Środki unijne na innowacyjne rozwiązania mobilne

DSC_0728_nob

W czwartek, 19 października 2017 r. podpisana została umowa związana z projektem „Virtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF)”. Wśród gmin partnerów znalazły się m.in. Kobyłka, Marki, Radzymin, Wołomin, Ząbki i Zielonka. Mieszkańcy Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego już niebawem będą mogli korzystać z bezpłatnych rozwiązań mobilnych ułatwiających poruszanie się po mieście, załatwienie sprawy w urzędzie czy zlokalizowanie wolnego miejsca parkingowego.

– To bardzo ważny projekt. Dotyczy on jakości życia i zarządzania czasem naszych mieszkańców. Panel e-transport np. będzie jak bardzo aktualna nawigacja w podróży środkami transportu publicznego, panel e-środowisko ostrzeże nas
o zagrożeniach ekologicznych. Wszystko będzie w zasięgu smartfona i błyskawicznego przekazywania informacji. Łatwiej będzie ustalić sposób załatwienia sprawy urzędowej w całej aglomeracji, a przyjeżdżający goście będą mogli świadomie z e-przewodnikiem zwiedzać nasze okolice – powiedział Grzegorz Dudzik, burmistrz Zielonki
Projekt, którego liderem jest m.st. Warszawa, realizowany będzie na terenie 26 gmin. Jego celem jest upowszechnianie nowoczesnych technologii informacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym osób z dysfunkcjami wzroku. Jego realizacja ma ułatwić mieszkańcom  i turystom poruszanie się po aglomeracji warszawskiej.
W ramach blisko 56,5-milionowej inwestycji zostaną zainstalowane sensory  i nadajniki oraz stworzone bezpłatne mobilne aplikacje dostępne dla wszystkich potencjalnych użytkowników.
– Bardzo się cieszę, że realizujemy kolejny projekt przygotowywany i wdrażany wraz z gminami metropolii warszawskiej. Efektem tej współpracy będą funkcjonalne aplikacje – powiedział Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Aplikacja mobilna e-dostępność  będzie ułatwiała poruszanie się po obiektach użyteczności publicznej np. urzędach. Będzie zawierała moduł zdalnego pobierania numerka kolejkowego,
a także informowania o tym, kiedy nastąpi kolej użytkownika. Dodatkowo aplikacja będzie bazą wiedzy o aktualnych wydarzeniach w gminach i źródłem informacji dla mieszkańców.
e-turystyka będzie swoistym przewodnikiem po atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach sportowych i kulturalnych, ale też promocjach i to w realnym czasie przebywania w pobliżu np. wybranych muzeów, teatrów, pomników, parków czy skwerów. Nie zabraknie również ofert gastronomicznych. Aplikację będzie można spersonalizować. Informacje w niej zawarte będą dostępne w czterech językach obcych. Aplikacja będzie zawierała moduł audiodeskrypcji, co pozwoli także osobom z dysfunkcjami wzroku na poznawanie oferty np. obiektów turystycznych.
e-transport – ma ułatwić planowanie podróży i poruszanie się po WOF-ie. Będzie zawierać kompleksowe, aktualne informacje dotyczące transportu. Użytkownik przy jej pomocy zlokalizuje poszukiwany i docelowy przystanek, i otrzyma informację o czasie oczekiwania na pojazd. Pasażerowie będą również otrzymywać informacje  o utrudnieniach w ruchu i komunikacji zastępczej. Podróżni zyskają narzędzie do szybkiego i efektywnego planowania podróży.
e-parkowanie – ułatwi kierowcom poruszanie się po mieście, a przede wszystkim pozwoli zlokalizować wolne miejsca parkingowe na terenie WOF. Użytkownicy aplikacji zyskają też dostęp do baz danych zawierających informacje statystyczne np. średni czas postoju czy współczynnik zajętości konkretnego miejsca parkingowego.
Dzięki aplikacji e-środowisko mieszkańcy WOF będą otrzymywać informacje dźwiękowe o poziomie zanieczyszczenia powietrza. W przypadku przekroczeń aplikacja mobilna poinformuje użytkowników o konieczności podjęcia środków ostrożności. Informacje będą szczególnie przydatne dla dzieci, osób starszych oraz osób z określonymi schorzeniami. Dodatkowo, użytkownicy w aplikacji znajdą parametry meteorologiczne np. prędkość wiatru, opad atmosferyczny, wilgotność względna powietrza, natężenie i strukturę ruchu, średnią prędkość pojazdów, natężenia hałasu.
Projekt otrzyma ponad 56,4 mln zł dofinansowania w ramach Działania 2.1 E-usługi, Poddziałania 2.1.2 E -usługi dla Mazowsza w ramach ZIT.

Na podstawie UM Zielonka
i www.mazovia.pl

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.