Spółka cywilna, czy spółka handlowa?

zoltek

O ważnych wyborach przed założeniem własnej firmy rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem – właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki

– W poprzednim tygodniu rozmawialiśmy o naciąganiu przedsiębiorców metodą na CEIDG i KRS. O czym dziś będziemy rozmawiać?
– Zarówno o CEIDG jak i o KRS, a dokładniej o samym początku.
– O początku, czyli o czym?
– Czyli o tym jaką formę prawną wybrać dla swojej nowej firmy.
– A jakie są możliwości?
– Najprostszą opcją jest jednoosobowa działalność gospodarcza; firmę otwiera się dokonując rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jak wiemy z naszych poprzednich rozmów możemy tego dokonać przez telefon, w urzędzie gminy lub elektronicznie podpisując wniosek profilem Zaufanym ePUAP, albo certyfikatem kwalifikowanym.
– Tak, rzeczywiście rozmawialiśmy o możliwości założenia firmy przez telefon, ale jednoosobowa działalność gospodarcza to nie jedyna możliwość prowadzenia firmy.
– Tak, prawo daje jeszcze inne możliwości. Chodzi o spółki.
– Ale jak sama nazwa wskazuje spółka to wspólnicy, przynajmniej dwie osoby, które wspólnie prowadzą firmę. Można mieć spółkę samemu ze sobą?
– Oczywiście co do zasady spółkę powołują wspólnicy, którzy chcą wspólnie prowadzić przedsięwzięcie. Jeśli chodzi o spółkę cywilną, której działanie regulują przepisy ustawy kodeks cywilny, to absolutnie się z tym zgadzam: wspólników musi być przynajmniej dwóch. W przypadku spółek handlowych, których działanie regulują przepisy ustawy kodeks spółek handlowych, prawo dopuszcza istnienie spółki należącej de facto do jednej osoby.
– Jak to?
– Może zacznę od tego, że kodeks spółek handlowych (KSH) dzieli spółki na osobowe i kapitałowe. Do spółek osobowych zalicza spółkę jawną, spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną oraz spółkę partnerską, a do spółek kapitałowych spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną.
– Dużo tych różnych spółek. To którą właściwie ma wybrać przedsiębiorca?
– Zawsze kiedy nasi klienci zadają nam takie pytania, odpowiadamy: „To zależy”.
– Od czego?
– Przede wszystkim od tego jaki cel chcemy osiągnąć.
– To znaczy?
– Chodzi o to, czy naszym celem jest zbudowanie firmy, która będzie generować dochody i którą chcemy prowadzić przez wiele lat (dla tych właśnie stałych dochodów) czy np. naszym celem jest zbudowanie firmy, zbudowanie jej wartości i jej sprzedaż.
– Czy to jedyne czynniki, które decydują o wyborze odpowiedniej spółki?
– Nie jedyne. Ważna jest również kwestia odpowiedzialności za zobowiązania firmy oraz kwestia opodatkowania dochodów.
– Wygląda na to, że temat jest obszerny i nie wiem, czy uda się nam wyczerpać go podczas dzisiejszej rozmowy. Czy możemy wrócić do tego tematu w kolejnym tygodniu?
– Oczywiście, najważniejsze, żeby wyczerpać temat, a nie rozmówcę (uśmiech). W kolejnym tygodniu omówię zasady funkcjonowania, opodatkowania i zakres odpowiedzialności w poszczególnych spółkach.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.