Samorząd województwa kupuje pociągi dla Kolei Mazowieckich

Dobra informacja dla pasażerów Kolei Mazowieckich. W ciągu najbliższych czterech lat spółka, której właścicielem jest samorząd województwa mazowieckiego, pozyska 22 nowe dwuczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne, w tym 6 pojazdów elektryczno-akumulatorowych wraz ze szkoleniem personelu i serwisem. Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano blisko 740 mln zł. Ponadto spółka modernizuje składy i rozwija elektroniczne systemy sprzedaży biletów. Dzięki tym działaniom Koleje Mazowieckie są na drugim miejscu w rankingu przewoźników kolejowych.

 Koleje Mazowieckie kupią 22 nowe pociągi. Taką decyzję podjęli radni województwa mazowieckiego. 16 składów dwuczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych i 6 elektryczno-akumulatorowych pojazdów zasili park taborowy spółki. Ponadto w ramach umowy pociągi będą serwisowane.

Obecnie spółka posiada 320 pojazdów, z czego ponad połowa to pojazdy zmodernizowane w różnym zakresie. A to nie koniec inwestycji taborowych. Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, ten zakup wzmocni flotę Kolei Mazowieckich. – Nowe pojazdy będą ekologiczne i energooszczędne, pozwolą na zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na Mazowszu. Dwuczłonowe ezt będą obsługiwać połączenia m.in. do Radomia, Warszawy, Warki czy Dęblina. Z kolei pojazdy elektryczno-akumulatorowe pojadą do Tłuszcza, Ostrołęki, Chorzeli, Płocka i Nasielska.

 Jak zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk spółka Koleje Mazowieckie od lat modernizuje swoje składy i kupuje nowe, dodatkowe pojazdy.Pomagają w tym zarówno środki z budżetu województwa, jak i z Unii Europejskiej. Za chwilę ruszy przetarg na 28 nowych pojazdów. To kolejne duże zamówienie w ciągu ostatnich kilku lat. Nowe składy pojawią się na tzw. liniach radomskich oraz będą obsługiwać połączenia planowane do realizacji w ramach projektów Kolej+, czyli Sokołów Podlaski – Siedlce, Małkinia – Ostrów Mazowiecka, Kozienice – Dobieszyn.

W 2005 r., z chwilą rozpoczęcia działalności przewozowej, Koleje Mazowieckie dysponowały 184 sztukami wysłużonych elektrycznych zespołów trakcyjnych EN57, które były dzierżawione, w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa, od „PKP Przewozy Regionalne” sp. z o.o. – mówi Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich. – Przez ten czas sukcesywnie inwestowaliśmy zarówno w modernizację starszych pojazdów, jak i w zakup tych nowoczesnych. Było to możliwe dzięki środkom z Unii Europejskiej, a także wsparciu finansowemu z budżetu województwa mazowieckiego. Obecnie jesteśmy jednym
z najnowocześniejszych przewoźników regionalnych w kraju. Cieszę się, że już w niedalekiej perspektywie na mazowieckie tory wyjadą kolejne nowoczesne pociągi.

 Nowoczesne pociągi na kolejnych liniach

Potrzeby taborowe są duże. Jak zauważa przewodnicząca sejmikowej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Anna Brzezińska, niezmiernie ważne jest to, żeby transport kolejowy na Mazowszu był bezpieczny i komfortowy dla pasażerów. – Informacja o 740 mln zł na nowe pociągi Kolei Mazowieckich bardzo cieszy. Potrzeby taborowe są duże, ale samorząd województwa stara się je systematycznie zaspokajać.

Pojazdy mają być klimatyzowane, wyposażone m.in. w bezprzewodowy dostęp do internetu. Będą posiadać wewnętrzny i zewnętrzny monitoring, platformę dla osób z niepełnosprawnościami, mocowania wózków inwalidzkich, dziecięcych i rowerów, toalety z obiegiem zamkniętym i interkom umożliwiający kontakt pasażera z maszynistą w sytuacji awaryjnej. W ezt znajdą się też systemy audiowizualne ułatwiające korzystanie z transportu osobom niedosłyszącym i słabowidzącym.

Samorząd województwa mazowieckiego nie wyklucza ubiegania się o środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).

Rekordowa umowa realizowana

Warto dodać, że obecnie jest realizowana największa umowa na zakup pociągów dla Kolei Mazowieckich. Już ponad 80% rekordowej umowy, zawartej przez Koleje Mazowieckie z firmą Stadler Polska
w 2018 r., zostało zrealizowane. W ostatnich dniach park taborowy spółki powiększył się o trzy nowoczesne pojazdy typu FLIRT3. Tym samym przewoźnik ma już 50 pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych serii ER160. Umowa ramowa dotyczy zakupu 61 pojazdów typu ER160 FLIRT3, a jej wartość to ponad 2 mld zł. Już w drugiej połowie roku spółka będzie posiadać wszystkie zamówione pojazdy.

Koleje Mazowieckie na drugim miejscu w kraju

W minionym roku, pierwszym po zniesieniu obostrzeń pandemicznych, z usług przewozowych Kolei Mazowieckich skorzystało ponad 59 mln pasażerów, czyli o 12 mln więcej niż w 2021 r.

Liczba osób wybierających Koleje Mazowieckie stanowi ponad 17% z 342,2 mln pasażerów podróżujących transportem kolejowym w 2022 r. Ten wynik pozwolił przewoźnikowi zająć drugie miejsce pod względem udziałów w rynku pasażerskich przewoźników kolejowych – podkreśla członek zarządu Kolei Mazowieckich Dariusz Grajda. – Za nami rok, w którym wiele osób wróciło do codziennych dojazdów po dłuższym czasie zdalnej pracy i nauki, bardzo się cieszę, że również do podróży Kolejami Mazowieckimi. Obecne wyniki przewozowe są najlepszym dowodem na to, że rozwój spółki przynosi wymierne efekty. Od wielu lat dążymy do tego, by zagwarantować naszym podróżnym jak najwyższą jakość usług przewozowych. Sukcesywnie modernizujemy tabor i inwestujemy w nowoczesne pojazdy.

 Coraz więcej sprzedanych e-biletów

W sierpniu 2022 r. została udostępniona podróżnym przez Koleje Mazowieckie własna aplikacja mobilna, za pomocą której podróżni mogą nabywać niemal wszystkie bilety z oferty spółki. Za pośrednictwem strony internetowej przewoźnika i aplikacji w drugim półroczu 2022 r. zostało sprzedanych ponad 1,5 mln biletów, natomiast w styczniu i lutym br. – ponad 450 tys. biletów, co stanowiło odpowiednio: ponad 19% wszystkich sprzedanych biletów w drugim półroczu ubiegłego roku i przeszło 22% wszystkich biletów sprzedanych w styczniu i lutym 2023 r. Aplikacja została pobrana ze sklepów  ponad 56 tysięcy razy.

Za pomocą aplikacji można zakupić zarówno jednorazowe, jak i okresowe bilety (ze sprzedaży w aplikacji mobilnej zostały wyłączone jedynie bilet abonamentowy, dostępny sezonowo w sprzedaży Bilet Turysty oraz bilet grupowy).

Więcej informacji z Mazowsza

Samorząd Mazowsza nagrodzi startupy

Samorząd Mazowsza nagrodzi startupy

Ruszyła kolejna edycja konkursu „Startuj z Mazowsza”. Pula nagród to 90 tys. zł! Zgłoszenia można przesyłać do 15 lipca br. To już 6. [...]
0 komentarzy

Budżet Obywatelski Mazowsza 2024

Do 23 czerwca trwa głosowanie na projekty zgłoszone w ramach 5 edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Na realizację zakwalifikowanych do głosowania projektów, został przeznaczony [...]
0 komentarzy
LOTTO Poland Bike Marathon w Radzyminie

LOTTO Poland Bike Marathon w Radzyminie

To była znów prawdziwa bitwa na rowerach górskich w Mieście „Cudu nad Wisłą”. Kolarski cykl LOTTO Poland Bike Marathon 2024 ponownie ze świetną [...]
0 komentarzy

Rzadziej chorujemy

Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości powietrza na Mazowszu znacząco spadła. Tak wynika z raportu Europejskiego Centrum Czystego Powietrza. Mowa o [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 12 do 21 czerwca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.