Terytorialsi północnego Mazowsza są już po przysiędze!

Terytorialsi północnego Mazowsza są już po przysiędze!

W sobotę 2 grudnia br. w ciechanowskich koszarach odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Batalionu Dowodzenia WOT. Była to ostatnia w tym roku przysięga wojskowa Terytorialsów z północnego Mazowsza.

Uroczystość odbyła się na terenie ciechanowskich koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 95 ochotników – 87 z nich zasiliło szeregi 5 MBOT. Wraz z przysięgającymi, Terytorialną Służbę Wojskową rozpoczęło również 52 żołnierzy rezerwy, którzy ukończyli 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

Służba w WOT cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród pań – tym razem stanowiły ponad 30% wszystkich szkolonych. Jedną z nich jest szer. Magdalena, która dołączy do szyku 54 batalionu lekkiej piechoty w Zegrzu Południowym.  Na co dzień jest product managerem w polskim wydawnictwie literackim, zaś w wolnym czasie strzela z łuku. Jak sama mówi:

Spełniam marzenie z dzieciństwa – zawsze chciałam być żołnierzem, a dzięki WOT i formule szkoleń w systemie rotacyjnym, mogę to marzenie spełnić łącząc z pracą zawodową.

Podczas uroczystości do nowych żołnierzy-ochotników zwrócił się Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady OT, płk dr Paweł Lech. Za uzyskanie wysokich wyników w szkoleniu wręczył sześciu żołnierzom listy gratulacyjne.

Jesteśmy dumni i pełni uznania dla Waszej postawy i podjętej decyzji o włożeniu munduru żołnierza Wojska Polskiego. I niezależnie od tego co przyniesie przyszłość wierzę, że sprostacie czekającym na Was wyzwaniom.

Przypomnijmy, że po przysiędze nowi żołnierze 5MBOT rozpoczną szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające –  po zakończeniu trzyletniego okresu szkolenia Terytorialsi osiągną tzw. statuscombat ready, czyli pełną gotowość bojową . Służbę będą pełnić blisko swojego miejsca zamieszkania w pododdziałach Brygady w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.

Była to siódma i zarazem ostatnia w tym roku przysięga wojskowa Terytorialsów z północnego Mazowsza. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, formacji partnerskiej 5MBOT – Gruzińskiej Gwardii Narodowej oraz innych jednostek wojskowych, a także licznie zgromadzone rodziny i bliscy żołnierzy składających przysięgę.

Elżbieta Obrębska – Rzecznik Prasowy

Więcej informacji z Mazowsza

Coraz więcej osób choruje na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania

Coraz więcej osób choruje na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania

Rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W 2023 roku do ZUS-u wpłynęło o 8,7 procent więcej takich [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Legionowskim i Nowodworskim

W dniach od 20 lutego do 1 marca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Legionowskiego i Nowodworskiego. Obszar Data [...]
0 komentarzy

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o alarmujących danych GUS dotyczących coraz mniejszej liczby urodzeń w [...]
0 komentarzy
Planowany protest rolników przyniesie utrudnienia na drogach powiatu mińskiego

Planowany protest rolników przyniesie utrudnienia na drogach powiatu mińskiego

Na wtorek i środę, 20-21 lutego zaplanowany jest protest rolników. To wydarzenie może przynieść utrudnienia na drogach A2, DK2 i DK92. Zachęcamy do [...]
0 komentarzy
Marcowa korekta rozkładu jazdy pociągów

Marcowa korekta rozkładu jazdy pociągów

W związku z kolejnym etapem prac modernizacyjnych, prowadzonych przez zarządcę infrastruktury, Spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe, od 10 marca wprowadzona zostanie korekta rozkładu [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.