Radzymin – gminne bony towarowe dla uchodźców z Ukrainy

Gminnego Punktu Pomocy Ukrainie

Gmina Radzymin wydaje bony towarowe dla uchodźców z Ukrainy, którzy schronili się na terenie gminy i są w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Bony mają wartość 25 zł na osobę dziennie i można je realizować w sklepach, które podpisały z gminą umowę o współpracy. Program rozpoczął się 11 kwietnia 2022 r. i potrwa do 30 czerwca 2022 r. lub do wyczerpania środków.

O bony mogą wnioskować obywatele Ukrainy, którzy są uchodźcami wojennymi (w rozumieniu §2 Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa), posiadają gminny identyfikator, poświadczający miejsce zamieszkania w Gminie Radzymin i są w najtrudniejszej sytuacji życiowej – nie mają pracy ani odpowiedniej opieki.

Zarówno identyfikator, jak i same bony można uzyskać w bud. B Urzędu Miasta i Gminy Radzymin, ul. Konstytucji 3 Maja 19, pok. 14 (1. piętro). Jednorazowo można wnioskować o bony na maksimum 5 dni. Bony mają 7-dniowy termin ważności.

Gdzie realizować bony?

Do programu przystąpiły następujące sklepy i w nich własnie można realizować bony:

 • Intermarche Radzymin, al. Jana Pawła II 49B, Radzymin – supermarket
 • Panorama, ul. Stary Rynek 2, Radzymin – supermarket
 • Panorama, ul. Konstytucji 3 Maja 26, Radzymin ? market spożywczy
 • Panorama, ul. Reymonta 12, Radzymin ? sklep spożywczy
 • Merkury, ul. Strzelców Grodzieńskich 10 ? odzież dla kobiet i mężczyzn (ubrania, bielizna, piżamy, rajstopy, skarpety itp.)
 • Merkury I, ul. Stary Rynek 19 ? artykuły dziecięce i dla domu (odzież dziecięca, artykuły niemowlęce, dla domu: artykuły pościelowe, ręczniki, itd.)
 • Cukiernia i sklep spożywczy S. Peć w Słupnie – al. Jana Pawła II 15C (naprzeciwko szkoły)

Powyższa lista sklepów będzie aktualizowana, jeśli do programu przystąpią kolejne punkty sprzedaży. Firmy, zainteresowane udziałem w programie, prosimy o kontakt na adres e-mail biznes@radzymin.pl lub telefonicznie 22 667 68 48.

Zasady korzystania z bonów

Bon są na okaziciela i uprawniają do zakupów artykułów pierwszej potrzeby, według poniższych grup produktów:

 • żywność;
 • woda, soki, napoje bezalkoholowe, kawa, herbata;
 • środki czystości, artykuły higieniczne, kosmetyki;
 • artykuły gospodarstwa domowego;
 • odzież;
 • leki, środki opatrunkowe, pieluchy i pieluchomajtki;
 • artykuły pościelowe, śpiwory, ręczniki;
 • zabawki, artykuły dla dzieci i niemowląt;
 • artykuły szkolne i papiernicze, książki, prasa.

Za bony nie wolno kupować napojów alkoholowych i spirytusu ani papierosów i wyrobów tytoniowych.

Bony nie podlegają wymianie na gotówkę, a podczas płatności bonami obowiązują następujące zasady:

 • Bon nie podlega wymianie na gotówkę;
 • Przy zakupie wartości niższej niż wartość Bonu sklep nie wydaje reszty,, a w niektórych sklepach (np. Intermarche) trzeba wykorzystać pełną wartość bonu;
 • Przy zakupie o wartości wyższej niż wartość Bonu różnicę należy dopłacić gotówką lub inną formą płatności;
 • Bon może być wykorzystany tylko raz;
 • Podczas dokonywania zakupów Bon zostaje przekazany sprzedawcy;
 • W przypadku zwrotu towaru zakupionego za Bon, zakup można wymienić na inny tej samej wartości.

Otrzymanie bonu przez obywatela Ukrainy może wpływać na przyznanie lub wysokość innych świadczeń pomocowych, w szczególności będzie brane pod uwagę przy przyznawaniu gospodarzom, goszczącym uchodźców, świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy (według Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 marca 2022 r.). Osobom, które ubiegają sie o to świadczenie, uprzejmie przypominamy, że zgodnie ze specustawą są zobowiązane zapewnić przyjętym pod swój dach obywatelom Ukrainy zarówno  zakwaterowanie, jak i wyżywienie.

Pobranie i realizacja bonów oznacza akceptację Regulaminu gminnych bonów towarowych dla uchodźców z Ukrainy. Regulamin został wprowadzony Zarządzeniem Burmistrza Radzymina nr 0050.48.2022 z dnia 8 kwietnia 2022 r. w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy w postaci gminnych bonów towarowych, który jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej: https://bip.radzymin.pl/zarzadzenie/5278/zarzadzenie-nr-0050-48-2022 (w jęz. polskim).

Gminne identyfikatory uchodźcy

Identyfikatory są wydawana przez Gminę Radzymin podczas trwającej od końca lutego br. gminnej akcji pomocowej, w ramach której wolontariusze z Radzymińskiego Punktu Pomocy Ukrainie kontaktowali obywateli Ukrainy, potrzebujących schronienia, z polskimi gospodarzami na terenie gminy. Zamieszkanie na terenie Gminy Radzymin musi być potwierdzone przez właściciela nieruchomości, który przyjął uchodźców. Identyfikatory uprawniają też do bezpłatnych przejazdów komunikacją gminną linii R.

W sprawie otrzymania identyfikatora należy zgłaszać się do Urzędu Miasta i Gminy Radzymin, bud. B, ul. Konstytucji 3 Maja 19, pok. 14 (1. piętro). Należy mieć przy sobie kontakt do właściciela nieruchomości.

 

Więcej informacji z Radzymina

Radzymin: „Wygraj Bilety na spektakl – „Cudowna terapia”

UMiG Radzymin zaprasza do udziału w konkursie internetowym: „Wygraj Bilety – „Cudowna terapia” w Scenie Cegielnia”, w którym główną nagrodą są dwa podwójne [...]
0 komentarzy

Nabór wniosków o dotacje z budżetu Gminy Radzymin

Burmistrz  Radzymina ogłasza nabór wniosków o dotacje z budżetu Gminy Radzymin na realizację zadań z zakresu wspierania rozwoju sportu w Gminie Radzymin w [...]
0 komentarzy
Radzymin - nowy specjalistyczny sprzęt dla gminnych jednostek OSP

Radzymin – nowy specjalistyczny sprzęt dla gminnych jednostek OSP

28 listopada na terenie jednostki OSP Radzymin, nastąpiło przekazanie sprzętu strażackiego, zakupionego w ramach umowy zawartej w dniu 18 lipca 2022 r. pomiędzy [...]
0 komentarzy
Program Czyste Powietrze - jak prawidłowo rozliczyć dotację

Radzymin – zmiana w funkcjonowaniu punktu programu „Czyste Powietrze”

Punkt działa na podstawie porozumienia zawartemu między Gminą Radzymin a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i jest zlokalizowany w [...]
0 komentarzy

Konsultacje społeczne dotyczące zmiany rodzaju miejscowości Popielarze

W dniach od 05.12.2022 r. do 16.12.2022 r. odbędą się konsultacje społeczne dotyczące zmiany rodzaju miejscowości Popielarze. Konsultacje mają charakter lokalny. Ich celem [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.