Piłka nożna dla najmłodszych

W tym roku mija osiem działalności Akademii Piłkarskiej AMP GOOL, której głównym celem jest popularyzacja piłki nożnej wśród najmłodszych.  O tym co w tym czasie udało się osiągnąć i planach na przyszłość z Jakubem Szcześniakiem rozmawia Aleksandra Olczyk

– Co Cię skłoniło do zaangażowania się w działalność sportową ?
– Sport towarzysz mi przez całe życie począwszy od trenowania w piłkę nożną jako zawodnik, potem jako trener, następnie całe 5 lat na studiach Warszawskiego AWF i tak do tej pory. Sport sprawia mi radość dlatego też postanowiłem aby tą radością dzielić się i „zarażać” innych.

– Od kiedy działa AMP GOOL i co jest jego głównym celem ?
– Akademia Piłkarska AMP GOOL funkcjonuje od 2010 roku. Głównym celem jest popularyzacja piłki nożnej wśród najmłodszych czyli dzieci od 4 roku życia. Pragnąc zadbać oto by rozwijało się prawidłowo, zachowało prawidłową postawę dajemy gotową receptą na sukces, którą stanowi ruch i zdrowy tryb życia – należy wykształcić w dziecku nawyk codziennych ćwiczeń, a w dorosłym życiu z pewnością aktywność fizyczna nie będzie dla niego nieprzyjemnym obowiązkiem. Zadaniem rodziców jest umożliwienie swojemu dziecku udziału w zajęciach sportowych a stworzenie odpowiedniego miejsca, warunków i atmosfery, aby dziecko czuło się swobodnie i miało motywację do dalszych ćwiczeń należy już do nas.

– Co do chwili obecnej udało się osiągnąć ?
– Przez te 8 lat myślę, że naprawdę dużo. Byliśmy jedną z pierwszych Akademii w Polsce szkolącą od 4 roku życia. Rozbudowaliśmy nasze lokalizację wychodząc poza Powiat Wołomiński, patrząc na potrzeby rynku staramy się dojść wszędzie tam gdzie zapomniano o najmłodszych a przecież to nasza przyszłość. Aktualnie posiadamy 24 lokalizację na terenie Województwa Mazowieckiego, blisko 1000 zawodników i 34 trenerów. W samym powiecie Wołomińskim trenujemy blisko 400 zawodników co powoduje, że jesteśmy największą Akademią Piłkarską działającą na tym terenie.

– W jaki sposób prowadzone są zajęcia?
– Przede wszystkim dużą wagę przywiązujemy do zawodnika/dziecka, które jest tutaj najważniejsze w procesie szkolenia. W grupach od 15 osób zawsze jest 2 trenerów lub trener i asysta tak aby maksymalnie z indywidualizować zajęcia. W grupach rekreacyjnych staramy się aby zawodnik nauczył się nie tylko podstaw piłki nożnej ale i podstawowych zasad w sporcie takich jak Fair Play czy poszanowanie przeciwnika. Posiadamy grupy sportowe, które grają w ligach MZPN i trenują 3 razy w tygodniu plus odbywają treningi motoryczne z innym trenerem. Nasi bramkarze korzystają ze Szkoły Bramkarzy GK SCHOOL, która także funkcjonuje w Wołominie. Edukujemy dzieci ale także prowadzimy szkolenia dla rodziców poruszając tematy: Żywienia młodego sportowca.

– Czy władze Wołomina wspierają w jakiś sposób AMP GOOL ?
Tak w tym roku została nam przyznana dotacja z Urzędu Miasta, którą przeznaczyliśmy w części na zakup nowych strojów dla 5 nowych drużyn w Wołominie i Duczek, a także dofinansujemy obozy letnie dla najbardziej potrzebujących. Zarówno Gmina Wołomin jak i Powiat Wołomiński wspiera nasz klub, który jakby nie było rozsławia i reprezentuje Wołomin na arenie Wojewódzkiej i Ogólnopolskiej. W przyszłym sezonie chcemy ściśle współpracować z OSiR Wołomin ponieważ nasze drużyny rosną i potrzebujemy większych obiektów – mam nadzieję, że wszystko się powiedzie. Władze Wołomina ale i nie tylko (Tłuszcz, Kobyłka, Nieporęt) także pomagają nam podczas organizacji największej piłkarskiej imprezy charytatywnej czyli turnieju Dzieci-Dzieciom rozgrywanym w zimę a także jego odpowiednik czyli Mini Mistrzostwa Świata, które odbywają się na Wiosnę.

– Jakie są wasze plany na przyszłość ?
– Najbliższe plany to organizacja dla wszystkich grup szkoleniowych Eliminacji 10.06 i Finałowego turnieju 17.06 na stadionie OSiR „Mini Mistrzostw Świata” z okazji zbliżających się Mistrzostw Świata w Rosji. W Kinie Kultura 21.06 2018 r. Organizujemy I Galę Piłkarską GOOLSTAR 2018 na której wręczymy prestiżowe Statuetki GOOLSTAR za sezon 2017/18 i nagrodzimy wszystkie drużyny, które grają regularnie w rozgrywkach i godnie reprezentują Miasto jak i klub. Gala będzie nie wątpliwie najbardziej podniosłym wydarzeniem dla dzieci, rodziców a także całego klubu. To wszystko robimy dla nich w podziękowaniu za cały sezon 2017/18.

– Jaki podsumujesz największy Turniej Charytatywny „Dzieci-Dzieciom”2018, który finał odbył się w Wołominie ?
– Cykl turniejów był niezwykle udany było czuć atmosfera święta piłkarskiego w każdym turnieju a apogeum w finałowych rozgrywkach z udziałem dzieci po amputacjach grających w piłkę nożną spowodował, że wszystkim obecnym na Hali ZS nr 3 w Wołominie uroniła się łezka tak jak i mi. Ludzie chętnie brali udział w loteriach i licytacjach bo wiedzieli, że cel jest szczytny. Udało się zebrać 3 100 zł. Czek na tą kwotę wręczyłem oficjalnie dzieciom z AMP Futbol na ich treningu. Cieszę się, że udało się pomóc w ten sposób na obóz wyjedzie więcej dzieci. Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim, którzy wzięli udział i dołożyli choćby złotówkę, osobom prywatnym, firmom a także władzą samorządowym.
Tego dnia o Wołominie i Powiecie usłyszało bardzo dużo ludzi dzięki relacjom TV i mediom lokalnym. Dobro Wraca! Dziękuje także redakcji Życia Powiatu za wsparcie medialne.

Komentarze

komentarzy

Jedno przemyślenie nt. „Piłka nożna dla najmłodszych

  1. Najbardziej podoba mi się zdanie „W tym roku mija osiem działalności Akademii Piłkarskiej AMP GOOL ” Miodek płakał jak czytał. 🤣

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.