Nie zabieraj zwierząt z lasu!

Nie zabieraj zwierząt z lasu!

Pozostawione w zaroślach młode zwierzęta nie muszą być porzucone. To taktyka matek na przetrwanie osesków. Dlatego nie zabieraj młodych zwierząt z lasu, obserwuj, upewnij się, że jest bezpieczne i pozostaw.

Domem dzikich zwierząt jest las.

Kilka wskazówek Lasów Państwowych:

  • nie dotykaj dziki zwierząt,
  • nie karm,
  • nie podawaj wody,
  • upewnij się, czy potrzebuje pomocy,
  • jeśli jesteś z psem, upewnij się, żeby nie niepokoił małych dzikich zwierząt.

Podobne stanowisko przedstawia Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków OTOP.

Co należy zrobić, kiedy spotkamy ptasie pisklę na ziemi? Trudno jest oprzeć się potrzebie udzielenia mu natychmiastowej pomocy. Zazwyczaj interweniujemy i zabieramy ptaka, a w większości przypadków pisklęta należy pozostawić, gdyż są pod opieką rodziców.

Pomyślmy. Czy zabieranie go to naprawdę najlepsze, co możemy zrobić w tej sytuacji? Lokalne akcje i interwencje są ważne dla przyrody, jednak czasem nasza gotowość do pomocy może być krzywdząca. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy widok słodkiego i rozczulającego pisklęcia przysłania nasz rozsądek. Mimo najlepszych intencji, zabranie pisklęcia ze sobą to ingerencja  w naturę, która może mieć dla ptaka przykre konsekwencje.

Przyroda potrafi być czasami okrutna. Należy pamiętać, że młode ptaki w naturze muszą stawić czoła wielu trudnym wyzwaniom. Tylko 30 procent ptaków śpiewających przeżywa swój pierwszy rok życia. Jest to naturalna kolej rzeczy. Tylko zdrowe i silne osobniki przeżywają, dzięki czemu w środowisku jest dla nich wystarczająco dużo zasobów. A odchowanie pisklęcia przez człowieka nie jest takie proste. Mogłoby się wydawać, że opieka nad pisklęciem będzie początkiem pięknej historii tworzenia więzi i oddania między opiekunem a ptakiem, co jednak dzieje się rzadko. W rzeczywistości próba samodzielnej opieki nad ptakiem nie tylko może być niebezpieczna dla jego zdrowia, ale też trzymanie dzikiego ptaka jako zwierzątka domowego jest nielegalne. Jeśli nawet uda się nam odchować go i wypuścić na wolność, ptak nie będzie miał możliwości nauczenia się od rodziców niezbędnych umiejętności pozwalających na przeżycie.

źródło: www.otop.org.pl

W tej sprawie apeluje również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Wiosna i lato to czas, w którym na ziemi lub pod drzewem znaleźć możemy podlota – podrośnięte pisklę, które opuściło już gniazdo. Choć młode ptaki mogą wydawać się nieporadne, nadal pozostają pod opieką rodziców i najczęściej są przez nich karmione.

Największym zagrożeniem dla podlotów są zwierzęta domowe, zwłaszcza psy i koty. Dlatego zwłaszcza w okresie wiosennym warto zwracać na nie uwagę i nie wypuszczać ich luzem.
Zabieranie podlotów bez potrzeby uniemożliwia im zdobycie umiejętności, dzięki którym ptaki są w stanie poradzić sobie w naturalnym środowisku. Nasza interwencja może być konieczna wyłącznie wtedy, gdy:

  • podlot jest ranny – wtedy należy skontaktować się z najbliższym ośrodkiem zajmującym się pomocą dziko występującym ptakom. Ich wykaz można znaleźć na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
  • podlot znajduje się w miejscu niebezpiecznym (np. na jezdni, chodniku lub w innym miejscu, gdzie obecność ludzi lub zwierząt domowych powoduje dla podlota bezpośrednie zagrożenie) – w takim przypadku należy przenieść ptaka w najbliższe bezpieczne miejsce (np. na krzew, niskie gałęzie drzew, parapet – w sposób uniemożliwiający dostęp kotów czy psów).
  • podlot jest atakowany przez ludzi lub zwierzęta domowe. Jeżeli ludzie krzywdzą ptaka – należy w takim przypadku zawsze wezwać policję.

źródło: www.gov.pl
Obraz Alexa z Pixabay

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Wołomin - pomóżmy Piotrowi wrócić do zdrowia!

Wołomin – pomóżmy Piotrowi wrócić do zdrowia!

UM Wołomin zachęca do wsparcia Piotra Dylewskiego, pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Wołominie, który 14 kwietnia 2024 roku uległ poważnemu wypadkowi motocyklowemu. Lekarze [...]
0 komentarzy
1 lipca 2024 r. w Warszawie zacznie działać Strefa Czystego Transportu

1 lipca 2024 r. w Warszawie zacznie działać Strefa Czystego Transportu

Strefa Czystego Transportu obejmie większość Śródmieścia i fragmenty otaczających je dzielnic. Na tym obszarze ograniczony zostanie wjazd pojazdów emitujących najwięcej trujących spalin. Dzięki [...]
0 komentarzy
Radzymin - Provitus, Creative Fun Factory, Kinesis i Cukiernia Małgosia zdobyły statuetki Victorii Biznesu 2024

Radzymin – Provitus, Creative Fun Factory, Kinesis i Cukiernia Małgosia zdobyły statuetki Victorii Biznesu 2024

13 czerwca 2024 w Scenie Cegielnia odbyła się Gala Konkursu Victoria Biznesu 2024, podczas której ogłoszono wyniki 2. edycji konkursu dla najlepszych firm, [...]
0 komentarzy
Od 1 lipca rusza Strefa Czystego Transportu w Warszawie – co to oznacza dla mieszkańca Ząbek ?

Od 1 lipca rusza Strefa Czystego Transportu w Warszawie – co to oznacza dla mieszkańca Ząbek ?

Już 1 lipca w centrum Warszawy zacznie obowiązywać pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). Celem wprowadzenia SCT jest poprawa jakość powietrza poprzez [...]
0 komentarzy

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o wybranym nowym zarządzie województwa, spadku zachorowań w związku z [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.