Powiat Wołomiński dla Niepodległej

Po latach walki okupionej życiem i krwią Polaków, ale też Tatarów, Ormian, Francuzów, Żydów i przedstawicieli innych narodowości 11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość. W 101. rocznicę tych wydarzeń w całym Powiecie Wołomińskim odbyły się oficjalne uroczystości i koncerty. W szczególny sposób hołd Niepodległej oddała Gmina Dąbrówka realizując projekt ?Z wolnością za pan brat?

Ząbkowskie uroczystości poświęcone 101. rocznicy odzyskania niepodległości przebiegały niezwykle uroczyście i obfitowały w wiele wydarzeń towarzyszących. Po mszy świętej  z udziałem pocztów sztandarowych odprawionej w kościele Miłosierdzia Bożego i złożeniu kwiatów przez delegacje pod pomnikiem Prymasa Wyszyńskiego rozpoczęło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Parku Miejskim im. Szuberta. Ten  niecodzienny  koncert rozpoczął się odśpiewaniem  Mazurka Dąbrowskiego w ramach programu ?Niepodległa do Hymnu?. Mieszkańcom towarzyszył Chór Miejsko – Parafialny Cantores Misericordies. Po wspólnym śpiewaniu burmistrz Małgorzata Zyśk wraz z delegacją  złożyli kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Ząbek i Drewnicy.  O godzinie13.00  wystartował  XII Bieg Niepodległości, po którym odbył się koncert Chóru Miejsko-Parafialnego Cantores Misericordiae oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych  w sali widowiskowej MOK.

Koncert pieśni patriotycznych „Śpiewamy dla wolności” w Miejskim ośrodku Kultury w Kobyłce zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kobyłce we współpracy ze Stowarzyszeniem ?Nie daj się nudzie!? w ramach programu dotacyjnego Niepodległa zapoczątkował 8 listopada obchody Święta Niepodległości.  Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się 11 listopada  już o godzinie 11:00 mszą świętą w Bazylice św. Trójcy. Po mszy i i uroczystym przemarszu na Plac 15 Sierpnia, w ramach ogólnopolskiej akcji ?Niepodległa do Hymnu? zgromadzeni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Złożono też kwiaty pod pomnikiem Poległych za Ojczyznę.  W ramach obchodów w Urzędzie Miasta Kobyłka odbyło się wspólne tworzenie kotylionów, a budynek rozświetliły biało czerwone barwy.

W Wołominie obchody niepodległościowe  rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Po mszy mieszkańcy miasta w asyście harcerzy z pochodniami przemarnowali na skwer im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pod pomnikiem Obrońcom Ojczyzny 1920 roku nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej, okolicznościowe przemówienia i składanie wieńców, a zgromadzeni mieszkańcy wspólnie odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji ?Niepodległa do Hymnu?. Uroczystości uświetnił recital piosenki Legionowej, Żołnierskiej i Niepodległościowej. Zgodnie z tradycją w Izbie Muzealnej Wodiczków  odbył  się koncert z okazji Święta Niepodległości, w którym udział wzięli Karolina Matuszkiewicz ? śpiew oraz Krzysztof Stępień ? gitara. W drugiej części spotkania mieszkańcy mieli okazję do wspólnego śpiewania utworów patriotycznych.

W Markach obchody Święta Niepodległości, zgodnie z wieloletnią tradycją, rozpoczęły się  w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego  wspólnym  śpiewaniem pieśni patriotycznych. Nie zabrakło też tortu dla Niepodległej. Po spotkaniu w MOK mieszkańcy  przeszli  na Skwer Pamięci Narodowej, gdzie złożono  wieńce i ułożono  ze zniczy białoczerwoną flagę. Godzinę później na terenie  miejskiego targowiska odbył się poczęstunek wojskową grochówką i niezwykły pokaz ogniowy z pirotechniką. W tym roku w obchody 11 listopada włączyli się także mareccy harcerze. W CAF3 odbyła się pokazowa zbiórka dzieci, w wieku od 7 do 11 lat oraz warsztaty, na których uczestnicy przygotowali kolaż oraz ręcznie robione torby o tematyce niepodległościowej.

Mieszkańcy i władze Zielonki Narodowe Święto Niepodległości zainaugurowali już 9 listopada wystawą ?Harcerstwo w Zielonce w latach 1939-45? oraz charytatywnym koncertem patriotycznym podczas którego wystąpili zespół Maćkowianki i Marta Dubik. Główne uroczystości rozpoczęły się  11 listopada  złożeniem kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Kolejowej  i pod Pomnikiem Rozstrzelanych Harcerzy i Mieszkańców Zielonki ?ROTA?. Rozegrano także turniej unihokeja z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podobnie jak w wielu innych ośrodkach Powiatu Wołomińskiego, w Zielonce odprawiona została  uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny z Apelem Poległych,  odśpiewano  Rotę a przed zgromadzonymi mieszkańcami  wystąpiły połączone chóry szkolne i  zespół Maćkowianki. Obchody zakończył pokaz sztucznych ogni.

Uroczystości w Radzyminie rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę w Kolegiacie Radzymińskiej.  Około godz. 11:00 okolicznościowymi  przemówieniami i złożeniem wieńców pod pomnikiem T. Kościuszki zainaugurowano oficjalną cześć uroczystości podczas której odbyło się wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego w ramach akcji ?Niepodległa do Hymnu? oraz piknik niepodległościowy  na pl. T. Kościuszki. Po części oficjalnej w Miejskiej Sali Koncertowej odbył się okolicznościowy koncert Radzymińskiej Orkiestry Dętej, występ chóru CANTO ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupnie oraz spektakl pt. „Żołnierz i salonowiec, czyli Piłsudski i Paderewski na polską nutę? w wykonaniu młodzieży Teatru ?Maskarada?, z udziałem znanych aktorów scen polskich. Dzień wcześniej, 10 listopada Towarzystwo Przyjaciół Radzymina i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin zorganizowały  wieczór patriotyczny z okazji 101. rocznicy odrodzenia Polski.

Msza święta w oprawie muzycznej Chóru Miejskiego Lux Mea, przemarsz ulicami miasta w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej, koncert patriotyczny w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego, Opery Narodowej, Polskiej Opery Królewskiej, Filharmonii Narodowej i scen warszawskich znalazły się w programie obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Tłuszczu.

W gminie Dąbrówka obchody rozpoczęły się w kościele Podwyższenia Krzyża Św. mszą świętą i wspólnym śpiewaniem  Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji ?Niepodległa do Hymnu?. Po mszy złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, na grobie żołnierzy z 1939 r. oraz pod Dębem Pamięci upamiętniającym ofiarę zbrodni katyńskiej 1940 r. Nie zabrało też tortu dla Niepodległej oraz wspólnego pamiątkowego zdjęcia mieszkańców gminy, którzy otrzymali Jednodniówkę wydaną z okazji Święta Niepodległości . Kolejnym punktem obchodów był niesamowity spektakl  ?Z wolnością za pan brat? w wykonaniu międzypokoleniowej grupy teatralnej w reżyserii Joanny Stanowskiej, Spektakl oraz wiele towarzyszących mu wydarzeń, m.in. warsztatów teatralnych, historycznych, dziennikarskich został zrealizowany w ramach projektu prowadzonego przez Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce i Stowarzyszenie Klub Seniora Dąbrówka. Na zakończenie tego uroczystego dnia odbyła się Potańcówka Wolności.

Oficjalne obchody  Święta Niepodległości w gminie Klembów odbyły się w Woli Rasztowskiej Uroczystości rozpoczęła msza święta, a 101. rocznicę odzyskania niepodległości  uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego. W sobotę, 9 listopada narodowe święto uczcili też młodzi piłkarze, którzy 9 listopada rozegrali w Ostrówku IV Turniej Niepodległości.

Gmina Strachówka i Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska  w ramach gminnych obchodów Święta Odzyskania Niepodległości przygotowali szczególny koncert Zespołu ?Piramidy? Artyści zaśpiewali utwory Mickiewicza, Norwida, pieśni i piosenki patriotyczne.  Odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny oraz złożono kwiaty przy tablicy plut. Józefa Czerwińskiego, bohatera wojny polsko- bolszewickiej 1920 roku.

Jadowskie obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów przy pomniku gen. Gustawa Orlicza ? Dreszera  oraz na grobie żołnierza POW Władysława Białobrzeskiego.  W Sanktuarium Św. Krzyża w Jadowie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny, a uroczystości uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Szewnicy.

Święto Niepodległości w gminie Poświętne zainaugurowało złożenie kwiatów pod Pomnikiem Lotników oraz msza święta za Ojczyznę. Po mszy mieszkańcy i władze gminy przemaszerowali z flagą do Szkoły Podstawowej w Poświętnem, gdzie odbył się koncert grupy muzycznej beznazwy.pl  NA zakończenie obchodów uczestnicy uroczystości mieli okazję skosztować regionalnych przysmaków i wziąć udział w lekcji historii w GCK w Woli Cygowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.