Msza za Ojczyznę w Ząbkach ze Strzelcami

DDC_5868-1-gazeta-752Q100

W sobotę, 11 listopada 2017 r. na zakończenie ząbkowskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w kościele p.w. Św. Trójcy odbyła się uroczysta msza święta za Ojczyznę w asyście honorowej Strzelców z Oddziału Ząbki wraz z Orlętami.

Obchody Święta Niepodległości trwały w Ząbkach od wczesnych godzin porannych do samego wieczora. Dla tych, którzy w ciągu dnia nie mieli okazji uczestniczyć w eucharystii, przygotowana została o godzinie 18:00 uroczysta msza święta w oprawie Strzelców z ząbkowskiej Jednostki Strzeleckiej nr 1533 im. por. Ludwika Tulińskiego Mszę koncelebrowali ksiądz proboszcz Dariusz Korbik oraz wikary Andrzej Ziarek. Nawę główną zajmowała Kompania Honorowa Strzelców i Kandydatów pod dowództwem Mateusza Szewczyka, a w pierwszych rzędach siedział pododdział Orląt pod dowództwem Barbary Gochny.

Nowością w eucharystii z asystą Strzelców, było składanie darów przez reprezentację najmłodszych członków oddziału – Orląt. Bardzo istotnym elementem było kazanie księdza Andrzeja Ziarka, który przywołując słowa Stanisława Cata-Mackiewicza , znanego polskiego publicysty politycznego i zwolennika Józefa Piłsudskiego, podkreślił, że 99 lat temu Polacy dobrze wykorzystali dany im czas, nie przespali okazji, odłożyli na bok różnice światopoglądowe i spory polityczne i jednocząc siły wywalczyli wolność.
Po zakończeniu eucharystii ząbkowscy Strzelcy i Orlęta oraz Robert Perkowski, burmistrz Ząbek, Małgorzata Zyśk, radna powiatu wołomińskiego i wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego, księża z parafii p.w. Św. Trójcy oraz licznie zgromadzeni wierni, wyszli przed kościół i przy tablicy poświęconej por. Ludwikowi Tulińskiemu, patronowi jednostki z Ząbek, złożyli kwiaty i odśpiewali hymn państwowy. Wartę honorową z szablami wystawili przed tablicą Strzelcy Marcin Kwiatkowski i Mateusz Sobota.
Na zakończenie uroczystości, Mirosław Sobiecki, komendant ząbkowskich Strzelców podziękował zebranym za udział we wspólnej mszy świętej oraz poinformował, że w związku ze Świętem Narodowym trzech Strzelców otrzymało awanse na wyże stopnie: starci strzelcy Mateusz Szewczyk, Marcin Kwiatkowski oraz Mateusz Sobota otrzymali awanse na stopnie sekcyjnych Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Udział Jednostki Strzeleckiej nr 1533 w uroczystościach państwowych i religijnych to już tradycja. W dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada, ząbkowscy Strzelcy wspólnie z kandydatami z ostatniego naboru, zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej por. Ludwika Tulińskiego przy kościele Św. Trójcy w Ząbkach, a także w kwaterach żołnierzy 80 Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich poległych w Ząbkach i na warszawskim Zaciszu we wrześniu 1939 roku oraz na grobach żołnierzy roku 1920 na ząbkowskim cmentarzu.

Dzień 11 listopada to dla Strzelców z Ząbek podwójna uroczystość. To nie tylko Narodowe Święto Niepodległości związane bezpośrednio z pierwszym Komendantem Głównym Związku Strzeleckiego w Polsce – Józefem Piłsudskim, ale także druga rocznica powstania jednostki w Ząbkach. To właśnie 11 listopada 2015 roku rozkazem Komendy Głównej ZS został powołany do życia Oddział Ząbki. Zaledwie cztery miesiące później, dzięki wsparciu Roberta Perkowskiego, burmistrza Ząbek oraz Oddziału z Wołomina, prężnie rozwijająca się ząbkowska jednostka otrzymała swojego patrona oraz oddziałówkę. Obecnie Strzelcy przygotowują się do uszycia własnego sztandaru z numerem Jednostki Strzeleckiej 1533, oznaczającej datę powstania Ząbek.
Biorąc pod uwagę fakt, że jednostka JS1533 ma zaledwie dwa lata, możemy tylko pogratulować ząbkowskim Strzelcom, ogromnej aktywności na niwie pielęgnowania historii i tradycji walk o niepodległość Polski.

Relacja i zdjęcia: Aleksandra Olczyk

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.