Stabilny system podatkowy to szansa na nowe inwestycje

Stabilny system podatkowy to szansa na nowe inwestycje

W poniedziałek 20 marca br. odbyła się konferencja prasowa ,,Stabilny system podatkowy” przy rondzie im. Lecha Kaczyńskiego w Wołominie. W konferencji brali udział m.in. Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, radni oraz lokalni działacze z terenu Powiatu Wołomińskiego.

Nasz rząd jest dobrym gospodarzem Polski. Świadczą o tym stabilne finanse państwa, a co za tym idzie kolejne nowe inwestycje w naszych małych ojczyznach. Wsparcie rządowe na inwestycje lokalne nie są kosztem zadłużania państwa. Dzięki sprawnemu zarządzaniu systemu podatkowego mamy na to środki bez narażania na straty budżetu państwa – podkreślił Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński podczas konferencji.

Jak podkreśla wiceminister Uściński, rząd Prawa i Sprawiedliwości od początku swoich rządów był skupiony na uszczelnieniu systemu podatkowego. Zaczęliśmy od redukcji luki VAT-owskiej z ponad 24 proc. w 2015 r. do 4,3 proc. w 2021 r. Zmniejszyliśmy odpływ pieniędzy do tzw. mafii VAT-owskich– dodaje.

Finanse państwa zostały uszczelnione. Finanse państwa są dzisiaj stabilne, dzięki właściwej gospodarce finansowej budżetu państwa i rządu Prawa i Sprawiedliwości – zaznaczył Starosta Wołomiński Adam Lubiak. My samorządowcy (…) otrzymujemy dodatkowe środki na realizację takich inwestycji o jakich mogliśmy wcześniej tylko pomarzyć.

Starosta Wołomiński jako przykład takiej inwestycji wskazał Aleję Lecha Kaczyńskiego, której budowa nie byłaby możliwa bez ponad 20 mln zł rządowego wsparcia. To wsparcie państwa widzimy, czujemy i otrzymujemy – dodaje.

Podczas konferencji prasowej przedstawiono główne filary stabilnego systemu podatkowego i jednocześnie niskich podatków:

  • Wpływy z CIT w latach 2016-2022 wzrosły z 32,9 mld zł do 85 mld zł. W 2023 r. przewidywany dalszy wzrost do 95,4 mld zł czyli łączny planowany wzrost od 2016 r. to 190 proc.

  • Obniżono stawkę CIT dla małych podatników, tj. w 2017 r. z 19 proc. do 15 proc. a w 2019 r. do 9 proc.

  • Wprowadzono Estoński CIT.
  • Wprowadzono ulgę IP Box.

  • Podniesiono kwotę wolną od podatku z 3 091 zł do 30 tys. zł, a drugi próg podatkowy z 85,5 tys. do 120 tys. zł.

  • Obniżono stawkę podatkową PIT z 18 proc. w 2019 r. do 17 proc., a następnie do 12 proc.

  • W latach 2016-2022 roku wpływy z VAT wzrosły ze 123,1 mld zł do 230,5 mld zł. W 2023 r. przewidywany dalszy wzrost do 286,3 mld zł, czyli łącznie przewidywany wzrost wyniesie aż 132,5 proc.

  • Zredukowano lukę VAT z 24,1 proc. w 2015 r., do 4,3 proc. w 2021 r.

  • W związku z wysoką inflacją w 2022 r. rząd obniżył stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, energię elektryczną i cieplną, gaz ziemny, niektóre paliwa silnikowe oraz nawozy i środki wykorzystywane w produkcji rolnej. Od stycznia 2023 r. rząd utrzymał 0 proc. VAT na żywność.

  • Ponadto Polski dług publiczny jest poniżej średniej Unii Europejskiej – 50,3 proc. PKB, gdzie średnia unijna wynosi ponad 85 proc.

To wszystko ukształtowało stabilny system podatkowy przy jednoczesnych niskich podatkach. W takich warunkach nie trudno o środki rządowe, które wspierają lokalne inwestycje. – uważają uczestnicy konferencji

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Laureaci konkursów Mazowiecka Lady D. i Mazowiecki Gentelman D.

Pięć kobiet otrzymało tytuł „Mazowieckiej Lady D.”, a sześciu mężczyzn – „Mazowieckiego Gentlemana D.”. Wyróżnieni w konkursie inspirują do pokonywania wielu barier zarówno [...]
0 komentarzy
Niejasności w sprawie wołomińskiej kompostowni

Niejasności w sprawie wołomińskiej kompostowni

O plusach i minusach hermetyzacji wołomińskiej kompostowni, kosztach przedsięwzięcia i terminach realizacji, a także o niejasnościach – z radnym Wołomina, Jerzym Mikulskim, rozmawia [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 18 do 20 czerwca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data zakończenie [...]
0 komentarzy
Marki - jedyna taka zabawa na stulecie!

Marki – jedyna taka zabawa na stulecie!

1 lipca 1924 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych o utworzeniu gminy Marki. W tym roku obchodzimy więc 100-lecie tego wydarzenia, [...]
0 komentarzy
Bilety na pociąg "Słoneczny" w sprzedaży od 16 czerwca

Bilety na pociąg „Słoneczny” w sprzedaży od 16 czerwca

Już w pierwszą sobotę wakacji na szlak wyruszy pociąg „Słoneczny” do Ustki. „Słoneczny” będzie kursował 7 dni w tygodni przez całe wakacje. Pociąg [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.