Ostrzeżenie dla beneficjentów Programu Czyste Powietrze

Ostrzeżenie dla beneficjentów Programu Czyste Powietrze

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska ostrzega, że na rynku pojawili się nieuczciwi wykonawcy, którzy wykorzystują wnioskodawców i beneficjentów Programu Czyste Powietrze. Sprawdź, na co trzeba uważać, aby uniknąć zagrożenia. 

W ramach ogólnokrajowego Programu Czyste Powietrze właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać nawet 136 200 zł dofinasowania na termomodernizację budynku oraz wymianę starego i nieefektywnego pieca na nowoczesne źródło ciepła.

Właściciele na własną rękę wybierają firmę, która wykona prace związane z termomodernizacją budynku i wymiana źródła ciepła i płacą jej za usługę z funduszy przyznanych w ramach dofinansowania.

Tymczasem na rynku pojawiły się nieuczciwe firmy, które same zgłaszają się do beneficjentów Programu Czyste Powietrze i wykorzystują ich finansowo. Jak się to dzieje i na co zwrócić uwagę?

Pełnomocnictwo
Nieuczciwa firma proponuje podpisanie pełnomocnictwa, które daje jej możliwość dysponowania pieniędzmi przyznanymi w ramach dofinansowanie. NIE NALEŻY PODPISYWAĆ PEŁNOMOCNICTWA do dysponowania otrzymanymi funduszami. Pieniądze przyznane są właścicielowi budynku i to on powinien nimi dysponować. Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.

„Za darmo”
Pamiętaj, że nic nie jest „za darmo”. Jeśli jakaś firma proponuje Ci wykonanie usługi „za darmo”, powinno to wzbudzić czujność.

Wymiana pieca bez termomodernizacji budynku
Nieuczciwe firmy proponują często samą wymianę źródła ciepła, nie uwzględniając termomodernizacji budynku. Tymczasem zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.), może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym. Dlatego jeśli decydujesz się na wymianę wyłącznie starego kopciucha na nowe źródło ciepła, np. pompę ciepła, upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio docieplony. Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła, jeśli dom wymaga docieplenia.

Bezpieczny wybór wykonawcy

Jeśli jesteś wnioskodawcą lub beneficjentem dotacji z Programu Czyste Powietrze, to bądź czujny i rozważny w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła.

Sprawdzaj oferty, nie podpisuj „od ręki”.
Upewnij się, że dobór nowego źródła ciepła został Ci wskazany zgodnie ze stanem budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Najlepiej pokaże to audyt energetyczny.

Skonsultuj się
w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym  Programu Czyste Powietrze czy oferta, którą przedstawił Ci wykonawca jest zgodna z potrzebami Twojego budynku.

Poradź się osób, które już korzystały z takiej usługi,
aby upewnić się co do rzetelności wykonawcy. Wybierając źródło ciepła do swojego domu, można skorzystać z listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl).

W razie pytań wszelkich informacji udzieli Punkt Informacyjny Programu Czyste Powietrze, który znajduje się w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zielonka, ul. Lipowa 5, pokój nr 302, tel. 22 761 39 19, w godzinach pracy Urzędu.

Więcej informacji o programie: https://czystepowietrze.gov.pl/

 

Więcej informacji z Mazowsza

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 17 do 26 kwietnia planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Nabór na stypendia dla uczniów z Warszawy i okolic

Nabór na stypendia dla uczniów z Warszawy i okolic

Trwa uzupełniający nabór wniosków na stypendia dla uczniów z regionu warszawskiego stołecznego obejmującego Warszawę i dziewięć okolicznych powiatów. Samorząd województwa realizuje program stypendialny [...]
0 komentarzy
Samorząd województwa nagrodzi najlepsze mazowieckie muzea

Samorząd województwa nagrodzi najlepsze mazowieckie muzea

Wystartował konkurs „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba” skierowany do placówek muzealnych na całym Mazowszu. Samorząd województwa nagrodzi najlepsze inicjatywy – projekty, wydawnictwa i wystawy wyróżniające się działaniami promującymi [...]
0 komentarzy
Dwie inwestycje sejmiku Mazowsza w ogólnopolskim konkursie!

Dwie inwestycje sejmiku Mazowsza w ogólnopolskim konkursie!

Trwa głosowanie na najciekawsze budowy i modernizacje w Ogólnopolskim Konkursie Otwartym „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Wśród nominowanych są dwie inwestycje zrealizowane przez Sejmik Województwa Mazowieckiego – szkoła [...]
0 komentarzy

Konsultacje społeczne projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla obszaru województwa mazowieckiego

Informuje się o przystąpieniu do opracowywania projektu uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie programu ochrony środowiska przed hałasem dla obszaru województwa mazowieckiego i rozpoczęciu konsultacji [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.