Przez tradycję do teraźniejszości

Przez tradycję do teraźniejszości

O mijającej kadencji 2018 – 2024 rozmawiamy z radną powiatową, członkinią Zarządu Powiatu, panią Izabellą Dziewiątkowską ubiegającą się o reelekcję w okręgu Zielonka, Kobyłka. Kandydatka PiS do rady powiatu z okręgu nr 4 (Kobyłka-Zielonka). Od 2006 radna powiatu wołomińskiego z ramienia PiS, członkini zarządu powiatowego PiS oraz rady społecznej Szpitala Powiatowego Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie.

– Można powiedzieć, że jest Pani związana z PiS od zarania czyli jeszcze od czasów PC czyli Porozumienia Centrum po dzisiejszą strukturę PiS – Prawo i Sprawiedliwość. Nie ulega Pani również dziś, gdy wiele osób stara się nie afiszować z szyldem PiS. Warto?

– Myślę, że warto dochowywać swoich wartości. Od lat młodości byłam związana z opozycją demokratyczną, w trudnym czasie Stanu Wojennego angażowałam się w działania na rzecz podziemnej Solidarności. Po przemianach roku 1989 związałam się z Porozumieniem Centrum blisko współpracując z Jarosławem Kaczyńskim. Działałam na rzecz oczyszczenia życia publicznego, bezpieczeństwa obywateli, zwalczania nieuczciwej prywatyzacji i uwłaszczenia postkomunistycznych grup uprzywilejowanych. Razem z braćmi Kaczyńskimi byłam wśród pierwszych założycieli Prawa i Sprawiedliwości, od 2001 w Naczelnej Radzie Politycznej i Zarządzie Głównym PiS. Od 1998 zajmowałam się pracą administracyjną na rzecz kierownictwa PiS. Jako radna powiatowa nie zapominam o swojej Małej Ojczyźnie, czego efektem jest szereg inwestycji powiatowych w tym na terenie Kobyłki i Zielonki, w kończącej się kadencji samorządowej.

– Trudno nie zauważyć, że w tej mijającej kadencji udało się na terenie powiatu wołomińskiego zrealizować wiele inwestycji. Proszę powiedzieć kilka słów o ich finansowaniu…

– Na początku kadencji w 2018 r. dysponowaliśmy budżetem w wysokości 220 mln zł a w 2024 r. jest to kwota 390 mln zł a więc wzrost aż o ponad 77% .
Pozyskaliśmy dofinansowanie zewnętrzne w latach 2018-2024 w wysokości 298 mln zł a aż 613 mln zł to łączna wartość inwestycji w tym okresie. Pozwoliło to zrealizować wiele potrzeb w zakresie, m.in. ochrony zdrowia, pomocy społecznej, infrastruktury i poprawy bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że była to bardzo trudna kadencja – pandemia korona wirusa, eskalacja wojny ukraińsko-rosyjskiej, która trwa już blisko 10 lat i związana z tym jakże niepożądana, wysoka inflacja.

– Mam oczywiście swoje typy, a Pani zdaniem dwie najważniejsze inwestycje, które z nich są najważniejsze z punktu widzenia ogółu mieszkańców?

– Na pierwszym miejscu z pewnością trzeba wymienić rozbudowę szpitala w Wołominie. To ona należy do najważniejszych zadań inwestycyjnych realizowanych przez Powiat Wołomiński w latach 2018-2023. W nowym budynku zlokalizowanych jest kilkanaście poradni specjalistycznych m.in. ginekologiczno-położnicza, neurologiczna, chirurgiczna dla dzieci i dorosłych, okulistyczna, urazowo-ortopedyczna, czy medycyny pracy, w których pacjentów leczyło będzie blisko stu lekarzy specjalistów. Do nowych przestrzeni przeniesiony został również zakład rehabilitacji oraz administracja szpitala. W nowym budynku Szpitala działalność rozpoczęła również nowocześnie zorganizowana przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej dla dzieci i dorosłych. Inwestycja powstała ze środków budżetowych Powiatu Wołomińskiego oraz dzięki wsparciu dotacji celowej z budżetu państwa (37,6 mln zł) i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (3,4 mln zł). Wartość wykonanych prac to blisko 70 mln zł. Uruchomiliśmy też w szpitalu Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. W mijającej kadencji zainwestowaliśmy w wołomiński szpital ponad 104 mln zł (w tym ponad 60 mln to środki pozyskane z programów rządowych Zjednoczonej Prawicy). Na dalsze lata 2024-2026 zabezpieczyliśmy kolejne środki na dalszą modernizację i wyposażenie szpitala w kwocie ponad 40 mln. To niewątpliwie sytuacja bez precedensu. Jeszcze nigdy w historii Powiatu, samorząd nie pozyskał tak ogromnych środków w tak krótkim czasie, które zostały wydatkowane w sposób przemyślany i potrzebny naszym pacjentom.
Drugą w kolejności, w mojej ocenie jest kompleks składający się z Powiatowego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego i Środowiskowego Domu Samopomocy w Kobyłce. Obiekty powstały na zakupionych przez powiat, dwóch nieruchomościach przy ul. Poprzecznej o łącznej pow. 7.500 m2. Obiekty odpowiednio zarządzane, poprawiły jakość życia i dostęp do specjalistycznej opieki i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami a także zaburzeniami psychicznymi. Wartość inwestycji wyniosła ponad 10 mln zł (7 mln zł uzyskano z dofinansowania).

– Trudno polemizować z Pani wyborem. Ale trudno też nie zapytać o drogi. Inwestycje drogowe, poprawa bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców – udało się zrealizować pierwotne założenia?

– W mojej ocenie nie tylko, że się udało, ale nawet powiedziałabym, że udało się z nawiązką. W mijającej, rekordowej kadencji zrealizowaliśmy kilkadziesiąt inwestycji drogowych, a są to m.in.: – kompleksowa przebudowa ul. Wołomińskiej w Kobyłce (w końcu doczekała się po 5 latach oczekiwania); – przebudowa ul. Zagańczyka i Mareckiej w Kobyłce; – 29 km dróg ścieżek i ciągów pieszo-rowerowych; – nowy budynek Domu Dziecka w Równem – 2,8 mln zł; – mosty w Kurach, Zawiszynie i Zawadach; – nakładki asfaltowe o łącznej długości 85 km; – wykonaliśmy parking przy Gliniankach w Zielonce; – 130 doświetlonych przejść dla pieszych w tym, w Kobyłce i Zielonce – Otwartą Strefę Aktywności na terenie Domu Pomocy Społecznej w Zielonce; – rozbudowa ul. Szerokiej w Kobyłce; – rozbudowa ulic: Lipowej i Wolności w Zielonce.
Podsumowując zmodernizowaliśmy odcinek łączący Zielonkę z Kobyłką od ul. Lipowej i Wolności w Zielonce (dofinansowanie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 5.354 538,33) zł przez ul. Szeroką do ronda u zbiegu ul. Dworkowej i ul. Mareckiej (1238 m). Całkowita wartość zadania zrealizowanego w Kobyłce to 9.223.229,03 zł (4.493.438,00 zł dofinansowania z RFRD).

– Oprócz dróg są też inne ważne obszary życia mieszkańców. Co z tych realizacji jest dla Pani szczególne?

– Dla mnie jako dla kobiety i estetki ważne jest choćby to, że oprócz asfaltu i betonu nasadziliśmy wzdłuż dróg powiatowych blisko 11 tys. krzewów i drzew. Wspomagamy także budowę hospicjum dla dzieci w Wołominie prowadzonych przez księży Orionistów – kwota przekazana to 3,5 mln zł.

– To są oczywiście bardzo ważne kwestie ale nie mniej ważne, jeśli nie ważniejsze są czyhające zagrożenia – choćby sytuacje mogące spowodować skażenie chemiczne na dużą skalę. Tu chyba rozwiązanie problemu łatwe nie jest?

– Rozumem, że chodzi o to, że coraz większym zagrożeniem na terenie powiatu są nielegalnie podrzucane odpady niebezpieczne. To niepokoi i to bardzo. Dlatego też zamontowaliśmy 1000 foto pułapek a służby monitorują teren. Chcę podkreślić, że w trosce o dobrostan mieszkańców powiatu w tej kadencji postawiliśmy również na rozwiązanie problemów niemniej ważnych chociaż często stawianych na dalszy plan.

– A konkretnie, co ma Pani na myśli?

– Chociażby to, że od stycznia 2023 r. uruchomiliśmy pięć bezpłatnych linii autobusowych, dzięki którym mieszkańcy mają ułatwiony dojazd do pracy, szkoły i usług publicznych. Ponadto wszystkie rozkłady jazdy dostępne są w jednej mobilnej aplikacji. Wszystko dla ułatwienia pasażerom możliwości korzystania z tych usług transportowych. Przypomnę tylko, że w 2019 r. zawarliśmy wieloletnią umowę z m. st. Warszawa na funkcjonowanie tzw. „Wspólnego biletu”.
Czy to, że wreszcie to, że po 10 latach przerwy wrócił do Wołomina Punkt Obsługi Klienta Dystrybucyjnego Grupy PGE, który na pewno ułatwi osobom fizycznym jak i przedsiębiorcom funkcjonowanie.

– Zna Pani zasady funkcjonowania samorządu powiatowego. Z tego co zauważyliśmy ubiega się Pani o reelekcję. Co leży w zakresie Pani zainteresowania?

– W dalszej działalności samorządowej chcę zająć się dalszą poprawą funkcjonowania szpitala powiatowego, modernizacją dróg powiatowych i  bezpieczeństwem na drogach. Palącą kwestią jest również kompleksowe rozwiązanie problemu podrzucania nielegalnych odpadów niebezpiecznych. To są moje priorytety na kolejną kadencję jeśli ponownie mnie Państwo obdarzycie swoim zaufaniem oddając na mnie swój głos.
Szanowni Państwo interes lokalnej społeczności Kobyłki i Zielonki musi być reprezentowany przez oddane im osoby, a ja właśnie jestem taką osobą. Pamiętajcie, że Wasz wybór ma znaczenie
Izabella Dziewiątkowska.. Lista nr 1, miejsce nr 1. Wasza Radna Iza.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Wołomin - zmiana trasy linii L37 od 17 kwietnia

Wołomin – zmiana trasy linii L37 od 17 kwietnia

W związku z powiadomieniem wykonawcy o zamknięciu DW 634 w Turowie, a co za tym idzie likwidacją możliwości zawracania autobusów linii L37 trójkątem [...]
0 komentarzy
Droga Wojewódzka 634 z ograniczeniami od 17 kwietnia

Zmiana organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej 634

17 kwietnia nastąpią znaczne utrudnienia w ruchu na drodze wojewódzkiej 634. Wykonawca rozbudowy tej drogi wprowadzi od godz. 12.00 czasową organizację ruchu.  Czasowa [...]
0 komentarzy
Debata kandydatów na Burmistrza Wołomina w Radiu Warszawa 106,2 fm

Debata kandydatów na Burmistrza Wołomina w Radiu Warszawa 106,2 fm

Za nami debata Kobus-Radwan. Dobrze, że się odbyła i, że stworzono możliwość rozmowy dwójki kandydatów. Poruszana tematyka z pewnością ważna dla mieszkańców. Debatę [...]
0 komentarzy
Praktyki u Marszałka – ostatnie dni na zgłoszenia

Praktyki u Marszałka – ostatnie dni na zgłoszenia

Już tylko do najbliższego piątku 19 kwietnia studenci mogą zgłaszać się na płatne praktyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Kończy się właśnie nabór [...]
0 komentarzy
Zmiany dla linii L26 i L37

Zmiany dla linii L26 i L37

W związku z powiadomieniem przez wykonawcę o zamknięciu DW 634 w Turowie a co za tym idzie brakiem możliwości zawracania autobusów linii L26 [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.