Premiera w Ząbkach

Niecodzienne wydarzenie będzie miało miejsce w naszym powiecie. 26 lutego w Ząbkach odbędzie się premiera głośnego filmu Rafała Wieczyńskiego ?Popiełuszko?.

Film o legendarnym duchownym musiał powstać ? co do tego nie ma wątpliwości. Przypomnijmy, że już raz ks. Jerzy Popiełuszko pojawił się na ekranie ? w znakomitym filmie Agnieszki Holland ?Zabić księdza?. Najnowsza produkcja nie będzie się jednak skupiać jedynie na wątku jego śmierci.
Jak mówi o filmie reżyser: ?Głównym celem tego filmu jest danie świadectwa o Księdzu Jerzym. Chcieliśmy od początku uniknąć  wymyślania  wątków. Mam nadzieję, że dzięki olbrzymim ilościom materiałów, które zebraliśmy na temat bohatera, udało nam się go wiernie przedstawić w filmie, jako osobę odważną, uczciwą i dobrą, kapłana, który nie potępia ludzi, a jednocześnie dużo od nich wymaga. Był wierny ?Bogu i Ojczyźnie? i  jeśli się pamięta, że Ks. Jerzy oddał życie, to te słowa przestają brzmieć jak slogan. Życzyłbym sobie, aby ten film przywrócił jego osobę naszej zbiorowej pamięci, także w życiu codziennym, aby stał się swego rodzaju punktem odniesienia przy podejmowaniu  decyzji na co dzień ? tak jak się to stało w moim przypadku?. Przypomnijmy, że parafia św. Trójcy w Ząbkach była pierwszym miejscem posługi kapłańskiej Popiełuszki, więc premiera filmu będzie miała wymiar niemal symboliczny. Patronat nad wydarzeniem objął Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej Ks. Abp. Henryk Hoser, który mówi o filmie: ?(?)Cieszy decyzja dotycząca miejsca premiery. Wybierając pierwszą parafię Księdza Jerzego podkreślona zostaje podstawowa prawda: Ksiądz Jerzy był człowiekiem wiary i synem Kościoła. Kościół był przestrzenią jego pracy i duszpasterskiej posługi a miłość do Chrystusa pierwszym motywem wszystkich podejmowanych przez niego działań, także tych, których tragiczny finał poznał świat w październiku 1984 roku.?
Nie ukrywajmy, że film ?Popiełuszko? jest w pewnym sensie superprodukcją ? twórcy dysponowali pokaźnym jak na polskie warunki budżetem. Chcieli także jak najbardziej unowocześnić film pod względem wizualnym ? stąd ich dzieło nie jest jedynie laurką na cześć wielkiego człowieka, ale miejscami nawet filmem akcji. Co z tego wyszło? Zobaczymy po premierze.
Mieszkańcy Ząbek i Powiatu Wołomińskiego będą mogli obejrzeć film podczas ząbkowskich pokazów. Seanse odbędą się w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Ząbkach przy ul Batorego 37 w sobotę 28 lutego i w niedzielę 1 marca w godzinach: 09.30, 12.15, 15.30, 18.15. Bilety w cenie 11 zł można nabyć w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach przy ul. Słowackiego 10 w godzinach od 10.00 do 17.00, w sekretariacie Gimnazjum nr 2 w Ząbkach przy ul. Batorego 37 w godzinach od 8.00 do 16.00, oraz w kościele Świętej Trójcy w Ząbkach przy ul. Piłsudskiego 46, po niedzielnych mszach.


Marcin Pieńkowski