Tłuszcz – Koło życia – obrzędowość bułgarska

Tłuszcz - Koło życia – obrzędowość bułgarska

Rok 2024 w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej zainaugurowała niezwykle ciekawa wystawa „Koło życia – obrzędowość bułgarska”. Jej autorką jest etnograf Elżbieta Piskorz-Branekova, pasjonatka tematyki bałkańskiej posiadająca bogate, prywatne zbiory eksponatów związanych z obrzędowością w Bułgarii przełomu XIX i XX wieku.

To oryginalna i rzadka ekspozycja charakterem i wielkością wiele nie ustępująca zbiorom Muzeum Etnograficznego w Warszawie, przy których w przeszłości również pracowała pani etnograf. Kolekcja przedmiotów codziennego użytku, strojów ludowych, pamiątek rodzinnych, a nawet drobnych narzędzi rolniczych powstała w efekcie wielu podróży po bułgarskich wsiach, które odbywała wspólnie ze swoim mężem Bułgarem – Piotrem Branekov. Pani Ela osobiście przygotowywała wystawę, ukazując bogactwo tradycji i obrzędowości bułgarskiej na kanwie przewodniego motywu – „koła życia” człowieka – ściśle związanego ze zmieniającymi się porami roku, od narodzin aż do śmierci.

Na wernisaż wystawy 17 stycznia br. przybyli Zastępca Burmistrza Tłuszcza Waldemar Banaszek i radny Włodzimierz Fydryszek, dyrektor CKSiR Wioleta Roguska, niezawodni studenci UTW w Tłuszczu na czele z jego rektorem Aleksandrą Skonieczną, członkowie TPZT. A naprawdę warto było, bo nikt tak wspaniale i profesjonalnie nie przedstawiłby tego tematu niż właśnie Elżbieta Piskorz-Branekova. Oprowadziła wszystkich po tej niezwykłej wystawie, dowodząc, jak ciekawe i piękne są obrzędy ludowe Bułgarów (chrzciny, Wielkanoc, łazarki, kukeri, wesele, Boże Narodzenie, panahida). Opowiedziała także o wyjątkowej tradycji wypieku pieczywa na różne okazje (na wystawie można zobaczyć przygotowane przez nią osobiście obrzędowe wypieki). Wystawę dopełniają tablice z opisami zwyczajów i tradycyjnych obrzędów.

 

Obecni na wernisażu jeszcze bardzo długo zadawali pytania, bo rzadko nadarza się okazja, aby dowiedzieć się tak wielu interesujących rzeczy o kulturze ludowej Bułgarii od osoby, która osobiście związała się z tym krajem. Nie zabrakło drobnych upominków od pani etnograf dla wszystkich gości w postaci martyniczek, a także degustowano lokum – bułgarskie słodycze. Prezes TPZT Waldemar Wojtyra podziękował pani Elżbiecie Branekovej za zaangażowanie i ogromną pomoc, jaką okazuje towarzystwu. Otrzymała ona także pamiątkowe prezenty, m. in. kalendarz Koła Pszczelarzy z Tłuszcza.

 

To już druga wystawa pani Elżbiety w naszym muzeum, gdyż w 2023r. pokazaliśmy część jej dużej kolekcji makatek europejskich. W 2019r. pomagała nam także przy rekonstrukcji dawnych strojów ludowych na Ziemi Tłuszczańskiej. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli podziwiać kolejną wystawę z jej zbiorów. Warto wspomnieć, że pani Branekova ma w swoim dorobku wiele książek o strojach ludowych w Polsce, a w 2023r. została wydana przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej jej książka „Tradycyjne stroje województwa podlaskiego cz. I”, za którą otrzymała 12 stycznia br. Podlaski Laur Muzealny. Gratulujemy! Nadmieniamy, że prawdopodobnie już w tym roku ukaże się książka jej autorstwa o strojach Mazowsza, na którą z niecierpliwością czekamy.

Więcej informacji z Tłuszcza

PSZOK w Tłuszczu po modernizacji. Ma być wygodniej, bezpieczniej i bez zbędnego manewrowania

PSZOK w Tłuszczu po modernizacji. Ma być wygodniej, bezpieczniej i bez zbędnego manewrowania

Zakończyły się prace przy modernizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tłuszczu. To inwestycja, której znaczenie najlepiej rozumieją ci mieszkańcy, którzy regularnie korzystają [...]
0 komentarzy
Ponad 1.39 mln zł dla gminy Jadów. W Urlach miała powstać nowa nawierzchnia ulicy Długiej

Tłuszcz wpisuje do budżetu nowe inwestycje. Będą drogi, LED-y, oczyszczalnie i tężnia w Ogródku Jordanowskim

W Gminie Tłuszcz zapowiada się intensywny okres inwestycyjny. Podczas czwartkowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni przyjęli zmiany w budżecie, które otwierają drogę do [...]
0 komentarzy
Opłata za śmieci w Tłuszczu bez zmian. Gmina podpisała nową umowę na odbiór odpadów

Opłata za śmieci w Tłuszczu bez zmian. Gmina podpisała nową umowę na odbiór odpadów

Mieszkańcy Gminy Tłuszcz nadal będą płacić 33 zł miesięcznie od osoby za odbiór odpadów komunalnych. 18 czerwca burmistrz Beata Skulimowska podpisała umowę na [...]
0 komentarzy
Sala gimnastyczna w „Baczyńskim” przejdzie dużą modernizację. Powiat pozyskał 300 tys. zł z Mazowsza

Sala gimnastyczna w „Baczyńskim” przejdzie dużą modernizację. Powiat pozyskał 300 tys. zł z Mazowsza

Sala gimnastyczna Zespołu Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tłuszczu czeka na gruntowne odświeżenie. Powiat Wołomiński otrzymał 300 tys. zł dofinansowania z budżetu [...]
0 komentarzy
Ponad 271 tys. zł dla Gminy Tłuszcz. Środki wesprą drogi i strażaków ochotników

Ponad 271 tys. zł dla Gminy Tłuszcz. Środki wesprą drogi i strażaków ochotników

Gmina Tłuszcz pozyskała dofinansowanie z programów wsparcia Samorządu Województwa Mazowieckiego. 11 czerwca odbyło się uroczyste podpisanie umów oraz wręczenie symbolicznych czeków. Samorząd Tłuszcza [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.