Drastyczny spadek dochodów z PIT grozi wyhamowaniem inwestycji.
Jednym z głównych źródeł dochodów samorządów jest udział w podatku PIT. Do wspólnej miejskiej kasy wpływa 38 proc. z tego, co oddajemy fiskusowi. Niestety, tegoroczne wpływy są dużo niższe od przewidywań strony rządowej, a także od dochodów z 2019 r.
?W gminach zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Warszawa (SMW) stwierdzono w ostatnich dniach, że ubytek ten w kwietniu bieżącego roku ? w porównaniu z kwietniem 2019 r. ? wyniósł średnio około 40 proc.? ? czytamy na stronie SMW.
Członkowie stowarzyszenia wystosowali w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego.
?Część gmin już w marcu br. sygnalizowała znacząco niższe wpływy z PIT, ale w kwietniu stało się to udziałem nas wszystkich i to na dużo większą skalę. Logicznym wydaje się założenie, że opisany wyżej problem nie dotyczy tylko samorządów Mazowsza, a skoro tak, mamy do czynienia z kryzysem na skalę ogólnopolską, który pozostawiony bez odpowiedzi może wprost zagrażać gminom utratą płynności finansowej? ? czytamy w piśmie podpisanym przez Michała Olszewskiego, prezes stowarzyszenia i wiceprezydenta Warszawy.
SMW uważa, że skokowy spadek dochodów jest ?całkowicie niezrozumiały? i zwraca się do premiera o pilne wyjaśnienie sprawy.
?Ubytek dochodów, o którym mówimy, jest niezwykle niepokojący przede wszystkim dlatego, że uderzy bezpośrednio w naszych mieszkańców, bo bezpośrednim skutkiem stanie się przymusowe zahamowanie inwestycji w gminach, co pociągnie za sobą trwały wzrost bezrobocia, który jeszcze spotęguje kryzys gospodarczy wywołany epidemią koronawirusa? – ocenia stowarzyszenie.
SMW uważa, ze temat powinien niezwłocznie stać się przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego
Moje Mini Mistrzostwa w Ząbkach. Turniej piłki nożnej, piknik rodzinny i wielkie kibicowanie już 20 czerwca
Nowy numer Życia Powiatu do pobrania
21 czerwca 2026. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Radzymina
LOTTO Poland Bike Marathon w Gminie Stoczek Łukowski
Sala gimnastyczna w „Baczyńskim” przejdzie dużą modernizację. Powiat pozyskał 300 tys. zł z Mazowsza
250 tys. zł dla Marek na remont dachu sali gimnastycznej
Ogromny pożar budynku w Kukawkach. Strażacy walczyli z ogniem do późnego wieczora
Radzymin najlepszą gminą miejsko-wiejską w Polsce!
Złote i Diamentowe Gody w Gminie Jadów. Uhonorowano małżeństwa z wyjątkowym stażem
