567 mandatów karnych na łączną kwotę blisko ćwierć miliona złotych to efekt działań policjantów Wydziału Ruchu Drogowego, Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową, oraz Wydziału Wywiadowczo Patrolowego Komendy Stołecznej Policji. Prowadzone działania pod nazwą „CICHE MIASTO II” mają na celu m.in. wyeliminowanie nieprawidłowych zachowań m.in. powodowanych przez kierujących pojazdami, które generują nadmierny hałas, ale także piętnowanie postaw na drodze pełnych agresji wobec innych uczestników ruchu.
Pojazd poruszający się po drogach powinien spełniać odpowiednie wymogi techniczne, w tym te dotyczące ochrony środowiska. Zgodnie z brzmieniem art. 66 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu na drogach powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zakłócało m.in. spokoju publicznego.
KAŻDY UŻYTKOWNIK POJAZDU JEST ZOBLIGOWANY DO DBANIA O JEGO NALEŻYTY STAN TECHNICZNY, TAK ABY W RAMACH NORMALNEJ EKSPLOATACJI SPEŁNIAŁ WYMAGANIA OKREŚLONE PRZEPISAMI PRAWA.
Powyższe wytyczne są skierowane do producentów pojazdów, ale także dotyczą podmiotów zajmujących się profesjonalnym tuningiem.
W ramach prowadzonych działań policjanci skupiają się głównie na monitoringu i kontrolach w ścisłym centrum m.st. Warszawy, ale także w innych dzielnicach, w których dochodzi do naruszeń w postaci przekraczania przez pojazdy dopuszczalnego hałasu. W działaniach bierze udział m.in. grupa SPEED, a policjanci wykorzystują oznakowane i nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideo rejestratory oraz urządzenia kontrolno – pomiarowe (SONOMETRY). To przy ich użyciu dokonują m.in. pomiaru poziomu emitowanego hałasu, a tam gdzie jest to uzasadnione, także badanie przepuszczalności światła szyb w samochodach.
W trakcie działań prewencyjno-kontrolnych policjanci monitorują ciągi komunikacyjne i reagują na przypadki przekraczania dopuszczalnych prędkości oraz inne wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w ruchu drogowym. Policjanci kontrolują pojazdy pod kątem stanu technicznego oraz stosują środki przewidziane prawem wobec kierujących, których pojazdy zakłócają spokój publiczny przez generowanie nadmiernego hałasu. Dokonują też szczegółowych kontroli kierujących pod kątem posiadanych uprawnień, stanu trzeźwości, czy też kierowania pojazdem pod wpływem środków odurzających.
Wyniki policyjnych działań w okresie od 31 sierpnia do 12 września:
- kontrole pojazdów: 716
- mandaty karne: 567 na łączną kwotę blisko 243 tys. złotych
- badania sonometrem: 133
- zatrzymane dowody rejestracyjne: 213
- zatrzymane prawa jazdy: 79
- skierowane wnioski o ukaranie: 16.
Więcej wiadomości z Mazowsza

Kolejne zderzenie z łosiem. Uwaga na dzikie zwierzęta na drogach!

Szybka i zdecydowana reakcja policjantów uratowała miesięczne dziecko

Nietrzeźwy rowerzysta wjechał wprost pod pojazd

Zgubił się w lesie, aby się w nocy ogrzać przykrywał się mchem i liśćmi. Z pomocą przyszli policjanci

Porysował samochód, bo jego zdaniem był źle zaparkowany

51- latka zdecydowała się na ucieczkę, bo miała sądowy zakaz

Policyjne kontrole jednośladów z napędem elektrycznym

„Dostawczak” za ciężki o 4,5 tony na wagach ITD

Kolizja w Markach. Skuter zderzył się z samochodem osobowym – jedna osoba ranna

Policyjny pościg zakończony zatrzymaniem złodziei kabli energetycznych

Nadit – policyjny pies doprowadził do ukrywającego się w zaroślach, nietrzeźwego uczestnika zdarzenia drogowego

Kolejne groźne zdarzenie z udziałem jednośladu

Wielkanocna awantura w sklepie – 40-latek aresztowany

Policjanci ze strażakami uratowali życie kobiety
