Piknik rodzinny „Kultura, historia i militaria” | Miasto Marki

Nutą hymnu strażackiego rozpoczął się niedzielny piknik zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Markach dnia 20.10.2019 r.

?Zbiórka strażacka, ślubowanie nowych członków stowarzyszenia oraz nadanie druhowi Antoniemu Widomskiemu tytułu prezesa honorowego OSP, to pierwsze uroczystości, których świadkami mogli być mieszkańcy naszego miasta?  – mówi Marcin Brzeziński ? prezes OSP w Markach.

Chwilę później wystartowały animacje i zabawy dla dzieci i rodziców. Największym zainteresowaniem cieszyła się dmuchana rakieta, która wylądowała tuż obok strzelnicy ASG (Air Soft Gun). Nie brakowało także miłośników fizycznych zmagań, którzy czołgali się w ?okopach?, podtrzymując na głowach własnoręcznie zrobione hełmy. Dla miłośników militariów nie zabrakło także stanowiska z bronią ostrą i eksponatami prezentującymi zbiory Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach. Z pomocą wykrywacza metali można było szukać słodkich ?niewypałów?, a dla nieco starszych przygotowano stanowiska do ćwiczeń z rzutu granatem ćwiczebnym i nauki postawy strzeleckiej. Amatorzy podniebnych akrobacji mieli do dyspozycji symulator lotniczy, trampolinę oraz punkt z modelami samolotów i latawców. W wojskowy klimat wprowadziła nas nie tylko muzyka, ale i pyszna grochówka, którą uraczono nie tylko mieszkańców, ale także motocyklistów, którzy licznie przybyli na piknik. Dla spragnionych harcerze przygotowali herbatę, którą można było podgrzać na survivalowych palnikach, zwanych świecami fińskimi.

Kulminacyjnym punktem pikniku były pokazy strażackie: JOT (Jednostki Operacyjno-Technicznej), GPR (Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej) oraz pokaz ewakuacji rannego z pola walki (FIA ? Fideles et Instructi Armis).

Patriotyczne inscenizacje dzieci z mareckich szkół (SP 1 i SP 2), były równie spektakularne jak zachód słońca nad ich głowami. Wieczorny chłód rozproszyły płomienie ogniska, któremu wtórowało wspólne śpiewanie piosenek wojskowych. Nuty niosły duch patriotyzmu nad iskrami ognia, a Antoni Widomski i Dariusz Pietrucha wrzucali weń perełki mareckiej historii.

* Projekt współfinansowany z budżetu miasta Marki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.