Papcio Chmiel w Ząbkach

Tego jeszcze w Ząbkach nie było. Kultowy dla kilku pokoleń czytających przygody. ?Tytusa, Romka i A?Tomka?, począwszy od 1957 roku, rysownik Henryk Jerzy Chmielewski zawitał w ząbkowskie progi.

Okazją do wizyty Papcia Chmiela w Ząbkach było otwarcie wystawy oryginalnych plansz jego autorstwa z albumu ?Tytus, Romek i A?Tomek w Bitwie Warszawskiej 1920 r.?, podczas której nastąpiło wręczenie nagród dla laureatów Powiatowego Konkursu Plastycznego ?Narysuj Tytusa?. Gościem honorowym wernisażu był właśnie Henryk Jerzy Chmielewski, znany fanom jako Papcio Chmiel.

Pomysł konkursu i wystawy to inicjatywa twórcy portalu HistoriaZabek.pl, Mirosława Sobieckiego, fana komiksów rysownika wszech czasów Henryka Chmielewskiego. W ten oryginalny pomysł chętnie włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miasta Ząbki, pomagając w organizacji wystawy w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach. Wystawę objął patronatem Burmistrz Miasta Ząbki Robert Perkowski.

papcio_chmiel

Wystawę otworzył zastępca burmistrza Artur Murawski, który nie omieszkał życzyć Henrykowi Chmielewskiemu wszystkiego najlepszego z okazji 90 rocznicy urodzin, która przypada w tym roku, i którą Papcio obchodził dokładnie 7 czerwca. W tym miejscu nadmienię, że Papcio, właściciel ni mniej ni więcej tylko 90-wiosen, we własnej osobie, to nie lada kąsek dla wiernych fanów jego talentu. Dlatego zebrało ich się sporo, mimo pięknej spacerowej pogody.

Na sali panowała gorąca, emocjonująca atmosfera, nasycona Papciowym humorem tryskającym ze sceny i z samej wystawy. Nieco wcześniej, w dniu 3 października obradowało nad werdyktem jury konkursowe w składzie: redaktor naczelna Mojej Gazety Regionalnej Urszula Szaliłow,. dyrektor Miejskiej Biblioteki Dorota Kazimierska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury Sławomir Skotnicki, twórca portalu HistoriaZabek.pl Mirosław Sobiecki oraz Iwona Potęga z promocji miasta (która popełnia tę relację).

Członkowie jury długo oglądali prace konkursowe na konkurs powiatowy ?Narysuj Tytusa?żywo dyskutując którego uczestnika nagrodzić laurem zwycięstwa. Większość przybyłych na wystawę fanów czekała na zdjęcia z Papciem Chmielem i jego autografy. Dlatego na sali odbyło się sporo sesji fotograficznych. A na koniec ustawił się zakręcony ogonek po autografy przez całą długość sali i jeszcze dalej.

Podsumowując można śmiało powiedzieć, że zorganizowanie wystawy twórczości tak wybitnego i czytanego przez kilka pokoleń rysownika, którego komiksy wciąż ucząc bawią ? bawiąc uczą, upoważnia Ząbki do tego by ubiegać się o miano komiksowej stolicy powiatu.

Iwona Potęga

Lista nagrodzonych w Powiatowym Konkursie Plastycznym ?Narysuj Tytusa?

Kategoria I (0 – 12 lat)

 • Miejsce pierwsze: Jan Stolarski lat 12, Ząbki
 • Miejsce drugie: Patrycja Banaszek lat 10, Ząbki
 • Miejsce trzecie ex aequo (kolejnośc alfabetyczna):
  ? Karolina Rykała lat 10, Ząbki
  ? Mikołaj Zdun lat 12, Ząbki

Kategoria II (13 – 100 lat)

 • Miejsce pierwsze: Ewa Nowak lat 15, Kobyłka
 • Miejsce drugie: Weronika Walendziak lat 13, Ząbki

Głosowanie ?Lubię to!? na Facebooku

 • Tomasz Nikoniuk lat 10, Ząbki

Nagrody specjalne od Mojej Gazety Regionalnej: (równorzędne, kolejność alfabetyczna):

 • Martyna Dobrowolska lat 11, Ząbki
 • Łukasz Solak lat 6, Wołomin
 • Sławomir Stolarski lat 41, Ząbki