Ruszył nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze”

CzystePowietrze_DSC_2974_6d1f6d419c

Zgodnie z informacją Ministra Środowiska, z dniem 19 września br. ruszył nabór wniosków w Programie priorytetowym „Czyste Powietrze”.

Od 19 września obywatele będą mogąskładać wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej drogą elektroniczną. Równolegle w całym kraju trwa cykl spotkań w gminach dotyczący realizacji Programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Podczas spotkań przedstawiciele resortu informują, jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła.  Od 4 września br. resort środowiska przeprowadził już ponad 400 spotkań, a w tym tygodniu zaplanowanych jest 230 . Spotkania odbędą się w każdej gminie w Polsce, aktualny harmonogram znajduje się w zakładce „Czyste Powietrze” na stronie Ministerstwa Środowiska.

„Programem Czyste Powietrze dajemy szansę Polakom na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w swoich domach. Dzięki temu, że program działa kompleksowo, przeprowadzimy nie tylko termomodernizację 3 mln domostw. Przede wszystkim zyska na tym stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów” – mówił minister Henryk Kowalczyk.

O Programie Czyste Powietrze

Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Szczegółowych informacji udziela jednostka prowadząca nabór, tj. Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Informacje o naborze wniosków i link do Portalu Beneficjenta dostępne są tutaj

Źródło Ministerstwo Ochrony Środowiska

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.