Nie daj się zaskoczyć przez VAT sprawdź zmiany przepisów

biura rachunkowego mojerozliczenia.pl

O zmianach w ustawie dotyczących podatku VAT rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki

? Wakacje powoli zbliżają się do końca, a tymczasem w podatkach szykują się kolejne zmiany. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
? 13 sierpnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw, pod numerem 1520, ustawa o zmianie ustawy m.in. zmieniająca ustawę o podatku VAT. Warto zwrócić szczególną uwagę na nowe warunki utraty zwolnienia w podatku VAT.
? Proszę o szczegóły dla Czytelników Życia Powiatu na Mazowszu.
? Przepisy dotyczące utraty zwolnienia mają szczególne znaczenie dla firm, które nie są podatnikami podatku VAT. Dotyczy to szczególnie małych firm, których sprzedaż w ciągu roku nie przekracza kwoty 200.000 zł. Takie firmy, jeśli nie chcą być ?vatowcami?, korzystają ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ustawy ? są z podatku VAT zwolnione podmiotowo ze względu na wielkość obrotów. Jeśli nie sprzedają usług lub towarów, nazwijmy to ?wrażliwych?, to jeśli ich sprzedaż w ciągu roku nie przekracza kwoty 200.000 zł, to mogą cały czas korzystać ze zwolnienia z VAT.
? A jakie są te usługi i towary ?wrażliwe??
? W dzisiejszym stanie prawnym jest tak, że ze zwolnienia VAT nie może skorzystać podmiot, który świadczy usługi prawne, doradcze, czy jubilerskie oraz sprzedaje złom metali szlachetnych, towary opodatkowane akcyzą (tj. paliwa, alkohol, papierosy), budynki, tereny budowlane, nowe środki transportu. Mówiąc prosto: jeśli ktoś świadczy usługi doradcze, prawnicze albo jubilerskie, albo handluje paliwem lub alkoholem to i tak nie ma wyboru i musi być podatnikiem VAT. Natomiast każda mikrofirma, która żadnej w wyżej wymienionych rodzajów sprzedaży nie prowadzi, a jej obroty nie przekraczają 200.000 zł w skali roku, jeśli nie chce, to nie musi być podatnikiem VAT. Od 1 września do katalogu czynności, które wykluczają ze zwolnienia od podatku VAT, dojdą kolejne, które w zasadzie, mogą dotyczyć każdej firmy i w zasadzie każdą firmę mogą zmusić do rejestracji jako podatnika VAT.
? O co dokładnie chodzi?
? Krąg ?przymusowych vatowców? poszerzy się o sprzedających w Internecie telefony, komputery, kosmetyki, sprzęt RTV i AGD.
? Jeśli ktoś handluje w Internecie komputerami, telefonami, sprzętem RTV i AGD albo kosmetykami to najczęściej jego obrót i tak przekracza w ciągu roku kwotę 200.000 zł, więc i tak traci prawo do zwolnienia VAT i musi zostać podatnikiem VAT, więc w czym problem?
? Zgadzam się, że jeśli ktoś handluje w Internecie tymi towarami to najczęściej generuje wysoki obrót. Tu chodzi o coś innego. Proszę sobie wyobrazić sytuację, w której przedsiębiorca świadczący usługi np. krawieckie, postanawia sprzedać swój stary laptop i stary telefon komórkowy, które wcześniej wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli po 1 września sprzeda je np. przez Allegro to utraci zwolnienie z podatku VAT i będzie się musiał zarejestrować jako podatnik VAT czynny. Tu chodzi o tego typu przypadki. Myślę, że warto aby przedsiębiorcy mieli świadomość nowych przepisów. W końcu nie każdy chce i musi być ?vatowcem?.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.