażby wysokość odprowadzanych składek. Z kolei Minister Finansów zachęca do zakładania kont na Portalu Podatkowym. A co do zmian – ciekawą wydaje się, która dotyczy wszystkich obywateli, a mówi o tym, że możliwe stanie się załatwianie spraw  w urzędzie za pomocą SMS lub innych środków komunikacji.
– A kiedy dokładnie nowe przepisy zaczną obowiązywać?
– Przepisy dotyczące Konstytucji Biznesu zaczną obowiązywać 30 kwietnia.
– 30 kwietnia to również termin rozliczenia z fiskusem…
– Co do rozliczenia dochodów za rok 2017 to istnieje możliwość, że to Urząd Skarbowy wypełni za nas PIT-37.
– Jak to?
– No tak. Do 16 kwietnia można złożyć online wniosek PIT-WZ.
– PIT-WZ? Co to takiego?
– PIT- WZ to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez Urząd Skarbowy. Przekazujemy w nim urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatkach na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztach uzyskania przychodów czy przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
– A kto może złożyć taki wniosek?
– Każdy, kto uzyskał w 2017 r. przychody – wykazane przez płatników (np. etat, zlecenie, umowa o dzieło) lub organy rentowe (emerytury, renty, zasiłki) w informacjach: PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40A/PIT-11A – które należy ująć w zeznaniu podatkowym PIT-37. Nie ma znaczenia, czy rozliczamy się sami, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci – we wniosku wskażemy sposób rozliczenia a urząd na podstawie tych danych wypełni nasz PIT.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.