Mieszkańcy powiatu wołomińskiego na Dożynkach Prezydenckich

dsc_0109

W dniach 10-11 września br. w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie, które jak zawsze, przyciągnęły wielu gości z całej Polski. Po raz pierwszy Dożynki Prezydenckie odbyły się w Polsce  w 1927 r.-wtedy  rolnikom za ich trud składał podziękowania Prezydent RP Ignacy Mościcki.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kaplicy polowej AK, następnie korowód dożynkowy, w którym  wieńce dożynkowe prezentowały delegacje poszczególnych regionów, przemaszerował na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.
Mazowiecki  wieniec wykonali mieszkańcy wsi Kąty z powiatu otwockiego- wieniec ten przedstawiał dumnego, kolorowego pawia.
W miasteczku regionów przez dwa dni prezentowały się poszczególne województwa.
Stoisko województwa mazowieckiego nawiązywało do mazowieckich tradycji dożynkowych -przygotowało je stowarzyszenie Semper Fidelis Res Publicae oraz  państwo Grażyna i Wiesław Więch z Ossowa w Gminie Wołomin. Przypomnijmy – pani Grażyna Więch była w poprzedniej kadencji radną gminną w Wołominie a wcześniej sołtysem Ossowa.
Goście podziwiać  mogli  staropolskie stroje szlacheckie i chłopskie, poznać dawne gry i zabawy a także skosztować tradycyjnych wędzonych wyrobów wędliniarskich, pysznych pierogów, konfitur, chleba razowego na zakwasie oraz  produktów tradycyjnych- m.in. korowaja  weselnego.
Uroczystościom dożynkowym towarzyszyły występy zespołów ludowych z całej Polski- Mazowsze reprezentował Zespół Pieśni ,,Kądziołeczka” z gminy Osieck z powiatu otwockiego. red

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.