Przygotowanie mazowieckich szpitali na czwartą falę pandemii

Aktualna sytuacja w szpitalach na Mazowszu

Wojewoda Mazowiecki na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną na Mazowszu. W związku ze wzrostem zakażeń, Mazowiecki Urząd Wojewódzki podejmuje systematyczne działania, w celu poszerzenia bazy łóżkowej w szpitalach tymczasowych, które zapewniają dostępność leczenia pacjentom z Covid-19.

Decyzją Ministra Zdrowia, od 20 października br. w szpitalu modułowym WIM w Warszawie sukcesywnie zostaną uruchamiane łóżka dla pacjentów z Covid-19. W listopadzie planowane jest uruchomienie kolejnego modułu w szpitalu tymczasowym m.in. w Radomiu, udostępniony zostanie również szpital tymczasowy w Ostrołęce. Wszystkie decyzje wydawane są, w celu zapewnienia dostępności leczenia pacjentom z Covid-19 przy zachowaniu dostępności do świadczeń dla pacjentów z innymi schorzeniami. Jednocześnie Wojewoda przypomina o szczepieniach przeciw Covid-19, jedynej formie wyjścia z pandemii, podkreślając, że szczepionka w sposób bezpieczny i skuteczny zabezpieczy mieszkańców Mazowsza przed zachorowaniem podczas kolejnej fali koronawirusa.

Szczepienia przeciw Covid-19

Obecnie do szpitali trafiają w zdecydowanej większości osoby niezaszczepione, część z nich walczy o życie pod respiratorem.  Dlatego jeszcze raz apeluję do osób niezaszczepionych, aby przyjęły szczepionkę, ponieważ każda kolejna zaszczepiona osoba chroni nie tylko siebie, ale również swoich najbliższych. To wyraz odpowiedzialności i troski nie tylko za własne zdrowie i życie, ale również za zdrowie i życie naszych bliskich. Jeśli znamy wokół nas osoby niezaszczepione, namawiajmy je, aby skorzystały ze szczepienia. Szczepienie jest bezpieczne, wszystkie dopuszczone do użytku preparaty zostały gruntowani przebadane. Ta jedna chwila poświęcona na wykonanie szczepienia może ocalić życie nie tylko nasze, ale też naszych bliskich   –  podkreślił Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł.

Wojewoda Mazowiecki regularnie podejmuje działania, w celu zaszczepienia jak największej populacji mieszkańców Mazowsza. Stąd też przygotowany film dostępny pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=0-7QEbKWD9w propagujący akcję szczepień na Mazowszu.

Na Mazowszu dostępnych jest 1 187 punktów szczepień. Dokładna lista z podziałem na powiaty i gminy znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/. W wykazie można sprawdzić punkt szczepień, który znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Informacje o najbliższym punkcie można również uzyskać pod nr tel. 989

Decyzje Wojewody

Wojewoda Mazowiecki na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną na Mazowszu. W trakcie cyklicznych wideokonferencji z dyrektorami szpitali z całego Mazowsza omawiany jest stan przygotowania placówek do leczenia pacjentów z Covid-19.W porozumieniu z MOW NFZ oraz dyrektorami szpitali w województwie mazowieckim, Wojewoda podejmuje działania dostosowane do zmieniających się wskaźników zachorowań, poprzez wydawanie decyzji dotyczących zabezpieczenia łóżek dla pacjentów z Covid-19 oraz uruchomienie kolejnych szpitali tymczasowych na Mazowszu.

Obecnie na podstawie decyzji Wojewody działają 4 szpitale tymczasowe, które wyznaczone zostały jako placówki wiodące do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem, tak, aby inne placówki mogły się skupić na leczeniu pacjentów z innymi schorzeniami. Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w szpitalach tymczasowych przygotowanych jest obecnie 450 łóżek dla pacjentów z Covid-19 (stan na 21 października br.), w tym 66 miejsc respiratorowych, z czego:

w Warszawie:

  • szpital tymczasowy w obiekcie szpitala południowegoobecnie przygotowanych ma 260 łóżek, w tym 40 respiratorowych,
  • szpital modułowy WIM – decyzją Ministra Zdrowia, od 20 października br. placówka sukcesywnie będzie udostępniać łóżka dla pacjentów z Covid-19 do 60 łóżek, w tym 12 miejsc respiratorowych.

W Radomiu:

  • szpital tymczasowy – obecnie przygotowanych ma 66 łóżek, w tym 10 miejsc respiratorowych, następnie od 2 listopada br. pełna gotowość w zapewnieniu 100 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19.

W Siedlcach:

  • szpital tymczasowy obecnie przygotowanych ma 100 łóżek, w tym 10 miejsc respiratorowych.

Z uwagi na wzrost zakażeń Wojewoda podejmuje systematycznie decyzje, aby z wyprzedzeniem przygotować odpowiednią liczbę łóżek. Decyzją Wojewody Mazowieckiego od 5 listopada br. 46 łóżek dla pacjentów z Covid-19 ma uruchomić szpital tymczasowy w Ostrołęce, aż do zapewnienia 192 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19. Natomiast od 18 października br. 30 łóżek dla pacjentów z Covid-19 uruchomił też SPZOZ w Przasnyszu (dla pacjentów z chorobami psychiatrycznymi). Ponadto, 20 października br. Instytut Onkologii zwrócił się z prośbą do Wojewody Mazowieckiego o zwiększenie liczby łóżek, w tym miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19 na oddziałach: chirurgii onkologicznej oraz intensywnej terapii przy ulicy Wawelskiej 15 w Warszawie.

Ponadto pacjenci z koronawirusem są też hospitalizowani w szpitalach, które mają w swoich strukturach oddziały zakaźne, np. szpitale wojewódzkie, m.in. w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.    

Obecnie  przygotowanych jest 1 040 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 96 miejsc respiratorowych, z czego zajęte są 654 łóżka, w tym 75 łóżek respiratorowych. W Warszawie na wszystkich poziomach zabezpieczenia są 422 miejsca, z czego zajętych jest 361 (stan na 21 października br.).

Zgodnie z przepisami prawa, szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia. Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych – każdy szpital musi mieć też przygotowane izolatki dla pacjentów z Covid-19, nawet jeśli nie posiada w swoich strukturach oddziału zakaźnego. W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów. Wszystkie takie przypadki są wyjaśnianie przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Szpital Południowy

W ostatnich tygodniach Wydział Zdrowia MUW odbył rozmowy z Zastępcą Prezydenta m.st. Warszawy Renatą Kaznowską oraz Członkiem Zarządu Spółki Solec Arturem Krawczykiem, dotyczące przygotowania szpitala tymczasowego w Warszawie do zwiększonej liczby hospitalizacji. Zarówno Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy oraz przedstawiciel Zarządu Spółki Solec potwierdzili gotowość systematycznego uruchomienia kolejnych modułów dla pacjentów. Uchroni to pozostałe warszawskie szpitale przed nałożeniem na nie decyzji zapewniającej obowiązek przygotowania łóżek na potrzeby pacjentów z Covid-19. Zgodnie z przesłanym raportem, obecnie Miasto Stołeczne Warszawa udostępniło 260 łóżek, w tym 40 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19, z czego zajętych jest 231 miejsc, w tym 36 łóżek respiratorowych (stan na 21 października br.).

Dobro i zdrowie mieszkańców Mazowsza jest naszym wspólnym priorytetem. Mam nadzieję, że wszystkie deklaracje złożone przez przedstawicieli Miasta Stołecznego zostaną zrealizowane, oczekuję sprawnego udostępniania łóżek dla pacjentów z Covid-19 zgodnie z wydanym poleceniem. Sprawne udostępnienie łóżek w szpitalu tymczasowym w Warszawie jest kluczowe, w zakresie zapewnienia ciągłości świadczeń medycznych dla mieszkańców Warszawy i okolic  powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Jednocześnie przypominamy, że szpital tymczasowy w obiekcie Szpitala Południowego został  uruchomiony z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego, który wydał w tym zakresie polecenie władzom Miasta Stołecznego i zapewnił finansowanie dla wcześniejszego (niż zakładał harmonogram) uruchomienia placówki. Szpital Południowy jest wyznaczony jako placówka wiodąca w Warszawie i okolicach do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.[1][1] Zgodnie z umową[2][2] władze miasta Warszawy zobowiązały się do przygotowania i uruchomienia na potrzeby pacjentów z Covid-19 – 300 łóżek wraz z dodatkowym wyposażeniem, w terminie do 25 stycznia 2021 r. W związku z tym, 20 listopada 2020 r. Wojewoda Mazowiecki wydał decyzje na zapewnienie 300 łóżek, w tym 80 miejsc respiratorowych. Celem utworzenia szpitala było wykorzystanie jego potencjału w jak najszerszym zakresie. Należy podkreślić, że po otrzymaniu decyzji, władze miasta nie kwestionowały realizacji jej treści. Zgodnie z prawem to organ założycielski (w tym przypadku m.st. Warszawa) odpowiada za organizację pracy placówki i wdrożenie wszelkich procedur dla zapewnienia stosownej liczby łóżek, zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemiologicznymi.

Więcej informacji z Mazowsza

(Nie)równa walka o życie i zdrowie – wysłuchaj debaty podczas 11. Forum Rozwoju Mazowsza

(Nie)równa walka o życie i zdrowie – wysłuchaj debaty podczas 11. Forum Rozwoju Mazowsza

Forum Rozwoju Mazowsza jest najważniejszym wydarzeniem poświęconym Funduszom Europejskim w regionie. Tegoroczna, 11. edycja odbędzie się pod hasłem #eFEktUE i przeprowadzona zostanie wyjątkowo [...]
0 komentarzy
dotacja

Ponad 4,3 mln zł w ramach programów Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla samorządów

19 umów na łączną kwotę 4 350 955,16 zł na realizację zadań w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg podpisali przedstawiciele mazowieckich samorządów. Wśród [...]
0 komentarzy
III linia metra

III linia metra – jest umowa na prace przedprojektowe

Nowa, III linia metra coraz bliżej. W piątek, 26 listopada podpisano umowę z firmą ILF Consulting Engineers Polska na wykonanie „Prac przedprojektowych – [...]
0 komentarzy

Sytuacja w marszałkowskich szpitalach

Piątek: 26 735 nowych zakażeń koronawirusem i 421 ofiar śmiertelnych. – Niestety kolejny dzień pandemii nie przynosi dobrych informacji. W naszych szpitalach obserwujemy bardzo duże obłożenie [...]
0 komentarzy
Aktualna sytuacja w szpitalach na Mazowszu

#Covid – sytuacja w marszałkowskich szpitalach

Środa przyniosła złe wieści: 28 380 nowych zakażeń koronawirusem i 460 ofiar śmiertelnych. To nie jest tylko liczba – to są czyjeś matki, ojcowie, siostry, bracia, żony, mężowie… [...]
0 komentarzy
Nowe linie kolejowe na Mazowszu

Nowe linie kolejowe na Mazowszu? Samorząd województwa zgłasza trzy projekty do programu Kolej+

Czy mazowieckie miasta zyskają nowe linie kolejowe, a mieszkańcy szybkie i komfortowe połączenia ze stolicą? Przekonamy się już wkrótce. Dziś mija termin składania wniosków w drugim etapie [...]
0 komentarzy
Radni województwa przeciwni działaniom zmierzającym do wyjścia Polski z Unii Europejskiej

Radni województwa przeciwni działaniom zmierzającym do wyjścia Polski z Unii Europejskiej

Stanowczy sprzeciw wobec działań rządu, których efektem może stać się wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej wyrazili, podczas dzisiejszej sesji sejmiku, radni województwa mazowieckiego. „Polacy [...]
0 komentarzy
największy budżet w historii Mazowsza

4,6 mld zł – największy budżet w historii Mazowsza.

Plany budżetowe samorządu województwa na przyszły rok są ambitne, co widać w przedstawionym dziś podczas sejmiku województwa projekcie. Jak zauważa marszałek Adam Struzik planując budżet na 2022 r. po [...]
0 komentarzy
Inwestycje z powiatu wołomińskiego ze wsparciem samorządu województwa

Inwestycje z powiatu wołomińskiego ze wsparciem samorządu województwa

Gmina Wołomin otrzymała 4 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego na rozbudowę ul. Leszczyńskiej. Umowę podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, radna Anna Brzezińska oraz [...]
0 komentarzy
PGE kończy największą inwestycję w sieć dystrybucyjną na Mazowszu

PGE kończy największą inwestycję w sieć dystrybucyjną na Mazowszu

Modernizacja i rozbudowa infrastruktury energetycznej w Czosnowie zakończyła III etap najważniejszej inwestycji energetycznej PGE w dynamicznie rozwijającym się regionie Mazowsza. Stacja elektroenergetyczna 110/15 [...]
0 komentarzy

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.