Opieka nad zwierzakami w Markach

Opieka nad zwierzakami w Markach

Od wielu lat Marki zapewniają kompleksową opiekę nad: bezdomnymi psami i kotami, wolno żyjącymi kotami, domowymi psami i kotami oraz dzikimi zwierzętami wolno żyjącymi wchodzącymi na tereny miejskie.

Zwierzęta bezdomne (psy i koty)

Opieka nad zwierzętami bezdomnymi (psami i kotami), w tym zwierzętami bezdomnymi poszkodowanymi w zdarzeniach drogowych, realizowana była w 2021 roku przez Fundację Przyjaciele Braci Mniejszych, która zajmowała się ich odławianiem z terenu Marek, a następnie umieszczeniem i utrzymaniem w prowadzonym przez siebie schronisku dla bezdomnych zwierząt w Nowym Dworze Mazowieckim. W ramach utrzymania zwierząt bezdomnych w schronisku, zwierzęta są objęte opieką weterynaryjną. Jeśli nie zgłosi się właściciel po dane zwierzę, fundacja poszukuje dla niego domu adopcyjnego.

W 2021 roku odłowiono z terenu Marek łącznie 184 bezdomne zwierzęta (107 psów i 77 kotów). 53 zwierzęta zostały odebrane przez właścicieli ze schroniska. Pod opiekę schronisko przeszły 124 zwierzęta (56 psów i 68 kotów). Adopcji poddano 38 psów i 63 koty.

Akcja Sterylizacja

Marki, realizując program zapobiegania bezdomności zwierząt. wykonują zadanie pn. Akcja Sterylizacja. W jej ramach właściciele psów i kotów domowych mogli zrealizować darmowe zabiegi z zakresu sterylizacji, kastracji i znakowania zwierząt. Akcja nie tylko ogranicza niekontrolowany rozród zwierząt, który może zwiększyć problem bezdomności wśród psów i kotów, ale również ułatwia odnalezienie (oznakowanego) zwierzęcia jego właścicielowi.

W 2021 roku przeprowadzono :

  • 141 sterylizacji
  • 53 kastracje
  • zachipowano 169 zwierząt.

Od kilku lat Akcja Sterylizacja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Marek, którzy chcą zadbać o zwierzęta – podkreśla Paweł Pniewski, zastępca burmistrza Marek.

Zwierzęta wolno żyjące (koty)

Gmina opiekuje się również wolno żyjącymi kotami, które są naturalnym elementem miejskiej fauny m.in. zmniejszając populację gryzoni naturalnie bytujących na terenach zurbanizowanych. We współpracy z opiekunami społecznymi prowadzone są zabiegi weterynaryjne, w tym sterylizacja i kastracja, jak również w okresie jesienno-zimowym prowadzone jest dokarmianie wolno żyjących kotów.

Zwierzęta wolno żyjące (dzikie) poszkodowane w zdarzeniach drogowych (ranne)

Gmina zapewnia również opiekę zwierzętom dzikim, rannym lub poszkodowanym w zdarzeniach drogowych. Takie działania podejmowane były przez całą dobę, siedem dni w tygodniu przez Fundację Animal Rescue Poland. Ranne ssaki trafiały do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich m.st. Warszawy, zaś ranne ptaki do Ptasiego Azylu w Warszawskim ZOO, gdzie udzielana była profesjonalna opieka weterynaryjna.

Zwierzęta wolno żyjące (dzikie) wkraczające na tereny miejskie

Marki prowadzą opiekę nad zwierzętami dzikimi, które wkraczają na tereny miejskie (nieruchomości gminne i prywatne). Zwierzęta były odławiane przez Fundację Animal Rescue Poland, a następnie wypuszczane do swoich naturalnych siedlisk.

Warto zaznaczyć, że nasza gmina prowadzi stronę internetową zwierzaki.marki.pl, służącą m.in. do publikacji ogłoszeń o odłowionych zwierzętach, jak również poszukiwania właścicieli zwierząt. Za pomocą powyższej strony właściciele, którym zgubiły się zwierzęta mogą odnaleźć swoje zwierzaki – dodaje Marcin Skrzecz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej..

 

Więcej informacji z Marek

Zlot Food Trucków w Markach

Zlot Food Trucków w Markach

Kolejne święto ulicznej kuchni zaplanowano na całe 3 dni! 2 września (piątek) od 14.00 do 20.00 oraz 3 i 4 września (sobota, niedziela) [...]
0 komentarzy

Kurs Pierwszej Pomocy dla mieszkańców Marek

Projekt realizowany jest w ramach Mareckiego Budżetu Obywatelskiego. Zajęcia odbędą się na terenie Marek. To już kolejny projekt, który dzięki zaangażowaniu mieszkańców uda [...]
0 komentarzy

Marki – odwiedź CAF3 w sierpniu

W lipcu w poniedziałki i wtorki odbywały się kursy języka polskiego dla osób z Ukrainy organizowane przez Fundację Otwarte Serce. To był bardzo [...]
0 komentarzy
Marki - plenerowy koncert The Royal Foxes

Marki – plenerowy koncert The Royal Foxes

2 września o godz. 19.00 na  leśnej scenie na dziedzińcu MCER zagra zespół The Royal Foxes, składający się z młodych, uzdolnionych muzyków. Będzie [...]
0 komentarzy
Marki włącz się na wakacje!

Marki włącz się na wakacje!

Tym razem ekologicznie i na sportowo. Zagraj w piłkę ręczną z Marcovią i stwórz własną biżuterię! W sobotę dowiemy się co to jest [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.