Miasteczko Ruchu Drogowego w Ząbkach

Wczoraj po raz kolejny ruszyła akcja informacyjno-edukacyjnej ?Świeć Przykładem? skierowana do pieszych. Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. Wczoraj zostało otwarte też Miasteczko Ruchu Drogowego w Ząbkach.Przy okazji tego wydarzenia dzieciom zostały przekazane elementy odblaskowe.

Wydarzenie, jakie miało miejsce 1 października w Ząbkach było związane z otwarciem Miasteczka Ruchu Drogowego z przeznaczeniem dla wszystkich uczniów ząbkowskich szkół. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała burmistrz miasta Ząbki Małgorzata Zyśk w obecności przedstawicieli Sejmu, funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej oraz licznie zgromadzonych dzieci. Miasteczko zostało następnie przekazane w zarządzanie Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Ząbkach.

Wczorajszy dzień był też doskonałą okazją do przekazania uczestnikom otwarcia Miasteczka Ruchu Drogowego, w tym wszystkim dzieciom, elementów odblaskowych w ramach akcji informcyjno-edukacyjnej ?Świeć Przykładem?, która ruszyła kolejny już raz 1 października.

Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła, opady deszczu ze śniegiem nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych.

Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt, kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, a nawet życie pieszego.

Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej: używajmy elementów odblaskowych zarówno w obszarze niezabudowanym, jak i zabudowanym. Nośmy je o zmroku, w nocy i w ciągu dnia.

O tym właśnie policjanci ruchu drogowego przypominają szczególnie podczas prowadzonych działań profilaktycznych pn. „Świeć Przykładem!”

źródło: KPP w Wołominie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.