Pod sztandarami wolności – harcerska służba w dniu Konstytucji – 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Tłuszczu

3 maja 2026 roku zuchy, harcerze i instruktorzy Towarzystwa Skautowego HORN wzięli udział w uroczystych obchodach 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Był to dzień szczególny – pełen zadumy, dumy i wdzięczności wobec tych, którzy przed wiekami odważyli się myśleć o Polsce jako o wspólnocie wolnych i odpowiedzialnych obywateli.

W obchodach uczestniczyło 21 członków HORN-u, reprezentujących drużyny harcerskie oraz kadrę instruktorską. Ich obecność – godna, zdyscyplinowana i świadoma – była wyrazem żywego patriotyzmu oraz przywiązania do wartości, które harcerstwo przekazuje młodemu pokoleniu.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym, którą odprawił ksiądz proboszcz. W świątyni ustawione były liczne poczty sztandarowe, a na początku tej kolumny stanęła reprezentacja harcerzy, nadając całej ceremonii szczególny, podniosły charakter. W swoim kazaniu kapłan nawiązał do wydarzeń z 1791 roku, przypominając, że wolność wymaga odpowiedzialności, a miłość do Ojczyzny wyraża się w codziennych wyborach.

Podczas liturgii zuchy i harcerze pełnili wartę honorową przy sztandarach, trwając w skupieniu i godnej postawie. Była to służba wymagająca koncentracji i wytrwałości – niemal godzinna postawa na baczność stała się dla młodych uczestników prawdziwą próbą charakteru Zdali ją jednak z godnością, dając piękne świadectwo harcerskiego wychowania.

Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Tłuszczu. W barwnym i podniosłym pochodzie udział wzięły poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, szkół, organizacji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Część oficjalna odbyła się przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu. Uroczystego powitania dokonała Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, pani Justyna Guzek. Następnie Burmistrz Tłuszcza, pani Beata Skulimowska, wygłosiła poruszające przemówienie, podkreślając znaczenie wspólnoty, jedności i pamięci historycznej.

Wzruszający program artystyczny przygotowali uczniowie Zespołu Szkół w Jasienicy. Były tańce w strojach ludowych i współczesnych, przedszkolaki zaprezentowały układy z biało-czerwonymi flagami, pojawiły się wiersze i pieśni patriotyczne oraz niezwykle poruszająca „sztafeta pokoleń”, w której dzieci, młodzież, rodzice i dziadkowie dzielili się refleksją o Ojczyźnie – każdy wypowiadał własne słowa o tym, dlaczego kocha Polskę.

Nad całością uroczystości z wielkim zaangażowaniem i wyczuciem czuwała dyrektor szkoły, pani Małgorzata Staniszewska, wspierana przez wicedyrektor panią Lidię Lachor. W przygotowanie tego pięknego i dopracowanego w każdym szczególe występu włączyło się także liczne grono nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły, których trud, serce i oddanie znalazły wyraz w wysokim poziomie artystycznym i wychowawczym całego programu. Było to dzieło wspólnoty – ludzi, którzy rozumieją, że wychowanie do wartości nie kończy się w szkolnej ławce, lecz dojrzewa poprzez takie właśnie chwile: wspólne, przeżyte i zapamiętane.

Reprezentacje drużyn Towarzystwa Skautowego HORN (21 osób)

27 Gromada Zuchowa „Biedroneczki” z Jasienicy – 7 osób:
Ewa Bieryło, Piotr Bieryło, Hanna Groszek, Szymon Groszek, Lilianna Białek, Cezary Smolewski, Maria Zych

45 Drużyna Harcerska „Dąbrowa” z Jasienicy – 6 osób:
Maja Ołdak, Zofia Radzka, Mikołaj Opłotny, Laura Wojdyna, Jakub Smolewski, Mateusz Groszek

777 Drużyna Harcerska „Viktoria” z Tłuszcza – 4 osoby:
Lena Janicka, Magdalena Kruk, Karol Jakubowski, Mikołaj Jendrychewicz

Instruktorzy – 4 osoby:
phm. Anna Mędrzycka
pwd. Paweł Napiórkowski
hm. Danuta Sieradzka
hm. Zbigniew Wilczyński

Na zakończenie uroczystości popłynęły słowa wdzięczności do wszystkich, którzy współtworzyli to wyjątkowe wydarzenie: pocztów sztandarowych, Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Tłuszczu, Chóru Męskiego „CANTATE DEO”, Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Rajski Ptak” z Tłuszcza oraz dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy – za piękny i poruszający występ.

Zwracając się do harcerzy z Towarzystwa Skautowego HORN, Burmistrz podkreśliła z uznaniem:
„Na Was zawsze można liczyć.”

Po zakończeniu uroczystości przyszedł jeszcze jeden moment – spokojniejszy, ale niezwykle symboliczny. Pani Burmistrz podeszła do harcerskiej reprezentacji, dziękując za ich obecność i służbę. Wspólnie wykonano pamiątkowe zdjęcie – serdeczne, naturalne, a zarazem pełne znaczenia. Obok siebie stanęli najmłodsi – zuchy, harcerze i instruktorzy – trzy pokolenia jednego ruchu, złączone ideą służby i wychowania. Była to chwila zatrzymana w kadrze, ale przede wszystkim w pamięci – obraz wspólnoty, która trwa i przekazuje wartości dalej.

Dla harcerzy był to dzień szczególny – dzień, w którym historia przestała być tylko opowieścią, a stała się doświadczeniem. Wspólna obecność pod biało-czerwonymi sztandarami pokazała, że wartości Konstytucji 3 Maja wciąż żyją – w sercach i czynach młodego pokolenia.

Bo Ojczyzna zaczyna się od pamięci. A pamięć – od takich właśnie dni.
A harcerstwo uczy, że pamięć zobowiązuje – do służby, do wierności i do czynu.

Relację sporządził: hm. Zbigniew T. Wilczyński
Foto: Zdzisław Mędrzycki

Więcej informacji z Tłuszcza

PSZOK w Tłuszczu po modernizacji. Ma być wygodniej, bezpieczniej i bez zbędnego manewrowania

PSZOK w Tłuszczu po modernizacji. Ma być wygodniej, bezpieczniej i bez zbędnego manewrowania

Zakończyły się prace przy modernizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tłuszczu. To inwestycja, której znaczenie najlepiej rozumieją ci mieszkańcy, którzy regularnie korzystają [...]
0 komentarzy
Ponad 1.39 mln zł dla gminy Jadów. W Urlach miała powstać nowa nawierzchnia ulicy Długiej

Tłuszcz wpisuje do budżetu nowe inwestycje. Będą drogi, LED-y, oczyszczalnie i tężnia w Ogródku Jordanowskim

W Gminie Tłuszcz zapowiada się intensywny okres inwestycyjny. Podczas czwartkowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni przyjęli zmiany w budżecie, które otwierają drogę do [...]
0 komentarzy
Opłata za śmieci w Tłuszczu bez zmian. Gmina podpisała nową umowę na odbiór odpadów

Opłata za śmieci w Tłuszczu bez zmian. Gmina podpisała nową umowę na odbiór odpadów

Mieszkańcy Gminy Tłuszcz nadal będą płacić 33 zł miesięcznie od osoby za odbiór odpadów komunalnych. 18 czerwca burmistrz Beata Skulimowska podpisała umowę na [...]
0 komentarzy
Sala gimnastyczna w „Baczyńskim” przejdzie dużą modernizację. Powiat pozyskał 300 tys. zł z Mazowsza

Sala gimnastyczna w „Baczyńskim” przejdzie dużą modernizację. Powiat pozyskał 300 tys. zł z Mazowsza

Sala gimnastyczna Zespołu Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tłuszczu czeka na gruntowne odświeżenie. Powiat Wołomiński otrzymał 300 tys. zł dofinansowania z budżetu [...]
0 komentarzy
Ponad 271 tys. zł dla Gminy Tłuszcz. Środki wesprą drogi i strażaków ochotników

Ponad 271 tys. zł dla Gminy Tłuszcz. Środki wesprą drogi i strażaków ochotników

Gmina Tłuszcz pozyskała dofinansowanie z programów wsparcia Samorządu Województwa Mazowieckiego. 11 czerwca odbyło się uroczyste podpisanie umów oraz wręczenie symbolicznych czeków. Samorząd Tłuszcza [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.