Prawo.pl: sądy coraz częściej po stronie frankowiczów w kwestii zwrotu odsetek za opóźnienie

Nieodpłatna pomoc prawna. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Nieodpłatna mediacja w powiecie wołomińskim 2025

Uchwała Sądu Najwyższego z maja 2021 r., w myśl której odsetki za opóźnienie należą się kredytobiorcom frankowym dopiero po ich przesłuchaniu przez sąd i wyrażenie zgody na nieważność umowy kredytu, jest coraz częściej pomijana w orzecznictwie. „Sędziowie stają zarówno po stronie frankowiczów, jak i właściwej interpretacji prawa europejskiego” – podaje Prawo.pl.

Jak podaje Prawo.pl: „Prawnicy uważają, że SN niewłaściwie odczytał zalecenia TSUE w kwestii obowiązku poinformowania konsumentów o skutkach nieważności ich umów i odebrania oświadczenia o zgodzie na jej upadek”.

„Pogląd TSUE ma wyłącznie jedno zadanie – chronić konsumentów przed negatywnymi skutkami upadku umowy, a nie zabierać należne im odsetki. Nie ulega też wątpliwości, że skoro konsument wzywa bank do zapłaty lub pozywa w oparciu o nieważność umowy, to już manifestuje taką wolę i to powinno oznaczać wymagalność roszczenia i naliczanie odsetek” – ocenia Andrzej Zorski, adwokat, wspólnik w Pilawska Zorski Adwokaci, cytowany przez Prawo.pl.

Serwis przypomina, że linia orzecznictwa wyznaczona przez SN uderza w oczywiste interesy frankowiczów. Sądy są zakorkowane, a liczba spraw frankowych jest tak duża, że pomiędzy wezwaniem do zapłaty a pierwszą rozprawą nierzadko mijają nawet 2-3 lata, a banki przez cały ten okres pozostają przecież w opóźnieniu w spełnieniu świadczenia na rzecz kredytobiorców.

„Zasądzanie odsetek dopiero od oświadczenia prowadziłoby do bezzasadnego uprzywilejowania banku i wręcz zachęcało go do przewlekania procesu i odraczania w czasie rozprawy z przesłuchaniem kredytobiorców. Naruszałoby też sankcyjny charakter unijnej dyrektywy 93/13, chroniącej konsumentów oraz niweczyło długofalowy skutek odstraszający” – twierdzi mec. Tomasz Konieczny, radca prawny i partner w kancelarii Konieczny, Polak Partnerzy w wypowiedzi dla Prawo.pl.

Prawo.pl zauważa, że do tej pory z powodu uchwały orzecznictwo nie było jednolite, przeważały jednak wyroki uwzględniające pogląd SN. Zaczyna się to stopniowo zmieniać.

„Z naszych doświadczeń wynika, że orzecznictwo sądów powszechnych co do terminu, od którego kredytobiorcy należą się odsetki ustawowe za opóźnienie od zasądzonej kwoty głównej, rzeczywiście przestaje być jednolite” – mówi, cytowana przez serwis, Zuzanna Chojecka, adwokat, Senior Associate w Praktyce Postępowań Spornych kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, reprezentująca przed sądem banki.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Więcej informacji z Mazowsza

„Widzę Cię! Słyszę Cię!” – kampania społeczna na rzecz młodych

„Widzę Cię! Słyszę Cię!” – kampania społeczna na rzecz młodych

Walentynki to dobry moment, by przypomnieć, że miłość nie istnieje bez umiejętności budowania relacji. Tymczasem coraz więcej uwagi poświęcamy telefonom kosztem najbliższych osób. [...]
0 komentarzy
Ważna informacja dla uchodźców z Ukrainy

Ważna informacja dla uchodźców z Ukrainy

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski przypomina, że wszyscy uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w hali przy ul. Modlińskiej 6D, mogą skorzystać z pomocy i znaleźć zakwaterowanie [...]
0 komentarzy
Polska klasyfikacja działalności 2025 – zmiany dla przedsiębiorców

Polska klasyfikacja działalności 2025 – zmiany dla przedsiębiorców

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność [...]
0 komentarzy
Koleją do Kultury

Koleją do Kultury

Koleje Mazowieckie już po raz 9. ruszają z Akcją „Koleją do Kultury”, której celem jest promowanie mazowieckich instytucji kultury, a także zachęcanie do [...]
0 komentarzy
Mazowsze MA!

Mazowsze MA!

Jedno jest pewne Mazowsze MA mega mieszkańców! A Sejmik Województwa Mazowieckiego pomaga, wspierając co roku realizację 5000 inwestycji w całym regionie. Więcej o [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.