Niepokonananej… pieśni i ballady

Z okazji Dnia Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych? w Zielonce w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej odbędzie się 2 marca o godz.19.00 (po mszy na 18.00) koncert pieśni i ballad Niepokonanej.

,,Niepokonanej? to również tytuł płyty z pieśniami i balladami wojennymi w aranżacjach Mariusza Dubrawskiego, która ukarze się początkiem marca. – Niepokonanta – taka jest nasza Polska, niegdyś potęga, z czasem tracąca swoje znaczenie na mapie Europy, rozdrapana przez ościennych wrogów, gnębiona przez zaborców, tracąca swoich najlepszych patriotów na syberyjskiej, nieludzkiej ziemi… Ale jednak niepokonana… Odrodzona na nowo – nasza Ojczyzna – mówi Wojciech Bardowski.

– Pieśni i ballady zawarte na tej płycie są małym wycinkiem, ale – z naszego punktu widzenia – ważnym zapisem naszej historii. W nich zaklęta nasza miłość Polaków do Ojczyzny, nasza polska dusza i idiomy patriotyczne – Bóg, Honor, Ojczyzna. Jest miłość z wojną i śmiercią w tle, jest etos naszej kawalerii. Jest też w tych piosenkach bezsilność powstańców warszawskich wobec potęgi niemieckiej – heroizm i ofiara z własnego życia, kiedy trzeba było to życie oddać za Ojczyznę…

Składamy też hołd muzykom z kapel podwórkowych, którzy niosąc poprzez podwórka, bazary i ulice pieśń prostą, wzruszającą balladę – krzepili serca Polaków w ciężkich chwilach – czytamy w opisie, przygotowanej do druku płyty.

Wojciech Bardowski swoje pierwsze szlify, jako baryton zdobywał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego z którym wielokrotnie koncertował w kraju i zagranicą. Zdobywca wyróżnień na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Francuskiej ,,Grand Prix Edith Piaf?

w Krakowie w 2009 i 2010 roku. Jest Laureatem III Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej Brzeg 2010. Zdobył ,,Grand Prix? IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej Brzeg 2011. W 2013 roku znalazł się wśród 40 najlepszych wokalistów w Polsce IV edycji telewizyjnego programu X Factor. Wyróżniony m in. przez Ministra Kultury – Złotym Liściem Retro – 2013 za upowszechnianie w swojej działalności artystycznej dorobku kultury dwudziestolecia międzywojennego. W swoim dorobku posiada płytę z kolędami pt. ,,W żłobie leży..?, którą nagrał wraz Małgorzatą Kubala ? sopran w aranżacji Eugeniusza Majchrzaka. Obecnie pracuje nad wydaniem płyty CD pn. ,,Niepokonanej? z pieśniami i balladami wojennymi w aranżacjach Mariusza Dubrawskiego, która ukarze się początkiem marca.

Mariusz Dubrawski – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny – Absolwent klasy fortepianu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i wykładowca na tej uczelni. W swoim dorobku artystycznym ma współpracę z czołowymi polskimi aktorami (Jacek Borkowski, Wiktor Zborowski, Emilian Kamiński, Justyna Sieńczyłło, Adrianna Biedrzyńska ), piosenkarzami (Robert Janowski, Edyta Bartosiewicz, Jan Jakub Należyty ) i z teatrami (Teatr Powszechny, Teatr Kamienica w Warszawie) jako kompozytor, aranżer i pianista. Kierownik muzyczny wielu projektów festiwalowych ? m.in. w Iławie na festiwalu jazzowym ZŁOTA TARKA i w OPOLU na festiwalu piosenki polskiej. Od lat współpracuje ze Zbigniewem Wodeckim jako aranżer i pianista.