Kontakt z radnymi

Od wyborów minęły już cztery miesiące. We wszystkich gminach powiatu wołomińskiego zmienił się skład rady. Radnych wybieraliśmy po to, by reprezentowali nasz głos w ważnych kwestiach dotyczących miasta. Tylko jak przekazać postulaty radnym, którzy działają w naszym imieniu? Jak skontaktować się z przedstawicielami Rady z naszego okręgu?

Najstarszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest kontakt przez biuro Rady. Idziemy do urzędu i prosimy o spotkanie z danym samorządowcem. Wtedy pozostaje nam już tylko poczekać na dzień, w którym wybrani radni pełnią dyżur w urzędzie. Niektórzy jednak wychodząc na przeciw czasom i oczekiwaniom swoich wyborców udostępniają także swoje numery telefoniczne lub adres e-mailowy.
W minionych wyborach samorządowych wyborcy postawili na młodość. Skoro młodość to i nowoczesność. Jako przykład posłuży mi działalność radnego Rady Miejskiej w Wołominie, Emila Wiatraka. Na stronie internetowej tego samorządowca znajduje się wiele informacji odnoszących się do obecnej sytuacji jaka panuje w gminie Wołomin. Możemy się z niej dowiedzieć o wydarzeniach samorządowych oraz kulturalnych. Radny na tej stronie przybliża również swoją osobę, przedstawia mieszkańcom gminy dotychczasowy przebieg pracy w samorządzie, cele jakie sobie wyznaczył oraz to, czym się aktualnie zajmuje. Co najważniejsze stara się zachęcić wyborców do współpracy, udostępniając im swój numer telefonu czy adres e-mail.
Innym przykładem wzorowej komunikacji z wyborcami jest działalność internetowa radnego Rady Miejskiej w Tłuszczu, Roberta Szydlika. Tu należy pochwalić pomysł. Skrupulatnie prowadzona, przejrzysta strona internetowa, na której można znaleźć wiele ważnych i ciekawych informacji zarówno o osobie Roberta Szydlika jak i gminie Tłuszcz. Świetnym i nowatorskim pomysłem jest możliwość zadawania radnemu otwartych pytań, na które szybko udzielane są ogólnodostępne odpowiedzi. Dzięki temu, pytania nie powielają się, a formuła jest podobna do mini forum dyskusyjnego.
Bardzo popularną platformą do komunikacji z mieszkańcami stał się facebook. Na tym portalu społecznościowym powstają różnego rodzaju strony, na których każdy ma prawo wyrazić swoje poglądy czy też zwrócić uwagę innych na dany problem. Taka forma komunikacji z wyborcami staje się coraz popularniejsza wśród samorządowców. To bardzo ważne, że nasi radni idą z duchem czasu, wychodząc na przeciw młodym ludziom, którzy wkraczają w życie społeczne i zaczynają interesować się tym, co dzieje się w ich okolicy. A najłatwiej do nich dotrzeć przez internet.
Jeżeli mamy jakieś postulaty, uwagi czy wątpliwości odnośnie funkcjonowania miasta, to kontaktujmy się z naszymi radnymi. Wielu z nich posiada swoją stronę internetową bądź profil na facebooku – wystarczy tylko poszukać. Warto zajrzeć na blogi mareckich radnych, którzy mogą stanowić  wzór dobrej komunikacji ze społeczeństwem dla kolegów-radnych z innych gmin.
Niestety zdarzają się przypadki kiedy radni nie szukają kontaktu ze społeczeństwem. Zastrzegają swoje numery oraz adresy e-mail, nie pełnią dyżurów, nie uczestniczą w imprezach, które odbywają się w ich gminie. Jest to zwyczajne lekceważnienie wyborców, którzy zaufali danej osobie zasiadającej w radzie.

Emilia Chąchira

Jedno przemyślenie nt. „Kontakt z radnymi

Możliwość komentowania jest wyłączona.