Porodówka już działa

W najbliższy piątek, 3 października, po niespełna dwutygodniowej przerwie oddział Ginekologiczno-Położniczy i Noworodkowy Szpitala w Wołominie wznawia działalność.

W poniedziałek 22 września dyrekcja szpitala Powiatowego w Wołominie wspólnie z ordynatorami oddziałów Ginekologiczno-Położniczego i Noworodkowego postanowili o czasowym zamknięciu oddziałów. – Podjęliśmy decyzję o nieprzyjmowaniu przez kilkanaście dni nowych pacjentek i czasowym zamknięciu oddziałów wcześniej niż to było planowane. Planowane zamknięcie miało nastąpić w miesiącu grudniu, na okres dwóch tygodni ? mówi Ryszard Stańczak, ordynator oddziału Ginekologiczno-Położniczego.
– Podjęliśmy taką decyzję po postawionej przez Zespół do spraw zakażeń wewnątrzszpitalnych, który stwierdził kolonizację i nadmierny rozwój drobnoustroju o nazwie klebsiella pneumoniae.
Kilkoro dzieci było hospitalizowanych w oddziale pediatrycznym. Infekcje u tych dzieci wywołane tym drobnoustrojem nie rozwinęły się ? opowiada dr Stańczak.
Nasz rozmówca podkreśla, że decyzję o wcześniejszym zamknięciu czasowym oddziału podjęto po to, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów.
Raz na cztery lata oddział Ginekologiczno-Położniczy i Noworodkowy są wyłączane z funkcjonowania na okres około dwóch tygodni. Celem czasowej przerwy w funkcjonowaniu oddziałów jest ich czyszczenie i gruntowna dezynfekcja. – Z uwagi na wykrycie przez Szpitalny zespół do spraw zakażeń drobnoustroju, postanowiliśmy te działania przyspieszyć. W najbliższy piątek ? 3 października, zapraszamy na nasz oddział, który jest już gruntownie kilka razy wyczyszczony i zdezynfekowany ? zapewnia Ryszard Stańczak.
W chwili obecnej trudno jest zdiagnozować, w jaki sposób drobnoustrój dostał się na szpitalny odział. Gruntowne badania w tym kierunku są prowadzone w sytuacji kryzysowej, której w szpitalu wołomińskim nie stwierdzono. – Aby zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości zastanawiamy się nad ograniczeniem odwiedzin na oddziale i wprowadzeniem większego reżimu sanitarno-higienicznego dla odwiedzających  ? mówi ordynator.

Teresa Urbanowska

Jedno przemyślenie nt. „Porodówka już działa

  1. Pingback: chineseLocker

Możliwość komentowania jest wyłączona.