Towarzystwo Przyjaciół Ząbek ma już siedem lat

W piątek, 8 września, Towarzystwo Przyjaciół Ząbek obchodziło swoje siódme urodziny. Przez ten czas członkom TPZ udało się  zrealizować wiele projektów, które wpłynęły na rozwój miasta i jego społeczności.

Członkowie TPZ organizowali akcje charytatywne, zawody sportowe, kiermasze, pikniki miejskie, a także ruszyli z takimi programami jak bezpłatna szkoła rodzenia czy stypendia dla zdolnej ząbkowskiej młodzieży. Zarówno poprzedni jak i obecny zarząd, tworzą młodzi ludzie pełni zapału i chęci do pracy na rzecz Ząbek. Z Julią Szymczak, sekretarzem TPZ rozmawiała Aleksandra Olczyk

Jesteś nowym członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ząbek. Czemu zdecydowałaś się zaangażować w działalność stowarzyszenia?
Już od gimnazjum interesowały mnie sprawy społeczne. Szczególnie chętnie angażowałam się w wolontariat na rzecz pomocy dzieciom i osobom młodym. Działałam głównie przy Parafii św.Trójcy w Ząbkach. Rok temu, Towarzystwo Przyjaciół Ząbek prowadziło nabór do nowego zarządu. Znałam to stowarzyszenie jako prężnie działające na rzecz mojego miasta i jego społeczności lokalnej. Była to świetna okazja by zaangażować się bardziej w sprawy społeczne i zrobić coś więcej dla Ząbek. Od grudnia 2016 r. jestem sekretarzem TPZ. Było mi miło, że doceniono moją dotychczasową pracę i dano szansę na dalszy rozwój.

Jakie teraz prowadzicie projekty?
Towarzystwo Przyjaciół Ząbek tworzą głównie młodzi ludzie, a więc pomysłów na nowe projekty nam nie brakuje. Pod koniec sierpnia, pierwszy raz organizowaliśmy w ząbkowskim Parku Miejskim im. Szuberta potańcówkę na dechach, z muzyką na żywo. To wydarzenie zostało połączone z obchodami 50. rocznicy nadania praw miejskich Ząbkom. Tańce zostały poprzedzone spacerem historycznym organizowanym przez Praską Ferajnę. Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem i chcemy go kontynuować w następnych latach. Od września po raz kolejny ruszyliśmy również z Klubem Świadomych Rodziców ? bezpłatną, dla mieszkańców Ząbek, szkołą rodzenia. Przy wsparciu profesjonalistów, mi.in położnej i ratowników medycznych przygotowujemy młodych ludzi do nowej roli. Ponadto obecnie prowadzimy rekrutację do IV edycji Agrafki Agory ? Lokalnego Programu Stypendialnego Towarzystwa Przyjaciół Ząbek. Na uruchomienie programu otrzymaliśmy grant od Akademii Rozwoju Filantropii. Projekt finansowo wsparło także Miasto Ząbki, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Kancelaria Doradztwa Podatkowe Vatax. Na trzech ząbkowskich studentów czekają stypendia w wysokości 380 zł miesięcznie. Aby zdobyć stypendium, trzeba napisać pracę na temat: ?Jak Twoja wiedza lub umiejętności zdobywane podczas studiów mogą przyczynić się do rozwoju Miasta Ząbki lub jego społeczności lokalnej??. Po raz pierwszy w tym roku, aby ułatwić proces rekrutacji na naszej stronie uruchomiliśmy elektroniczny formularz aplikacyjny. Drodzy Studenci, czekamy na Wasze zgłoszenia i pomysły na rozwój naszego miasta do 2 października. Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na naszej stronie www.tpz.org.pl

Jakie macie plany na przyszłość? Czego spodziewać się możemy jeszcze w 2017 r. ze strony TPZ?
Na pewno do końca roku będziemy prowadzić zajęcia dla przyszłych rodziców w ramach Klubu Świadomych Rodziców. W listopadzie kolejny raz wraz z Miejskim Centrum Sportu w Ząbkach zorganizujemy na miejskim basenie Zawody Smoczych Łodzi. Jest to sport wodny, gdzie pojedynki dwóch drużyn przypominają zawody przeciągania liny. Drużyny tworzą grupy ząbkowskich szkół, drużyn sportowych oraz innych grup, stowarzyszeń i firm, które chcą wziąć udział w rywalizacji. Jest to niezwykłe widowisko, które przysparza wielu emocji. Będzie to już trzecia edycja tych zawodów. Zamierzamy również wspierać w realizacji projekty naszych przyszłych stypendystów. Chcemy by przyczynili się do rozwoju społeczności i razem z nami zmieniali Ząbki.

W imieniu całej redakcji życzę działaczom Towarzystwa Przyjaciół Ząbek wielu kolejnych sukcesów.
Dziękuję za rozmowę.

Aleksandra Olczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.