Tego lata pożegnaliśmy Marka Wysockiego

Marek Wysocki, aktor, pedagog, reżyser, kompozytor, inicjator i organizator międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych odszedł tego lata na wieczną wartę. Miał 61 lat.

Zanim zajął się aktorstwem, był II pilotem w PLL LOT, latał na samolotach AN-24 B.  Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. ukończył w 1981 r. Po studiach zadebiutował na scenie Teatru Narodowego w Warszawie, był  asystentem Adama Hanuszkiewicza podczas realizacji spektaklu „O poprawie Rzeczypospolitej”.
Do jego znaczących ról teatralnych zalicza się Zbyszka w „Moralności pani Dulskiej”, Dymitra w „Braciach Karamazow”, Wadima w „Dzieciach Arbatu”.  W latach 80-tych prowadził Teatr Młodych w Pałacu Młodzieży (w PKiN) w Warszawie. W latach 1990-97 występował w warszawskim Teatrze Syrena.
Marek Wysocki był również współautorem i głównym wykonawcą popularnego w latach 90-tych programu dla dzieci zatytułowanego „Tik-Tak”.
Był prezesem Polskich Festiwali SA, dyrektorem konkursu Miss Polski, założycielem i wieloletnim dziekanem Wydziału Aktorskiego w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie a także dyrektorem artystycznym Teatru Equus w podwarszawskiej Zielonce i dyrektorem Instytutu Sztuki Aktorskiej w Mistrzowskiej Szkole Technik Aktorskich Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej.
Był człowiekiem niezwykle aktywnym – inicjował i tworzył wiele festiwali w Polsce i za granicą w tym Ogólnopolski Festiwal Piosenki Międzywojennej Orchidea w Wołominie i  Ogólnopolski Festiwal Piosenki Musicalowej im. G. Gershwina odbywający się w podwarszawskich Ząbkach.
Nominowany do amerykańskiej nagrody World Championship za najlepsze widowisko telewizyjne w Tunezji w 1997 roku, laureat nagrody Ministra Kultury Tunezji, a także Złotego Ekranu i nagrody filmowej Zbigniewa Cybulskiego.
Odznaczony przez Ministra Kultury Kazimierza Dejmka medalem „Za zasługi dla kultury polskiej”,  dwukrotnie uhonorowany Srebrnym Asem Sukcesu przez Kapitułę Akademii Polskiego Sukcesu pod przewodnictwem prof. Henryka Skarżyńskiego.
Pochodził z Wołomina i mieszkał w Zielonce. Był również członkiem założycielem Mazowieckiego Forum Biznesu, Nauki i Kultury i pierwszym prezesem tego stowarzyszenia.
W swoją ostatnią podróż Marek Wysocki wybrał się 21 lipca 2017 r. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w parafii św. Jerzego w Zielonce. Aktor spoczął na tutejszym cmentarzu parafialnym przy ul. Piłsudskiego.
Marku – wszystko co robiłeś, robiłeś dla nas. Pozostaniesz w naszych sercach i pamięci.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.