Pałac w Chrzęsnem – MADONNA – wernisaż rysunków Marka Zalewskiego oraz fragment koncertu Krzysztofa Kiljańskiego

Już po raz kolejny w Pałacu w Chrzęsnem można oglądać twórczość Marka Zalewskiego. Artysta pochodzący z Ciechanowa pracuje w dziedzinie rzeźby, malarstwa, grafiki i architektury wnętrz. Jest on twórcą pomników i rzeźb w przestrzeni publicznej wielu miast w Polsce i zagranicą. 17 listopada w pałacowej przestrzeni zaprezentowana została kolekcja rysunków z Madonnami.

Tak pisze o sobie MAREK ZALEWSKI…..” zaczęło się od spotkania, a raczej od przesytu wiedzy o sztuce i znudzenia tym, co oczywiste… Pracowałem nad rysunkami, ilustracjami do książki dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.Tak powstały pierwsze szkice inspirowane wizerunkami Madonn. Zrodziła się też pewnego rodzaju fascynacja Madonną. Powstał cykl rysunków… z zapatrzenia się w piękno, mistykę tego tematu na obrazach Mistrzów pędzla. Istnieją setki, jak nie tysiące różnych wizerunków Madonn, a w Polsce około dwustu. Zawsze po okresach chaosu w moich różnych działaniach plastycznych, wracam z ogromną radością do korzeni… do mojego ukochanego… Rysowania…,szkicowania, czasami przy kawie, czasami przy muzyce, prawdopodobnie dla relaksu czy treningu…a jeżeli chodzi o cykl „Madonny”, z tremą, szacunkiem, w stosunku do dzieła wykonanego przez Mistrza. Mistycyzm tej ikony, tych dzieł uczy pokory…..Madonna, która została przez wieki …Uformowana w piękną całość, z zawartym w tym wizerunku bagażem wspaniałej, cudownej i religijnej treści.

Wernisaż uświetnił koncert Krzysztofa Kiljańskiego. Krzysztof Kiljański – polski wokalista popowy i jazzowy o wyjątkowej, ciepłej barwie głosu, nazywany polskim Sinatrą. Arysta zaistniał w 2005 roku debiutanckim albumem In the Room, a w szczególności pochodzącym z niego utworem ?Prócz Ciebie nic?, nagranym w duecie z Kayah. Płyta dotarła do 1. miejsca Oficjalnej Listy Sprzedaży i rozeszła się w łącznym nakładzie ponad 70 tys. egzemplarzy, zyskując status platynowej płyty. W marcu 2006 roku utwór zdobył nagrodę Fryderyka za rok 2005 w kategorii Piosenka roku, sam Kiljański został wówczas uznany Wokalistą roku. Od tego czasu nagrał 6 płyt. Ostatnia pt. ?Więcej? ukazała się w 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.