Na co idą moje pieniądze | Miasto Marki

dotacja

W poniedziałek uruchomiona została marecka wersja serwisu ?Na co idą moje pieniądze?. Miasto Marki dołączyło do grona 92 gmin, które w ten przejrzysty sposób pokazują swoje dochody i wydatki.

– Przyjmujemy punkt widzenia mieszkańca i pokazujemy, w jakim stopniu przyczynia się on do rozwoju swojej miejscowości, płacąc w niej podatki ? informują autorzy ?Na co idą moje pieniądze?.

Serwis jest podzielony na cztery części. W pierwszej prezentowana są dochody miasta oraz ich struktura. Dowiadujemy się z niego m.in., że w 2020 r. wpływy do miejskiej kasy wyniosą ponad 218,7 mln zł. Najważniejszymi źródłami dochodów są subwencje i dotacje oraz udział samorządu w podatku PIT. W drugiej części serwis pokazuje wysokość miejskich wydatków (ponad 242,5 mln zł) oraz ich podział ? na bieżące i inwestycyjne.

Interaktywny charakter ma trzecia część serwisu, zatytułowana ?Moje podatki?.

– Tak naprawdę jest ona poświęcona tematyce PIT. Część tej daniny płaconej państwu (konkretnie ponad 38 proc.) wpływa do gminy. Ile konkretnie w Państwa przypadku? Nie trzeba tego obliczać samodzielnie, zrobi to za nas serwis. Każdy z nas może dokładnie ustawić wysokość wynagrodzenia brutto. Wówczas portal automatycznie pokaże nam, ile z tych pieniędzy trafia do miasta i na co są przeznaczone ? opisuje Jacek Orych, burmistrz Marek.

Oto przykład. Mieszkaniec Marek zarabia np. 4000 zł brutto miesięcznie. Taką też kwotę zaznacza w serwisie. Od razu dowiaduje się, że dzięki jego podatkowi PIT do wspólnej miejskiej kasy trafia co miesiąc prawie 110 zł. Z tej kwoty na edukację przeznaczymy ponad 47 zł, a na transport i łączność ponad 15 zł.

– Jak wiadomo PIT, tak czy owak, płacić musimy. Od nas jednak zależy, czy cząstka naszego podatku wróci do miejsca, w którym mieszkamy, czy też nie. Przypominam o tym, bo od 15 lutego znów będziemy składać roczne zeznania podatkowe. Pamiętajmy, by wskazać w nich Marki jako miejsce zamieszkania. W dobie internetowego rozliczania z Urzędem Skarbowym w Wołominie jest to naprawdę bardzo proste ? dodaje Jacek Orych.

Czwarta część serwisu jest poświęcona wydatkom inwestycyjnym. W tym roku ich wartość to prawie 32,7 mln zł. Są tu inwestycje już rozpoczęte (jak np. budowa nowego dojazdu do Zespołu Szkół nr 2) jak i te, które rozpoczniemy w tym roku (projektowanie i budowa dróg rowerowych wzdłuż Alei Marszałka Piłsudskiego).

Serwis będzie aktualizowany co miesiąc po ewentualnych zmianach budżetu przez Radę Miasta. Dostęp do niego będzie bardzo prosty. Zakładka serwisu „Na co idą moje pieniądze” znajduje się na miejskiej stronie internetowej w prawym górnym rogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.