Tłuszcz – pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę

Tłuszcz - pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę

Październik od 1985 roku jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Symbolem walki z chorobą oraz solidarności z chorującymi kobietami jest różowa wstążka, stąd zwany jest także różowym miesiącem. Światowa Organizacja zdrowia ogłosiła, że w 2021 roku rak piersi był najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet. Według dostępnych danych codziennie średnio 50 kobiet dowiaduje się o chorobie, a ok. 6 tysięcy Polek rocznie przegrywa walkę. Wśród takich kobiet są również mieszkanki  Gminy Tłuszcz.

W sobotę 1 października członkinie Klubu Amazonek w Tłuszczu wraz z kobietami z całego kraju zgromadziły się na jasnogórskich błoniach, aby pod hasłem „Matko, prosimy Cię o pokój” modlić się, prosić i dziękować. 25. Pielgrzymce kobiet po chorobie nowotworowej piersi przewodniczył bp senior Antoni Długosz. Ich wyjazd już po raz kolejny był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka.

Na naszym terenie cyklicznie pojawia się mammobus, w którym mieszkanki powyżej 50 roku życia- w tym wieku znacząco wzrasta ryzyko choroby, a 80% wszystkich przypadków zachorowań dotyczy właśnie kobiet powyżej 50 rż., mogą bezpłatnie wykonać badanie. Dziękujemy tłuszczańskim Amazonkom, że edukują nasze mieszkanki w tematyce wykrywania raka piersi podczas różnorodnych wydarzeń, a także pogadanek w szkołach. Ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi, do którego zachęcają już nastolatki. Jak podkreślają specjaliści, ten rodzaj nowotworu jest niemal w 100% wyleczalny, jeśli uda się go wykryć we wczesnym stadium. Kluczowa jest tu wiedza, jak wykryć zmiany w piersi, a także czas- im stanie się to szybciej, tym większa szansa na wyleczenie. Badania profilaktyczne do których Panie serdecznie namawiamy mogą sprawić, że wrócicie do pełni zdrowia i pokonacie nowotwór. Dbajcie o siebie, dbajcie o swoje zdrowie. Dla siebie i swoich bliskich – czytamy na stronie UM Tłuszcz

 

Więcej informacji z Tłuszcza

Chodnik w Jadwininie i modernizacja drogi w Jaźwiu. Gmina Tłuszcz podpisała umowy na lokalne inwestycje

Chodnik w Jadwininie i modernizacja drogi w Jaźwiu. Gmina Tłuszcz podpisała umowy na lokalne inwestycje

W Gminie Tłuszcz ruszają kolejne inwestycje. Samorząd podpisał umowy na ułożenie chodnika w sołectwie Jadwinin oraz modernizację ul. Zienkiewiczów w sołectwie Jaźwie. Pierwsze [...]
0 komentarzy
Szkoła w Kozłach czeka na remont. Gmina Tłuszcz szuka wykonawcy prac

Szkoła w Kozłach czeka na remont. Gmina Tłuszcz szuka wykonawcy prac

Gmina Tłuszcz prowadzi postępowanie, które ma wyłonić wykonawcę remontu w Zespole Szkół w Kozłach. Oferty można składać do wtorku, 23 czerwca, do godziny [...]
0 komentarzy
PSZOK w Tłuszczu po modernizacji. Ma być wygodniej, bezpieczniej i bez zbędnego manewrowania

PSZOK w Tłuszczu po modernizacji. Ma być wygodniej, bezpieczniej i bez zbędnego manewrowania

Zakończyły się prace przy modernizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tłuszczu. To inwestycja, której znaczenie najlepiej rozumieją ci mieszkańcy, którzy regularnie korzystają [...]
0 komentarzy
Ponad 1.39 mln zł dla gminy Jadów. W Urlach miała powstać nowa nawierzchnia ulicy Długiej

Tłuszcz wpisuje do budżetu nowe inwestycje. Będą drogi, LED-y, oczyszczalnie i tężnia w Ogródku Jordanowskim

W Gminie Tłuszcz zapowiada się intensywny okres inwestycyjny. Podczas czwartkowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni przyjęli zmiany w budżecie, które otwierają drogę do [...]
0 komentarzy
Opłata za śmieci w Tłuszczu bez zmian. Gmina podpisała nową umowę na odbiór odpadów

Opłata za śmieci w Tłuszczu bez zmian. Gmina podpisała nową umowę na odbiór odpadów

Mieszkańcy Gminy Tłuszcz nadal będą płacić 33 zł miesięcznie od osoby za odbiór odpadów komunalnych. 18 czerwca burmistrz Beata Skulimowska podpisała umowę na [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.