Rok pracy Zarządu Powiatu Wołomińskiego

? Minął już rok od powołania nowego Zarządu Powiatu Wołomińskiego w kadencji 2018-2023. Wybór na stanowisko Starosty pozostaje dla mnie dużym wyróżnieniem i zobowiązaniem do pracy na rzecz Mieszkańców i rozwoju naszego Powiatu – napisał Adam Lubiak, Starosta Wołomiński

W pierwszym roku działalności nowemu Zarządowi Powiatu Wołomińskiego udało się zrealiwać szereg ważnych przedsięwzięć.
Powiat Wołomiński jest liderem  w Polsce w pozyskiwaniu wsparcia na realizację inwestycji drogowych.
W ramach rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych pozyskał łącznie 44,6 mln zł na budowę i modernizację dróg powiatowych. Dodatkowe 35 mln zł pozyskały gminy z terenu Powiatu.
Systematycznie i konsekwentnie rozwijana jest oferta kulturalna dla mieszkańców. Jedna z powiatowych perełek architektonicznych – Pałac  w Chrzęsnem otrzymala prestiżowe wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie ?Zabytek Zadbany?.
W 2019 roku do pałacu po raz pierwszy zjechały grupy rekonstruktorów odtwarzających historię Polski z XVII wieku. Wydarzenie ?Polska. Polska Skrzydła Chwały? na stałe wpisze się w kalendarz powiatowych imprez kulturalnych.
Powiat Wołomiński po raz pierwszy, pozyskał dofinansowanie  w kwocie 80 tys. zł na organizację obchodów 99. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920r. w Ossowie. Trwa sporządzanie wniosku na rok 2020, na maksymalną kwotę 100 tys. zł.
Otwarty został nowy budynek Powiatowej Biblioteki, udało się też pozyskaćdofinansowanie w kwocie 17 tys. zł dla powiatowej biblioteki na projekt upamiętniający Helenę i Stefana Nasfeterów.
Organizowane są warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół powiatowych z zakresu ochrony środowiska. Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Zielonce utworzono edukacyjne ścieżki z zakresu ekologii. W 2020 r.,
powstanie tam dostępna dla mieszkańców tężnia solankowa. Instalowane są tablice interaktywne dla dzieci, wiaty edukacyjnej i niezbędny sprzęt do warsztatów terenowych.
Zarząd Powiatu Wołomińskiego realizuje program poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.
W 2019 r. doświetlono trzydzieści przejść dla pieszych w sąsiedztwie placówek oświatowych  i miejsc o dużym natężeniu ruchu. Trwa kampania ?Odłóż smartfon  i żyj?.
Zagospodarowany został teren budynku Domu Pomocy Społecznej  w Zielonce. Rozwijana jest infrastruktura do amatorskiego uprawiania sportu. Na terenie DPS zainstalowano urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu, powstały miejsca do gry w szachy,  a wokół stawu wytyczona została ścieżka do nordic walking oraz stanęły nowe ławki. Powiat Wołomiński zrealizował projekt współfinansowany ze środków UE – zagospodarowania dwóch placów
w Kuligowie i Starych Załubicach. Nowe urządzenia dla najmłodszych mają charakter edukacyjny i promujący walory terenów nadwodnych.
Powiat podpisal umowę ze Szpitalem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie na kwotę 36,5 mln zł, celem budowy dwóch nowych budynków. Uruchomiono dwie nowe poradnie specjalistyczne: Poradnia chorób wewnętrznych
i Poradnia pediatryczna. Powstała pracownia badań USG. Dwukrotne zwiększyła się liczba operacji zaćmy, operacji endoprotezoplastyki biodra i kolana realizowanych w szpitalu oraz rozszerzono zakres świadczonych usług o zabiegi bariatryczne.Przeznaczyono 7 mln zł na remont  i wyposażenie w nowy sprzęt oddziału chirurgii ogólnej oraz na remont oddziału okulistyki. Wymieniono szpitalne windy, remontowana jest klatka schodowa Na ten cel pozyskano 1,8 mln zł rządowej dotacji. Planowana jest termomodernizacja budynku szpitala.
W Kobyłce powstanie Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla osób niepełnosprawnych. Powiat zakupił na ten cel dwie nieruchomości za kwotę 3,8 mln. Złożony został wniosek o dofinansowanie realizacji tego projektu na kwotę prawie 3 mln zł. (opr)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.